Συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα Νίκη Βόλου και Γυμναστικός

συνεχίζουν-να-οδηγούν-την-κούρσα-νίκη-584682

Χωρίς να αντιμετωπίσουν προβλήματα, Νίκη Βόλου και ΓΣ Βόλου, πήραν ακόμα μία νίκη κόντρα σε Νέους Αθλητές και Δίλοφο αντίστοιχα. Ο Ολυμπιακός Βόλου άφησε πίσω την κακή ήττα και την εμφάνιση της προηγούμενης αγωνιστικής και επιβλήθηκε με 71-53 της Ανάληψης. Η ΑΕΒΔ πήρε άνετο διπλό στον Αλμυρό με σκορ 59-79, ενώ ο Ιωνας πέτυχε σημαντική νίκη με 60-59 απέναντι στη Νίκαια.

Νίκη Βόλου-Ν.Α. Νίκης 86-55

Δεν είχε κανένα πρόβλημα η Νίκη Βόλου να φτάσει σε ακόμη ένα ροζ φύλλο για τη φετινή σεζόν κόντρα στην ομάδα των Νέων Αθλητών. Οι, τυπικά, γηπεδούχοι, μπήκαν από την 1η περίοδο με πολύ όρεξη και έπιασαν υψηλή απόδοση και στις δύο άκρες του γηπέδου, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 26-8. Στη 2η περίοδο δεν άλλαξε κάτι, με τους παίκτες της Νίκης να κυριαρχούν στο παρκέ και η διαφορά να φτάνει το +30 (51-21) με τη λήξη του ημιχρόνου. Στο 3ο δεκάλεπτο οι κυανόλευκοι απλά συντηρούσαν την ήδη μεγάλη διαφορά που είχαν χτίσει, με το σκορ στο 30’ να είναι στο 69-41. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστική με τη Νίκη να φτάνει στο τέλος στην επικράτηση με σκορ 86-55.

Δεκάλεπτα: 26-8, 51-21, 69-41, 86-55
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Τζίνης, Κοντογιάννης 3, Δελιόπουλος 2, Παπούλιας 20, Γιωτόπουλος 6 (2), Μπόγδανος 16 (2), Βλήτσιος 10 (1), Τσώλης 8, Διγενής 6, Μαυροφώτης 7 (1), Γεωργαντάς 8,
Ν.Α. ΝΙΚΗΣ (Τύμπας-Μανωλόπουλος): Ρουσιώτης 2, Ράπτης 6 (1), Καζεπίδης 10, Σαπούνης 2, Παναγιώτου, Ανδρεόπουλος 4, Λωρίτης 4, Χρηστομάνος 4, Σούλης 15 (2), Πανιόπουλος 8 (2).

Δίλοφο-ΓΣ Βόλου 58-70

Ακόμη μία επιτυχία και παραμονή στην κορυφή για το Γυμναστικό, ο οποίος πέρασε, αν και δυσκολεύτηκε για τρεις περιόδους, και από την έδρα του Διλόφου. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν κάπως νωθρά και επέτρεψαν στην ομάδα του Διλόφου να μένει κοντά στο σκορ, με την 1η περίοδο να κλείνει στο 12-16. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός συνέχισε να διατηρεί ένα ελαφρύ προβάδισμα, αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει, με τους γηπεδούχους να μένουν… κολλημένοι πάνω του και το ημίχρονο να βρίσκει τους ασπρόμαυρους μπροστά με τη διαφορά στο καλάθι (29-31). Στην 3η περίοδο δεν άλλαξε το σκηνικό, με τον Γυμναστικό να συντηρεί ένα μικρό προβάδισμα, αλλά να μην μπορεί να καθαρίσει το παιχνίδι, οι γηπεδούχοι έμειναν κοντά στο σκορ και στο τέλος αυτού του δεκαλέπτου (42-48). Στην τελευταία περίοδο ο Γυμναστικός μπήκε αποφασισμένος. Βρήκε πιο εύκολα τις λύσεις στην επίθεση και κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά, την οποία κράτησε μέχρι και την κόρνα της λήξης, η οποία τον βρήκε νικητή με σκορ 58-70.

Δεκάλεπτα: 12-16, 29-31, 42-48, 58-70
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Καλογερόπουλος 14 (1), Ντάκης, Ζήσης 9 (1), Σουλιώτης 4, Χρηστομάνος 7, Παυλόπουλος 1, Τσίρος 2, Σιδερης 2, Κουρουπάκης 6, Ζαρογιάννης 24.

Ολυμπιακός Β.-Ανάληψη 71-53

Οι ερυθρόλευκοι άφησαν πίσω τους γρήγορα την πολύ κακή εμφάνιση και την ήττα στη Νίκαια και επικράτησαν στο τοπικό ντέρμπι της Ανάληψης με 71-53. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση με καλό ρυθμό στην επίθεση και έκλεισαν την 1η περίοδο προηγούμενοι στο σκορ με 19-14. Στη 2η περίοδο ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και ανέβασε τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους, με το ημίχρονο να τον βρίσκει μπροστά με 34-26. Το 3ο δεκάλεπτο κύλησε στον ίδιο ρυθμό, με τους ερυθρόλευκους να κρατούν τα ηνία και να προηγούνται με 55-45 στο 30’. Η τελευταία περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στον Ολυμπιακό, ο οποίος αύξησε κι άλλο τη διαφορά του, επιτρέποντας στην Ανάληψη να σκοράρει μόνο 8 πόντους, φτάνοντας τελικά σε μία εύκολη επικράτηση με σκορ 71-53.

Δεκάλεπτα: 19-14, 34-26, 55-45, 71-53
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Μαυρομιχάλης): Καραγιώργος 19 (5), Θέος 2, Αλεξίου 9 (3), Καφάσης, Αχριάνης, Καραθάνος, Λουλούδης 1, Βλασταρίδης, Αναστασόπουλος 13 (2), Σκαμάγκας, Παρασκευάς 21 (2).
ΑΝΑΛΗΨΗ (Βλιώρας): Ιλτσογλου 11 (1), Κλείτσας 10 (2), Γαλανάκης 3 (1), Κοντάκης 9 (1), Φάρκονας 2, Κεσετζής, Βούλγαρης, Κωλέτσης, Μπέης, Παπαδούλης 3 (1), Μωυσίδης 17 (1).

ΓΣ Αλμυρού-ΑΕΒΔ 59-79

Αέρας πέρασε η ΑΕΒΔ από τον Αλμυρό με 20 πόντους διαφορά. Η ομάδα του Πάρη Λότφι βρέθηκε σε εκπληκτική μέρα έξω από τα 6.75μ., ευστοχώντας σε 11 προσπάθειες. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και βρήκαν γρήγορα τα πατήματά τους στο παρκέ με το τέλος της 1ης περιόδου να τους βρίσκει μπροστά με 15-10. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μ’ ένα επιμέρους σκορ 27-12 στο 2ο δεκάλεπτο κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο +10 (27-37). Στην 3η περίοδο η ΑΕΒΔ διατήρησε τη διψήφια διαφορά που είχε από το ημίχρονο με το σκορ στο 30’ να είναι στο 43-56. Στην τελευταία περίοδο οι πορτοκαλί εκτόξευσαν τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους, με τον Αλμυρό να μπορεί να ακολουθήσει τον επιθετικό ρυθμό των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έφτασαν στην τελική επικράτηση με σκορ 59-79.

Δεκάλεπτα: 15-10, 27-37, 43-56, 59-79
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 4, Καραγιώργος 26 (3), Θ. Μαμούρας 3, Καραπτσιάς, Συνάζος 6 (2), Ποζιόπουλος, Π. Μαμούρας, Παραλίκης 4, Γώγουλας 3, Χατζόπουλος 7, Βαλαμούτης 6.
ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλλας 12 (2), Αναστασιάδης 11 (1), Καρπέτης 12 (1), Ιωαννίδης 2, Ρόσιος 8 (1), Αποστολίδης 5 (1), Τσιλίκας 2, Βλάχος 17 (5), Αγκρής, Χαρχαρής 10.

Ιωνας-Νίκαια 60-59

Σ’ ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι καθ’ όλη την διάρκειά του, ο Ιωνας πήρε μία πολύ σημαντική νίκη κόντρα στη Νίκαια, η οποία προερχόταν από το εντυπωσιακό αποτέλεσμα απέναντι στον Ολυμπιακό Βόλου. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά το ματς και δεν μπορούσε καμία να ξεφύγει στο σκορ με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται στην απόλυτη ισορροπία, και με πολύ χαμηλό σκορ, 10-10. Στην 2 περίοδο δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με τους δύο αντιπάλους να συμβαδίζουν στο σκορ, με τη λήξη του ημιχρόνου να βρίσκει τους φιλοξενούμενους μπροστά με την ελάχιστη διαφορά (26-27). Οι ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι και στο 3ο δεκάλεπτο, με το σκορ να παραμένει χαμηλά και στο 30’ να είναι και πάλι ισόπαλο, αυτή τη φορά στους 42 πόντους. Το τελικό αποτέλεσμα κρίθηκε, όπως ήταν αναμενόμενο, στα τελευταία δευτερόλεπτα. Με το σκορ ισόπαλο στους 59 πόντους, ο Ευθυμίου πήγε στη γραμμή των ελευθέρων βολών, με 10’’ να απομένουν στο ρολόι, ευστόχησε στη μία από τις δύο, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν κάτι στην τελευταία τους προσπάθεια με τον Ιωνα να φτάνει έτσι σ’ ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο με 60-59.

Δεκάλεπτα: 10-10, 26-27, 42-42, 60-59
ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Στεφόπουλος, Κ. Φωτιάδης 13 (2), Τσαρούχας, Φ. Φωτιάδης 8 (1), Ροδολάκης 11 (3), Σ. Φαρμάκης, Τέγος, Βασιλέιου 2, Γεωργόπουλος 11 (3), Κυρτσόγλου, Ευθυμίου 13, Κέτουλας 2.