Βήμα ανόδου για ΑΣ Βόλος 2004

βήμα-ανόδου-για-ασ-βόλος-2004-575824

Τεράστιο βήμα για την άνοδο στην Α’ Εθνική γυναικών έκανε ο Βόλος 2004, που επικράτησε της Πανσερραϊκής, με 2-1 στο ΕΑΚ του Βόλου για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής, στον 1ο όμιλο.

Εκμεταλλευόμενος και τη νίκη του Μέντεκα Καλαμαριάς επί της Προοδευτικής Περάματος, σ’ ένα πολύ καλό παιχνίδι με αρκετές χαμένες ευκαιρίες εκατέρωθεν, οι Βολιώτισσες άνοιξαν το σκορ στο 25’ με την Βέτσικα, έπειτα από φάουλ της Γάτσιου και ασταθή απόκρουση της τερματοφύλακα των Σερραίων.

Τρία λεπτά αργότερα, η Πανσερραϊκή ισοφάρισε σε 1-1 με την Πανίδου, σκορ που έμεινε έως και το 93’, όπου επετεύχθη το γκολ της νίκης για την ομάδα του Γιώργου Πλατανιά και ενώ στο 90’ είχε ακυρωθεί τέρμα των φιλοξενούμενων ως οφσάιντ.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, η ομάδα του Βόλου κέρδισε τρία απανωτά κόρνερ. Κι ενώ τα δύο πρώτα πέρασαν ανεκμετάλλευτα, στο τρίτο η Γουγούση πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα, και χαρίζοντας στην ομάδα της μια δύσκολη, αλλά δίκαια και πολύ σημαντική νίκη.

ΒΟΛΟΣ 2004: (Πλατανιάς) Χατζηλαζάρου, Γουγούση, Γρηγοριάδη, Αβντόλι, Σταυροπούλου, Τσελίκα (94’ Σταμοπούλου), Γάτσιου, Πούλιου, Ανδρέου (70’ Δημητριάδη), Οικονόμου, Βέτσικα.