Νίκη Βόλου και ΓΣ Βόλου συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα στην Α1

νίκη-βόλου-και-γσ-βόλου-συνεχίζουν-να-ο-575852

Νίκη Βόλου και ο Γυμναστικός συνεχίζουν τη συγκατοίκηση στην κορυφή του πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑΘ και μετά το πέρας της 13ης αγωνιστικής μετά τις νίκες τους κόντρα σε Νίκαια και Ανάληψη αντίστοιχα. Ο Ολυμπιακός έκαμψε την αντίσταση του Ιωνα με 66-49, ενώ ο Αλμυρός πήρε σπουδαίο διπλό στο κλειστό της Ν. Ιωνίας απέναντι στους Νέους Αθλητές, κερδίζοντας στην παράταση με 77-70. Τέλος, η ΑΕΒΔ έκανε μία αναπάντεχη εντός έδρας ήττα από το Δίλοφο με 67-61.

Νίκαια-Νίκη Βόλου

61-82

Σε μία έδρα όπου, νωρίτερα τη φετινή σεζόν, ΓΣ Βόλου και Ολυμπιακός δεν κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο, η Νίκη Βόλου πέτυχε μία σημαντική νίκη που της δίνει και ψυχολογία εν όψει του μεγάλου τοπικού ντέρμπι απέναντι στον Ολυμπιακό την ερχόμενη αγωνιστική. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ και την 1η περίοδο να κλείνει με τους γηπεδούχους να προηγούνται με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (18-17). Το 2ο δεκάλεπτο κύλησε στον ίδιο ρυθμό, χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, με αποτέλεσμα να γίνεται ένα κλειστό παιχνίδι. Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τους κυανόλευκους, αυτή τη φορά, να προηγούνται με μόλις έναν πόντο (33-34). Το δεύτερο ημίχρονο, όμως, ήταν μία εντελώς διαφορετική υπόθεση. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν… φουριόζοι και θέλοντας να καθαρίσουν το παιχνίδι πάτησαν γκάζι και δεν ξανακοίταξαν πίσω. Η διαφορά για τους κυανόλευκους έφτασε γρήγορα σε διψήφια νούμερα με το σκορ στο 30’ να είναι στο 45-57. Στην τελευταία περίοδο η Νίκη δεν έριξε ρυθμούς, διεύρυνε κι άλλο το προβάδισμά της και έφτασε τελικά σε μία άνετη επικράτηση με σκορ 61-82.

Δεκάλεπτα: 18-17, 33-34, 45-57, 61-82
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Τζίνης 8, Κοντογιάννης, Παπούλιας 19 (1), Μπόγδανος 33 (3), Γιωτόπουλος, Τσαβές, Βλήτσιος 8, Τσώλης 9, Διγενής, Μαυροφώτης, Γεωργαντάς.

ΓΣ Βόλου-Ανάληψη
60-56

Πολύ πιο δύσκολα απ’ όσο θα περίμεναν οι περισσότεροι κατάφερε ο Γυμναστικός να ξεπεράσει το εμπόδιο της πολύ μαχητικής Ανάληψης. Οι πρωτοπόροι είχαν το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, αλλά δεν κατάφεραν να νιώσουν πολύ ασφαλής, καθώς η Ανάληψη ήταν πάντα πολύ κοντά. Τελικά, οι παίκτες των γηπεδούχων έφτασαν στο ροζ φύλλο και διατηρήθηκαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Ο Γυμναστικός ξεκίνησε καλύτερα το ματς και πήρε μία μικρή διαφορά την οποία και κράτησε μέχρι το τέλος της 1ης περιόδου, που τον βρήκε μπροστά με 15-10. Στο 2ο δεκάλεπτο η εικόνα δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα και την Ανάληψη να μένει κοντά στο σκορ, με τη λήξη του ημιχρόνου να βρίσκει τους ασπρόμαυρους προηγούμενους με 34-25. Στην 3η περίοδο η Ανάληψη βρήκε καλύτερο ρυθμό στην επίθεση με τον Γυμναστικό, όμως, να κρατάει το προβάδισμά του με το σκορ στο 30’ να είναι στο 48-42. Η 4η περίοδος δεν έκρυβε κάτι το διαφορετικό. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να κρατούν σταθερά μία διαφορά της τάξης των 6-8 πόντων και να φτάνουν τελικά στη νίκη με σκορ 60-56.

Δεκάλεπτα: 15-10, 34-25, 48-42, 60-56
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Καλογερόπουλος 17 (3), Τσαπραΐλης 16 (2), Ζήσης 2, Σουλιώτης, Χρηστομάνος 5, Παυλόπουλος, Τσίρος, Ζέρης, Κουρουπάκης, Ζαρογιάννης 20.
ΑΝΑΛΗΨΗ (Βλιώρας): Ιλτσογλου 10 (1), Κλείτσας 6 (2), Γαλανάκης 6 (1), Κοντάκης 13 (3), Φάρκωνας 2, Κουτσονοβάκης, Ευαγγελινός 4, Παπαδούλης 2, Κετσετζής, Μωυσίδης 14, Κωλέτσης.

Ολυμπιακός Β.-Ιωνας

66-49

Σ’ ένα περιπετειώδες παιχνίδι, το οποίο διεξήχθη χωρίς φωτεινό πίνακα από τις αρχές της 2ης περιόδου και μετά, ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα του Ιωνα με 66-49 και πλέον έχει στραμμένη την προσοχή του, αποκλειστικά, στο εκτός έδρας ματς με τη μεγάλη αντίπαλό του, τη Νίκη Βόλου. Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα, θέλοντας να δείξουν από την αρχή τις προθέσεις τους. Πήραν γρήγορα διψήφια διαφορά, την οποία αύξαναν συνεχώς, με το τέλος της 1ης περιόδου να τους βρίσκει στο +17 (25-8). Στη 2η περίοδο η πολύ καλή εικόνα του Ολυμπιακού συνεχίστηκε, παίζοντας εξαιρετικά και στις δύο άκρες του γηπέδου δεν άφηνε περιθώρια στον αντίπαλό του και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 34-17. Στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν το έλεγχο του αγώνα, ρίχνοντας όμως ταχύτητα με τον Ιωνα να το εκμεταλλεύεται και να μειώνει τη διαφορά στους 10 (44-34) στο 30’. Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός ανέβασε και πάλι την απόδοσή του και έφτασε στην τελική επικράτηση εύκολα με σκορ 66-49.

Δεκάλεπτα: 25-8, 34-17, 44-34, 66-49
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Μαυρομιχάλης): Καραγιώργος 8 (2), Θέος, 2, Γεωργίου 18 (2), Αλεξίου 8 (2), Καφάσης 2, Βλασταρίδης 2, Καραθάνος 1, Λουλούδης 10, Αναστασόπουλος 7, Παρασκευάς 8, Τσαπράζης.
ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Τέγος, Κ. Φωτιάδης 3, Τζικόπουλος 3 (1), Τσαρούχας, Κυρτσόγλου 2, Κέτουλας 1, Ροδολάκης 9, Φαρμάκης, Φ. Φωτιάδης 9 (1), Γεωργόπουλος 3 (1), Ευθυμίου 13, Βασιλείου 6.

Ν.Α. Νίκης-ΓΣ Αλμυρού
70-77 (κ.δ. 63-63)

Ματς για γερά νεύρα έγινε στη Ν. Ιωνία ανάμεσα στους Νέους Αθλητές και τον Αλμυρό, με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε μία μεγάλη ανατροπή, αλλά τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τελικά μία υπερπολύτιμη νίκη στην παράταση. Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους παίκτες του Αλμυρού οι οποίοι πήραν τα ηνία του σκορ από την αρχή, με το τέλος της 1ης περιόδου να τους βρίσκει μπροστά με 9-15. Στις αρχές του 2ου δεκάλεπτου, μ’ ένα γρήγορο 11-0, οι Αλμυριώτες ανέβασαν τη διαφορά στο +17 (9-26) με τους γηπεδούχους όμως να… ξυπνάνε σε εκείνο το σημείο και να καταφέρνουν να μειώσουν τη διαφορά στους 5 πόντους (25-30) με τη λήξη του ημιχρόνου. Στην 3η περίοδο το ματς ήταν κλειστό. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν ένα ελαφρύ προβάδισμα, με τους κυανόλευκους να μένουν κοντά στο σκορ, έχοντας βρει ρυθμό μετά την κακή εκκίνησή τους. Το σκορ στο 30’ ήταν 41-47. Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν στα τελευταία δευτερόλεπτα οι Νέοι Αθλητές κατάφεραν να προηγηθούν με +2 (63-61) με τον Καραγιώργο, όμως, να έχει τον τελευταίο λόγο και να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση (63-63). Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Αλμυρός φάνηκε πιο ψύχραιμος, με τους γηπεδούχους να δείχνουν σημάδια κούρασης μετά την υπερπροσπάθεια που κατέβαλλαν για την ανατροπή, και έφτασε έτσι στην τελική επικράτηση με σκορ 70-77.

Δεκάλεπτα: 9-15, 25-30, 41-47, 63-63, παρ. 70-77
Ν.Α. ΝΙΚΗΣ (Τύμπας-Μανωλόπουλος): Σούλης 15 (4), Ράπτης 7 (1), Καζεπίδης 4, Σαπούνης, Πανιόπουλος 3 (1), Καλλιτζέος 11, Λουκίδης 17 (4), Νικολόπουλος 7 (1), Λωρίτης 6 (1), Χρηστομάνος.
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 1, Καραγιώργος 43 (1), Θ. Μαμούρας 8, Παραλίκης 5 (1), Συνάζος, Χατζόπουλος 8 (2), Θέος 4, Γώγουλας 4, Δέλλιος, Βαλαμούτης 4.

ΑΕΒΔ – Δίλοφο
61-67

Ηττα εκτός προγράμματος για την ΑΕΒΔ η οποία, αν και ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, δεν μπόρεσε να κερδίσει το Δίλοφο το οποίο έφυγε με το διπλό, με σκορ 61-67. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, παίρνοντας τα ηνία και επιβάλλοντας τον δικό τους ρυθμό, με το τέλος της περιόδου να τους βρίσκει με προβάδισμα 10 πόντων (20-10). Στην 2η περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν λίγο της απόδοσή τους, με τους πορτοκαλί, ωστόσο, να διατηρούν τον έλεγχο και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 36-29. Το 3ο δεκάλεπτο κύλησε στον ρυθμό του 2ου, με το Δίλοφο να έχει ισορροπήσει την κατάσταση και να είναι κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους παρόλα αυτά να κρατούν ένα μικρό προβάδισμα, με το σκορ στο 30’ να είναι στο 48-42. Η τελευταία περίοδος αποδείχθηκε καταστροφική για την ΑΕΒΔ. Οι φιλοξενούμενοι, αποδίδοντας, πολύ καλά και στις δύο πλευρές του παρκέ κατάφεραν να πάρουν τον πλήρη έλεγχο των πραγμάτων. Εκαναν επιμέρους σκορ 13-25 κι έφτασαν σ’ ένα πολύ σπουδαίο, γι αυτούς, αποτέλεσμα με τελικό σκορ 61-67.

Δεκάλεπτα: 20-10, 36-29, 48-42, 61-67
ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλλας 10 (2), Τσίγκος 3, Αναστασιάδης 14 (1), Καρπέτης 11, Ιωαννίδης 3 (1), Αποστολίδης 2, Βλάχος 6 (2), Αγκρής, Χαρχαρής 12.

Αποτελέσματα (12η)
Νίκαια-Νίκη Βόλου 61-82
ΓΣ Βόλου-Ανάληψη 60-56
Ολυμπιακός Β.-Ιωνας 66-49
Ν.Α. Νίκης-ΓΣ Αλμυρού 70-77 (κ.δ. 63-63)

Νικητής ο Κένταυρος στο ματς κόντρα στο BC Βόλος

Ο Κένταυρος Ζαγοράς ήταν ο νικητής στον αγώνα κόντρα στο BC Βόλος με 67-61. Η Μεταμόρφωση δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Νίκαιας 2012 και ηττήθηκε με 55-67, ενώ ο Αιολικός δεν μπόρεσε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από τα Φάρσαλα όπου έχασε με 68-63.

Κένταυρος Ζαγ.-BC Βόλος 67-61

Δεκάλεπτα: 20-10, 33-26, 55-40, 67-61
ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΖΑΓ. (Δέρβος): Δημόπουλος 6, Φιλίππου, Καραρρήγας 9 (1), Κλειτσογιάννης 7 (1), Κοντογιώργος 13, Χατζής, Φίκαρης, Βαΐτσης 5, Τσιντσίνης 2, Ρουμπέας 4, Γαβαλάς 14, Γεωργούδης 7.
BC ΒΟΛΟΣ (Καρακατσούνης): Παπανικολάου 13, Τιρτιράκης, Μπούρας 2, Εκατομμάτης 4, Καλέγρης 9, Κανούλης 18 (1), Μαστοράκης 4, Καμμένος 6, Τσεκούρας 3, Φιλίππου 2, Παπαδημόπουλος, Νιαώτης.

Φάρσαλα-Αιολικός 68-63

Δεκάλεπτα: 12-17, 30-32, 54-45, 68-63
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Στρατίκης): Καρσελάς 7 (2), Σέρρης 8 (1), Λογοδότης, Χ. Σκαρίμπας, Γεωργατζής 7 (1), Δραγατζίκης 11, Φερχάτι 7 (1), Δ. Σκαρίμπας, Βαγιόπουλος 6, Παπαδόπουλος, Μπεκρής 17 (3).