Νικητής ο ΓΣ Βόλου στο ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής

νικητής-ο-γσ-βόλου-στο-ντέρμπι-της-τελε-518203

Σ’ ένα παιχνίδι που κρίνονταν το δεύτερο εισιτήριο για τα μπαράζ ανόδου (η Νίκη Βόλου είχε εξασφαλίσει μία θέση στην τελική δυάδα), ο Γυμναστικός, που ήθελε μόνο νίκη, πήρε τελικά το ροζ φύλλο και μαζί την πρώτη θέση στον όμιλο και τη δυνατότητα να παίξει στα μπαράζ για την άνοδο στη Γ’ εθνική κατηγορία.

Ο Ολυμπιακός Βόλου κέρδισε τους Νέους Αθλητές και περίμενε νίκη των κυανόλευκων στο ντέρμπι για να είναι αυτός που θα τους ακολουθήσει στα μπαράζ. Ο ΓΣ Αλμυρού επικράτησε εντός έδρας του Διλόφου και με αυτό το αποτέλεσμα οι Νέοι Αθλητές πήραν την προτελευταία θέση και θα παίξουν την παραμονή τους στην κατηγορία σε αγώνα μπαράζ με την προτελευταία ομάδα του άλλου ομίλου (Δαναοί Τρικάλων). Τέλος, ο Ιωνας επικράτησε της ΑΕΒΔ κι η Ανάληψη δεν κατάφερε να κλείσει με νίκη τη σεζόν, καθώς ηττήθηκε στη Νίκαια.

Νίκη Βόλου-ΓΣ Βόλου
59-71

Παιχνίδι με… μονόπλευρο ενδιαφέρον έγινε στο κλειστό της Ν. Ιωνίας, καθώς η Νίκη Βόλου, έχοντας εξασφαλίσει μία από τις δύο προνομιούχες θέσεις που οδηγούν στα μπαράζ, δεν είχε το παραμικρό άγχος, δίνοντας πολύτιμο χρόνο ξεκούρασης στους Μπόγδανο και Τσώλη. Από την άλλη πλευρά, αυτή του Γυμναστικού, δεν υπήρχε περιθώριο λάθους γιατί ήττα σήμαινε τέλος της σεζόν. Οι παίκτες των Κοσμάτου και Ντάκη έδειξαν πως το ήθελαν περισσότερο και έφυγαν νικητές από τη Ν. Ιωνία με σκορ 59-71 και παίρνοντας κι αυτοί ένα εισιτήριο για το μίνι πρωτάθλημα που θα ακολουθήσει. Το ματς ήταν ντέρμπι από το πρώτο λεπτό, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τη Νίκη να κλείνει την 1η περίοδο προηγούμενη με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (23-22). Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το 2ο δεκάλεπτο, με τους δύο αντιπάλους συνεχώς κοντά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με ένα μικρό υπέρ τους προβάδισμα (37-39). Στην 3η περίοδο οι ασπρόμαυροι αύξησαν λίγο τη διαφορά τους και το σκορ στο 30’ ήταν 51-58. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός έπαιξε εξαιρετική άμυνα, επέτρεψε στους κυανόλευκους να σκοράρουν μόλις 8 πόντους και έφτασε τελικά στην πολυπόθητη νίκη με σκορ 59-71.

Δεκάλεπτα: 23-22, 37-39, 51-58, 59-71

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Τζίνης 10, Κοντογιάννης 2, Δελιόπουλος, Παπούλιας 24, Γιωτόπουλος 2, Τσαβές 6, Βλήτσιος, Γεωργαντάς, Μαυροφώτης 4, Τοκατλίδης 11 (1).

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 7 (1), Καλογερόπουλος 10, Τσαπραΐλης 2, Ζήσης, Σουλιώτης 2, Χρηστομάνος 4, Παυλόπουλος 6, Τσίρος 5 (1), Σιδερής 2, Κουρουπάκης 2, Ζούρης, Ζαρογιάννης 31 (2).

ΓΣ Αλμυρού-Δίλοφο
67-60

Οι γηπεδούχοι έχοντας εξασφαλισμένη την παραμονή τους στην κατηγορία έκαναν… τη χάρη στους Νέους Αθλητές και κέρδισαν το Δίλοφο, το οποίο και υποβιβάστηκε απευθείας στην Α2 ΕΣΚΑΘ. Η ομάδα του Αλμυρού ξεκίνησε πολύ καλά επιθετικά, βρίσκοντας πολύ εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι κι έκλεισε την 1η περίοδο μπροστά στο σκορ με 23-18. Οι φιλοξενούμενοι έμεναν κοντά στο σκορ και πίεζαν τους παίκτες του Γιάννη Στεργιόπουλου, οι οποίοι διατηρούσαν μία μικρή διαφορά με το ημίχρονο να τελειώνει στο 38-35. Το σκηνικό δεν άλλαξε στην 3η περίοδο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ με τους φιλοξενούμενους μάλιστα, να παίρνουν ένα ελαφρύ προβάδισμα με τη λήξη του δεκαλέπτου (48-51). Η τελευταία περίοδος άνηκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι έσφιξαν πολύ την άμυνά τους, δεν επέτρεψαν εύκολα καλάθια στο Δίλοφο (που σκόραρε μόνο 9 πόντους) κι έφτασαν τελικά στη νίκη με σκορ 67-60.

Δεκάλεπτα: 23-18, 38-35, 48-51, 67-60

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 9(1), Καραγιώργος 13(1), Θ. Μαμούρας 3(1), Π. Μαμούρας 7(1), Συνάζος 2, Παραλίκης 1, Θέος 5, Χατζόπουλος 6(2), Βαλαμούτης 14(1), Καραπτσιάς 4, Ποζιόπουλος 3(1), Καλόγηρος.

ΔΙΛΟΦΟ (Αντωνόπουλος): Τσίχτης, Ακρίβος 6(1), Σακκελάρης 4, Σπανός 7(1), Παναγιώτου 4, Μπακούγιας 12, Μανώλας 22(3), Ναουράνης 5(1)

ΑΕΒΔ-Ιωνας
43-53

Χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον ήταν η αναμέτρηση της ΑΕΒΔ κόντρα στον Ιωνα, με τους γηπεδούχους να παρατάσσονται αποκλειστικά με παίκτες των ακαδημιών της ομάδας δίνοντας τους τη χαρά της συμμετοχής σ’ έναν αγώνα του πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑΘ και τη δυνατότητα συλλογής εμπειριών. Ο Ιωνας πήρε από την αρχή τα ηνία του αγώνα και απέκτησε γρήγορα διψήφια διαφορά, με το τέλος της 1ης περιόδου να τον βρίσκει μπροστά με 7-17. Δεν άλλαξε κάτι στο 2ο δεκάλεπτο, με τους νεαρούς παίκτες των γηπεδούχων να προσπαθούν για το καλύτερο και με τον Ιωνα να συντηρεί, σχετικά εύκολα, τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους. Το ημίχρονο τελείωσε με τους φιλοξενούμενους στο +12 (18-30). Στην 3η περίοδο οι φιλοξενούμενοι αύξησαν κι άλλο την διαφορά τους, η οποία έφτασε κοντά στους 20 πόντους, με το σκορ στο 30’ να είναι 28-46. Στην τελευταία περίοδο δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι, με τον Ιωνα να ρίχνει ρυθμούς και τους μικρούς της ΑΕΒΔ να μειώνουν τη διαφορά μέχρι να φτάσουμε στο τελικό 43-53.

Δεκάλεπτα: 7-17 , 18-30 , 28-46, 43-53

ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλλας 8(1), Τσαντός 2, Τζιοκάι 8(2), Τσινίκας 8, Κανελλάκης 4, Σταθούρος , Λιβογιάννης , Νίκολης 4, Πασσιάς , Ζαμπέτογλου 3, Κουτσομπόρης 4, Μπιντάκας 2.

ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Στεφόπουλος , Φωτιάδης 5(1), Χαντζής 3(1) ,Τσαρούχας 12, Γιαννούκος, Φωτιάδης 6, Γιολβάνης 8(1), Φαρμάκης 4, Γεωργόπουλος 2, Κυρτσόγλου, Ευθυμίου 9, Βασιλείου 4.

Ολυμπιακός Β.-Ν.Α. Νίκης
89-54

Οι ερυθρόλευκοι νίκησαν εύκολα, αλλά δεν πήραν… δώρο από τη Νίκη Βόλου κι έτσι η σεζόν τελείωσε με την 3η θέση στον όμιλο. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά από την αρχή και ανέβασε γρήγορα τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, με την 1η περίοδο να κλείνει στο 28-15. Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο 2ο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν τον ρυθμό και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με μία διαφορά της τάξεως των 15 πόντων (45-30). Στην 3η περίοδο οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν κι άλλο στροφές και βρίσκοντας πολύ εύκολα πόντους εκτόξευσαν τη διαφορά στους 29 πόντους στο 30’ (73-44). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό, με τον Ολυμπιακό να φτάνει άνετα στην τελική επικράτηση με σκορ 89-54.

Δεκάλεπτα: 28-15, 45-30, 73-44, 89-54

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.(Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Καραγεώργος 29(6), Θέος 11, Καφάσης 2, Αλεξίου 2, Γεωργίου 7(1), Τσιαπράζης 2, Βλασταρίδης 9(1), Καραθάνος 4, Λουλούδης 4, Αναστασόπουλος , Σκαμάγκας 7(1), Παρασκευάς 12.

Ν.Α. ΝΙΚΗΣ (Τύμπας-Μανωλόπουλος): Ρουσιώτης, Ράπτης 12(3), Καζεπίδης 7(1), Σαπούνης 2, Πανιόπουλος 9(1), Ανδρεόγλου, Παναγιώτου, Τινανας, Παπαδόπουλος, Σούλης 15(3), Λωρίτης 9.

Νίκαια-Ανάληψη
54-45

Δεν μπόρεσε να κλείσει τη σεζόν με νίκη στη δύσκολη έδρα της Νίκαιας η ομάδα της Ανάληψης, καθώς ηττήθηκε με 54-45. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ μουδιασμένα και νευρικά με κακές επιλογές στην επίθεση, με την 1η περίοδο να κλείνει στο 11-12. Στο 2ο δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι βρήκαν τον ρυθμό τους, με το ημίχρονο να τελειώνει στην απόλυτη ισορροπία (32-32). Η Νίκαια κατάφερε στη συνέχεια να πάρει μία διαφορά κοντά στους 10 πόντους, με το σκορ στο 30’ να είναι στο 43-32. Στην τελευταία περίοδο η Ανάληψη προσπάθησε για την ανατροπή, αλλά οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους και να φτάνουν στο ροζ φύλλο με τελικό σκορ 54-45.

Δεκάλεπτα: 11-12, 32-32, 43-32, 54-45

ΑΝΑΛΗΨΗ (Βλιώρας): Κλείτσας 5(1), Γαλανάκης 10(2), Κουτσονοβάκης , Συλεόπουλος 15, Ευαγγελινός 11(2), Μωυσίδης 4, Κετσετζής.

Αποτελέσματα (18η, τελευταία αγωνιστική)

Τα ζευγάρια των μπαράζ ανόδου και υποβιβασμού

ΓΣ Βόλου και Νίκη Βόλου θα βρουν απέναντί τους, στο μίνι πρωτάθλημα που θα ακολουθήσει για την άνοδο στην Γ’ εθνική κατηγορία, την ομάδα των Σοφάδων και αυτή των Ικάρων Τρικάλων. Η ομάδα των Σοφάδων ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα στην 1η θέση του δικού της ομίλου, κάνοντας μόνο δύο ήττες, με τους Ικάρους να ακολουθούν στη 2η θέση. Από την άλλη, οι Νέοι Αθλητές θα αντιμετωπίσουν τους Δαναούς Τρικάλων, οι οποίοι τερμάτισαν στην προτελευταία θέση του Β’ ομίλου, σε αγώνα μπαράζ για το ποια από τις δύο ομάδες θα βρίσκεται και του χρόνου στην Α1 ΕΣΚΑΘ.

Α2 ΕΣΚΑΘ

Σε χθεσινό εξ αναβολής αγώνα η Μεταμόρφωση επικράτησε της Σκιάθου στο νησί με 56-60.