Ερυθρόλευκο βάφτηκε το ντέρμπι ανάμεσα σε Ολυμπιακό Βόλου και Γυμναστικό

ερυθρόλευκο-βάφτηκε-το-ντέρμπι-ανάμε-533888

Νικητής στο ντέρμπι και ζωντανός, σε όποιες πιθανότητες του αναλογούν ακόμη, για μία θέση στη δυάδα ο Ολυμπιακός Βόλου, ο οποίος επιβλήθηκε του Γυμναστικού στο ΕΑΚ με 83-69, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Γεωργίου και Καραγιώργο. Η Νίκη Βόλου επικράτησε εύκολα με 87-60 του Αλμυρού στη Ν. Ιωνία, ενώ ο Ιωνας δεν δυσκολεύτηκε καθόλου κόντρα στο Δίλοφο, το οποίο και νίκησε με 67-39. Σπουδαίο διπλό, σε μία δύσκολη έδρα για την ΑΕΒΔ, η οποία επικράτησε της Νίκαιας με 69-59. Τέλος, σ’ ένα ματς θρίλερ οι Νέοι Αθλητές πήραν ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή, κερδίζοντας με 55-54 την Ανάληψη.

Ολυμπιακός Βόλου-ΓΣ Βόλου
83-69

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, όμως οι ερυθρόλευκοι πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης από τα μέσα του 2ου δεκαλέπτου και μετά και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω, φτάνοντας με αυτόν τον τρόπο στη νίκη με τελικό σκορ 83-69. Ο Γυμναστικός μπήκε πιο αποφασισμένος στο γήπεδο και πήρε μία μικρή διαφορά της τάξης των 4-5 πόντων, την οποία και διατήρησε έως και το τέλος του 1ου δεκαλέπτου (15-19). Η 2η περίοδος άρχισε στον ίδιο ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το μικρό προβάδισμά τους και να φτάνουν στο +7 (23-30) με 4’ να απομένουν για το ημίχρονο. Σ’ εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός αφυπνίστηκε και έτρεξε ένα εκπληκτικό σερί 15-0, με κύριο εκφραστή τον Γεωργίου, κάνοντας το 38-30. Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 38-32 μετά από καλάθι του Τσαπραΐλη 35’’ πριν τη λήξη της 2ης περιόδου. Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο 3ο δεκάλεπτο, με τους ερυθρόλευκους να φτάνουν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (47-35) με 7’ για το τέλος της 3ης. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν τη διαφορά σε διψήφιες τιμές με το σκορ στο 30’ να είναι στο 63-53. Στην τελευταία περίοδο ο Γυμναστικός προσπάθησε για την αντεπίθεσή του, μειώνοντας στους 7 (63-56) με τρίποντο του Τσαπραΐλη, ο Ολυμπιακός όμως ξαναέφυγε στο σκορ και 3:20’ πριν από τη λήξη, ανέβασε τη διαφορά στους 15 (76-61) με αιφνιδιασμό του Γεωργίου. Τελικά, οι ερυθρόλευκοι πήραν τη μεγάλη νίκη με σκορ 83-69, καλύπτοντας και τη διαφορά της ήττας τους στον πρώτο γύρο, και πλέον ελπίζουν σε στραβοπάτημα του Γυμναστικού στις τελευταίες δύο αγωνιστικές, για να μπορέσουν να μπουν αυτοί στην τελική δυάδα που οδηγεί στο μίνι πρωτάθλημα για την άνοδο.

Δεκάλεπτα: 15-19, 38-32, 63-53, 83-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Καραγεώργος 25 (3), Καφάσης 11 (1), Αλεξίου 8 (2), Γεωργίου 23 (4), Καραθάνος, Αναστασόπουλος, Σκαμάγκας, Θέος, Βλασταρίδης, Παρασκευάς 16.

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 8 , Καλογερόπουλος 21 (2), Τσαπραΐλης 14 (2), Ζήσης 3 (1), Σουλιώτης 4, Χρηστομάνος 9, Ντάκης, Τσίρος, Σιδερής, Ζαρογιάννης 10 (1).

Νίκη Βόλου-ΓΣ Αλμυρού
87-60

Κανένα πρόβλημα δεν είχε η Νίκη Βόλου κόντρα στον Αλμυρό κι έφτασε σε ακόμα μία νίκη με σκορ 87-60. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και πήραν ένα ελαφρύ προβάδισμα από την αρχή με την 1η περίοδο να κλείνει στο 23-17. Το 2ο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για έναν ρόλο, με τους κυανόλευκους να ανεβάζουν στροφές και στις δύο πλευρές του γηπέδου και να εκτοξεύουν τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 49-30. Στην 3η περίοδο δεν άλλαξε κάτι, με τη Νίκη να έχει επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό της και να ελέγχει απόλυτα την κατάσταση, διατηρώντας τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους, με το δεκάλεπτο να τελειώνει με σκορ 71-51. Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι συντήρησαν απλά τη μεγάλη διαφορά που είχαν χτίσει κι έφτασαν εύκολα στην τελική επικράτηση με σκορ 87-60.

Δεκάλεπτα: 23-17, 49-30, 71-51, 87-60

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Τζίνης 2, Κοντογιάννης 2, Παπούλιας 22 (1), Γιωτόπουλος 5 (1), Μπόγδανος 26 (2), Τσαβές 12, Βλήτσιος 2, Τσώλης 12, Τοκατλίδης 4.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 6, Καραγιώργος 10 (1), Μαμούρας Θ. 2, Συνάζος 6, Μαμούρας Π. 2, Παραλίκης 7, Θέος 7, Χατζόπουλος 5, Καλόγηρος 5 (1), Βαλαμούτης 10.

Ν.Α. Νίκης-Ανάληψη
55-54

Ματς-θρίλερ διεξήχθη στο κλειστό της Ν. Ιωνίας, με τους Νέους Αθλητές να παίρνουν μία υπερπολύτιμη νίκη στην προσπάθειά τους για παραμονή στην κατηγορία με 55-54 κόντρα στην Ανάληψη. Και οι δύο ομάδες άρχισαν καλά το παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να παίρνουν μία μικρή διαφορά και να τη διατηρούν μέχρι το τέλος της 1ης περιόδου (23-17). Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στο 2ο δεκάλεπτο, με την ομάδα των Νέων Αθλητών να είναι μπροστά στο σκορ με μικρές διαφορές, με το ημίχρονο να κλείνει στο 36-29 υπέρ των γηπεδούχων. Μία άλλη Ανάληψη βγήκε από τα αποδυτήρια και κατάφερε να εγκλωβίσει τους κυανόλευκους, επιτρέποντάς τους να σκοράρουν μόλις 5 πόντους στην 3η περίοδο, και μ’ ένα επιμέρους 5-16 πήρε το προβάδισμα, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +4 (41-45). Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ήταν για γερά νεύρα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ. Με 1:30’ να απομένει ο Νικολόπουλος, με δύο ελεύθερες βολές, έκανε το 53-51 με τον Συλεόπουλο να ευστοχεί σε τρίποντο 30’’ πριν τη λήξη και να δίνει το προβάδισμα εκ νέου στην Ανάληψη (53-54). Ο Ράπτης στη συνέχεια κέρδισε φάουλ, κάνοντας 2/2 βολές με τους γηπεδούχους να περνούν ξανά μπροστά (55-54). Ο Συλεόπουλος δεν ευστόχησε, ο Νικολόπουλος αστόχησε σε δύο βολές 4’’ πριν το τέλος κι έτσι έμεινε το 55-54 έως το τέλος, για μία μεγάλη νίκη των γηπεδούχων.

Δεκάλεπτα: 21-17, 36-29, 41-45, 55-54

Ν.Α. ΝΙΚΗΣ (Τύμπας-Μανωλόπουλος): Ρουσσιώτης 5 (1), Ράπτης 13 (1), Καζεπίδης 2, Σαπούνης, Πανιόπουλος 6, Ανδρεόγλου, Σούλης 10 (2), Λουκίδης 15 (3), Νικολόπουλος 4, Λωρίτης, Χρηστομάνος, Τινάνας.

ΑΝΑΛΗΨΗ (Βλιώρας): Ίλτσογλου 6, Κλείτσας 2, Γαλανάκης, Κοντάκης 19 (1), Φάρκωνας 2, Συλεόπουλος 12 (2), Ευαγγελινός, Κετσετζής, Κουτσονοβάκης, Μωυσίδης 14, Κωλέτσης, Μπέης.

Νίκαια-ΑΕΒΔ
59-69

Σπουδαίο διπλό για την ΑΕΒΔ στη Νίκαια, με τους πορτοκαλί να πραγματοποιούν μία εξαιρετική εμφάνιση και στις δύο άκρες του γηπέδου και να φτάνουν, πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 59-69, στη νίκη. Η βολιώτικη ομάδα μπήκε από την αρχή με όρεξη και διάθεση, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και πήρε τα ηνία της αναμέτρησης από τα πρώτα λεπτά, με την 1η περίοδο να κλείνει με το εντυπωσιακό 8-24. Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν κάπως την απόδοση και ισορρόπησαν τα πράγματα, με την ΑΕΒΔ, ωστόσο, να διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με υπέρ της διαφορά 10 πόντων (29-39). Στην 3η περίοδο η ΑΕΒΔ έπιασε την απόδοση του 1ου δεκαλέπτου και ξαναπήγε τη διαφορά στο +18 (40-58) στο 30’. Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι, με τον προπονητή της ΑΕΒΔ να βρίσκει την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής και στους νεαρούς παίκτες της ομάδας με τους πορτοκαλί να φτάνουν τελικά στη νίκη με σκορ 59-69.

Δεκάλεπτα: 8-24, 29-39, 40-58, 59-69

ΝΙΚΑΙΑ (Πατάκης): Γείτσας, Αθανασόπουλος 21 (2), Παρασκευόπουλος 11, Κυριακόπουλος 10, Μουστέλης 5, Γαλάνης, Τουρναβίτης, Σταυρόπουλος 6, Ρούσσος, Μπαταγιάννης, Μπλιάτζας, Ζαβλιάκης 4.

ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλλας 4, Τσίγκος, Αναστασιάδης 11 (1), Καρπέτης 16 (2), Τσαντός, Γκιοκάι, Ρόσσιος 7, Τσινίκας 6, Βλάχος 15 (5), Αγκρής, Χαρχαρής 10.

Ιωνας-Δίλοφο
67-39

Μόνο για μία περίοδο φάνηκε ανταγωνιστική η ομάδα του Διλόφου, καθώς ο Ιωνας στα επόμενα τρία δεκάλεπτα ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος, φτάνοντας εύκολα στην τελική επικράτηση με 63-39. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην αρχή του παιχνιδιού, με τον Ιωνα να κλείνει το 1ο δεκάλεπτο με ένα πολύ μικρό προβάδισμα δύο πόντων (14-12). Στη 2η περίοδο ο Ιωνας ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και στις δύο άκρες του παρκέ και έφτασε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα με τη λήξη του ημιχρόνου (35-20). Στο 3ο δεκάλεπτο ο Ιωνας συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό και να μην απειλείται από τους φιλοξενούμενους, με το σκορ στο 30’ να είναι στο 56-31. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστική, με τους γηπεδούχους να φτάνουν πολύ εύκολα στο ροζ φύλλο με τελικό αποτέλεσμα 67-39.

Δεκάλεπτα: 14-12, 35-20, 56-31, 67-39

ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Γιολβάνης, Φωτιάδης 12 (2), Ζέρζης 2, Τσαρούχας 5, Ροδολάκης 11, Φωτιάδης Φ. 13 (3), Τζικόπουλος 8 (2), Βασιλείου, Γεωργόπουλος, Κυρτσόγλου, Ευθυμίου 10 (1), Κέτουλας 4.

ΔΙΛΟΦΟ (Αντωνόπουλος): Λελούδας, Καλόγηρος 5, Σακελλάρης 4, Σπανός 6 (1), Παναγιώτου 5, Μπακούιας 12, Ακρίβος 7 (1).