Λύγισε στη Φιλιππούπολη ο Ρήγας Φεραίος

λύγισε-στη-φιλιππούπολη-ο-ρήγας-φεραί-542765

Με 2-0 ηττήθηκε από τον Απόλλωνα Λάρισας στο γήπεδο της Φιλιππούπολης ο Ρήγας Φεραίος, με την ομάδα του Βελεστίνου να γνωρίζει την 10η φετινή ήττα στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Ο Ρήγας έμεινε όρθιος για τα 45 λεπτά του πρώτου μέρους, αφού κατάφερε να μη δεχθεί τέρμα, με τον Παπαγιάννη να αποσοβεί τον κίνδυνο μετά από γυριστό σουτ του Ιορδανίδη στο 19’ και του Μανθάνο στο 32’.

Ωστόσο, στην επανάληψη και αφού ο Ρήγας θέλησε να πετύχει κάτι καλύτερο, ο Απόλλωνας προηγήθηκε, με τον Πέντα να εκτελεί κόρνερ από δεξιά και ο Καρακατσάνης με καρφωτή κεφαλιά πέτυχε το 1-0 στο 51’. Ο Παπαγιάννης είπε και πάλι όχι και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο στον Μανθάνο στο 56’, αποσοβώντας το 2-0. Οι γηπεδούχοι έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν με δύο τέρματα με τη συμπλήρωση 63 λεπτών, με τον Σαχινίδη να σουτάρει με το αριστερό και μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να χτυπά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Παπαγιάννη και να περνά άουτ. Το 2-0 όμως έμελλε να είναι το τελικό σκορ, μιας και στο 90’ ο Καρακατσάνης έστρωσε την μπάλα για τον Σαχινίδη, που με προβολή σφράγισε το τρίποντο της ομάδας του, η οποία την ερχόμενη Κυριακή θα βρεθεί στο Βόλο για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

ΑΠΟΛΛΩΝ-ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 2-0

Σκόρερ: 51’ Καρακατσάνης, 90’ Σαχινίδης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Κουρδής, Σάββας, Παπαδόπουλος, Ιορδανίδης, Ανδρέου, Αγρόδημος, Σκούπρας (76’ Κυριάκος), Καρακατσάνης, Σαχινίδης, Πέντα (61’ Διβανές), Μανθάνο (82’ Καμπέρης).

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ (Λάκης Μπακάλης): Παπαγιάννης, Χατζηαθανασίου, Βουραζέρης, Σπαθής, Γκάγκας, Γεωργατζής, Κυπτίου, Μπόρας, Τζοβάρας (46’ Σέττος), Καναβός (46’ Γκίκα), Τσελεπής (69’ Χύσα).