ΠΟΛΟ

Σπουδαίο διπλό για ΟΥΚ Βόλου, ήττα για ένα γκολ η Νίκη

σπουδαίο-διπλό-για-ουκ-βόλου-ήττα-για-έ-488872

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη – και πρώτη επί Θωμά Μεσφούτ στον πάγκο της ομάδας, πέτυχε ο ΟΥΚ Βόλου, που επικράτησε του Μίλωνα, στο κολυμβητήριο της Ν. Σμύρνης με 12-7.

Ρεπορτάζ: ΔΗΜΗΤΡΑ ΓΚΟΥΝΤΕΛΙΑ

Οι Βολιώτες ήταν καταιγιστικοί κυρίως το πρώτο ημίχρονο, ενώ με τους τρεις σπουδαίους πόντους που κατέκτησαν ανέβηκαν στην 6η θέση της βαθμολογίας και θα παλέψουν έως το τέλος για την είσοδο στα playoffs, που χαρίζουν σίγουρη παραμονή στην Α2 Εθνική κατηγορία.

Ως ντέρμπι ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τους Βολιώτες πάντως να προηγούνται με 3-2 στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου. Οι παίκτες του Μεφσούτ διεύρυναν τη διαφορά τους στη δεύτερη και πιο καθοριστική περίοδο, με το 7-3 υπέρ τους να αποτελεί και σκορ ημιχρόνου. Το προβάδισμα δεν άλλαξε χέρια στο δεύτερο μέρος, με το τελικό 12-7 υπέρ του ΟΥΚ να πανηγυρίζεται έντονα, από παίκτες και παράγοντες του συλλόγου. Γιάγκος και Κολημήτρας ήταν οι πρωταγωνιστές για τους φιλοξενούμενους, πετυχαίνοντας συνολικά τα 7 από τα 12 τέρματα, ωστόσο κανείς από όσους έπαιξαν δεν υστερεί.

ΑΟΝΣ Μίλων-ΟΥΚ Βόλου 7-12

Οκτάλεπτα: 2-3, 1-4, 2-2, 2-3

ΑΟΝΣ Μίλων: Χαλιάσος 2, Θεοδωρίδης 1, Δούκας 1, Αμπατζόγλου 1, Λουιζίδης 1, Τριανταφύλλου 1

ΟΥΚ Βόλου: Γιάγκος 4, Κολημήτρας 3, Στεργίου 2, Βαφειάδης 2, Μαρινάγης Χ. 1

Τελευταία η Νίκη Βόλου

Δεν τα κατάφερε η Νίκη Βόλου, που ηττήθηκε από το ΝΟ Χαλκίδας με 10-11 στο κολυμβητήριο της Ν. Ιωνίας «Β. Πολύμερος», για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής ανδρών και απομακρύνθηκε αισθητά από τις 4 πρώτες θέσεις του 2ου ομίλου, που θα οδηγήσουν και στα play off, όντας πλέον στην τελευταία θέση.

Η ομάδα του ΝΟ Χαλκίδας αγωνίστηκε με απουσίες, αλλά και χωρίς τον προπονητή της Δημήτρη Σελετόπουλο, ωστόσο κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της βολιώτικης ομάδας.

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στην 3η περίοδο, όταν η Χαλκίδα με επιμέρους 4-1 μετέτρεψε το 5-5 του ημιχρόνου σε 6-9. Στη συνέχεια διατήρησε τη διαφορά των τριών γκολ (8-11) και παρά το ότι η Νίκη μείωσε σε 10-11, 54 δεύτερα πριν τη λήξη, πήρε τους τρεις βαθμούς. Εντυπωσιακός ήταν ο Δημήτρης Γλούμης, που σημείωσε 5 τέρματα για τους γηπεδούχους, ενώ παρελθόν από το πόστο του γενικού αρχηγού του τμήματος υδατοσφαίρισης της Νίκης Βόλου αποτελεί ο Κώστας Σκοτεινιώτης, που χθες υπέβαλλε την παραίτησή του.

Νίκη Βόλου-ΝΟ Χαλκίδας 10-11

Οκτάλεπτα: 3-4, 2-1, 1-4, 4-2

Νίκη Βόλου: Γλούμης 5, Δανιήλ 2, Πισσίας 2, Γκανάτσιος 1

ΝΟ Χαλκίδας: Κόρακας 4, Μπουρνάζος 4, Κοκκάλας 2, Μερκουριάδης Π. 1