Ηττα για Πύρασο από Τσαριτσάνη

Τελευταία ενημέρωση: 2010-08-19, 00:00:00
<p>Την ήττα με 1-2 γνώρισε χθες η ομάδα του Πυράσου της Νέας Αγχιάλου στο πέμπτο της φετινό φιλικό. Η ομάδα του Λάκη Μπακάλη φιλοξένησε στο γήπεδο Αϊδινίου τον Οικονόμο Τσαριτσάνης, ο οποίος είναι νεοφώτιστος στο περιφερειακό πρωτάθλημα, κερδίζοντας την άνοδό του από το πρωτάθλημα της Λάρισας. Παίκτης του Πυράσου και επίσημα ο Βαλάντης Κόκκας. <br /> Ο Λάκης Μπακάλης σε σχήμα 4-1-2-3 ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια τον Τσιλίγκο, ενώ στην άμυνα ως δεξί μπακ έπαιξε ο Τανάγιας και στα αριστερά ο Αποστολίδης. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Γκάγκας και Στεφανής, ενώ αμυντικό χαφ ήταν ο Μπασδάνης, έχοντας στα αριστερά του τον Βούλγαρη και στα δεξιά τον Αρσένο. Στην επίθεση από τα δεξιά κινούνταν ο Μπλότσικας και στα αριστερά ο Κωνσταντάκος, ενώ στο κέντρο της επίθεσης χρησιμοποιήθηκε ο Κίτσος. Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού σημειώθηκε στο 8ο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν με τον Φλίγκο, ο οποίος έκανε κίνηση από δεξιά και σούταρε, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι του Τσιλίγκου. Το σκορ άνοιξε τελικά στο 18ο λεπτό, με τον Στεφανή να ευστοχεί σε πέναλτι το οποίο είχε κερδίσει ο Κίτσος που ανατράπηκε. Η αντίδραση της ομάδας της Τσαριτσάνης ήταν άμεση, με τον Νικούλη να απαντάει επίσης από τα 11 βήματα, με τον Γκάγκα να παραχωρεί πέναλτι. Ο Πύρασος θα μπορούσε να έχει πάρει εκ νέου προβάδισμα στο σκορ, αλλά ο Αποστολίδης στο 34’ μετά την κίνηση που έκανε από τα αριστερά σούταρε, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Το τελικό 1-2 διαμορφώθηκε στο 74’ με την φιλοξενούμενη ομάδα να παίρνει την νίκη έπειτα από συνδυασμό του Φλίγκου και του Φτίκα, με τον τελευταίο να σπρώχνει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Επόμενο φιλικό πλέον για την ομάδα της Νέας Αγχιάλου είναι την ερχόμενη Κυριακή στο γήπεδο της Φιλιππούπολης με τον Απόλλωνα Λάρισας. Τέλος ατομικό πρόγραμμα ακολούθησαν οι Αλέκος Γεωργιάδης, Γιάννης Φασουράκης και Χρήστος Κίτσιος. <br /> &#160;</p> <p><strong>Κόκκας και επίσημα <br /> </strong>Την απόκτηση του Βαλάντη Κόκκα ανακοίνωσε χθες η ομάδα του Πυράσου μέσω της επίσημης ιστοσελίδας της, στην οποία αναφέρεται μεταξύ άλλων: «Άλλη μία σημαντική προσθήκη για τον Πύρασο, όσον αφορά στο δυναμικό με ποδοσφαιριστές κάτω των 20 ετών. Ο Βαλάντης Κόκκας, γεννήθηκε στο Βόλο στις 10/3/1992, είναι ένας υψηλόσωμος ταλαντούχος αμυντικός που ξεκίνησε από τους Νέους Αθλητές Νίκης, ενώ τα τελευταία χρόνια αγωνίστηκε στην Ακρόπολη Σέσκλου. Την περυσινή περίοδο παρακολούθησε κάποιες προπονήσεις με την ομάδα μας, αφήνοντας πολύ καλές εντυπώσεις, τόσο στους προπονητές Λάκη Μπακάλη και Κώστα Γρηγοριάδη, όσο και στους παράγοντες του συλλόγου. Με δεδομένο πως και την επόμενη περίοδο θα αγωνίζεται ως μικρός και την εργατικότητα που τον διακρίνει είναι βέβαιο πως ο Βαλάντης θα αποδειχθεί πολύτιμη μονάδα για την ομάδα μας». <br /> ΠΥΡΑΣΟΣ: Τσιλίγκος, Τανάγιας(45’ Κόκκας), Γκάγκας, Στεφανής, Αποστολίδης(60’Γκιγκιλασβίλι), Μπασδάνης, Βούλγαρης(45’Νούσιας), Αρσένος, Κίτσος(76’ Δανόπουλος), Μπλότσικας(65’Μπούτλας), Κωνσταντάκος(78’ Αναστασίου). <br /> <br /> &#160;</p>