Μεγάλος νικητής στο θεσσαλικό ντέρμπι ο Ολυμπιακός Βόλου

μεγάλος-νικητής-στο-θεσσαλικό-ντέρμπ-575811

Χωρίς φρένα φαίνεται να πηγαίνει ο Ολυμπιακός Βόλου στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας. Οι ερυθρόλευκες πέρασαν ένα εύκολο απόγευμα κόντρα σ’ έναν δύσκολο αντίπαλο, με τον οποίο όμως φάνηκε να μην έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα, καθώς τον διέλυσαν με τελικό σκορ 81-56.

Τανουρόφσκα και Σουλτάνη έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και πέτυχαν 27 και 25 πόντους αντίστοιχα, με τη Ζέρβα να προσθέτει άλλους 12 για να έρθει αυτή η φοβερή εμφάνιση και η ευρεία νίκη.

Ολυμπιακός Β.-Ολύμπια Λ. 81-56

Παιχνίδι το οποίο αναμενόταν ντέρμπι τελικά δεν έκρυβε καμία συγκίνηση, με τις ερυθρόλευκες να κυριαρχούν εντός του αγωνιστικού χώρου και να φτάνουν σε μία πολύ άνετη επικράτηση κόντρα σε μία δυνατή ομάδα όπως αυτή της Ολύμπια Λάρισας.

Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν από την αρχή πολύ δυνατά και σε άμυνα και σε επίθεση και θέλησαν να βάλουν τα θεμέλια της νίκης από την 1η περίοδο, το τέλος της οποίας τις βρήκε προηγούμενες με 16 πόντους (24-8). Στο 2ο δεκάλεπτο η εικόνα δεν άλλαξε, με τον Ολυμπιακό να παίζει πολύ πιεστική άμυνα και να μην επιτρέπει εύκολα καλάθια στην Ολύμπια, την ίδια στιγμή που είχε φοβερό ρυθμό στη δική του επίθεση, φτάνοντας με όλους τους τρόπους στο αντίπαλο καλάθι.

Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τις ερυθρόλευκες μπροστά στο σκορ με 49-17. Στην 3η περίοδο η άμυνα των γηπεδούχων χαλάρωσε λίγο και επέτρεψε κάποιους πόντους στη φιλοξενούμενη ομάδα, με τις παίκτριες του Μιχάλη Καπουρνιώτη να συνεχίζουν να έχουν τον πλήρη έλεγχο και να είναι στο +26 (65-39) με το τέλος του δεκαλέπτου.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστική. Με τα πάντα να έχουν κριθεί, το μόνο ενδιαφέρον ήταν πλέον στο τελικό σκορ. Ο κόουτς του Ολυμπιακού χρησιμοποίησε όλες τις παίκτριες που είχε στη διάθεσή του, με τις ερυθρόλευκες να φτάνουν στη νίκη με το ευρύ 81-56 και να κάνουν την 14η νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια παραμένοντας αήττητες στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Δεκάλεπτα: 24-8, 49-17, 65-39, 81-56
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Κυριατζίδου, Παγκαλίδου 3, Αγαγιώτη, Νούλα, Ζέρβα 12, Σουλτάνη 25 (3), Ντελή 2, Ταντουρόφσκα 27 (5), Δημητριάδου 4, Ζήτη, Αγκάνη, Κοτσιάφτη 8.
ΟΛΥΜΠΙΑ Λ. (Λότφι): Δημητρέλια, Σουλιώτη 15, Μπούρα, Παπαστεργίου 3, Λιάσκου 10 (1), Σκαρλή, Μαγδαλιανίδου 8, Κουτσουνούρη 17, Καλλίδη 3.