Μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό με 67-66 στο βολιώτικο ντέρμπι

μεγάλη-νίκη-για-τον-ολυμπιακό-με-67-66-στο-β-648700

Ερυθρόλευκο χρώμα είχε το ντέρμπι ανάμεσα σε Ολυμπιακό Βόλου και Νίκη Βόλου για την αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑΘ, καθώς οι παίκτες του Φώνη Μαυρομιχάλη επιβλήθηκαν, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, με 67-66 της μεγάλης τους αντιπάλου.

Με αυτή τη νίκη, και σε συνδυασμό με τα δύο νικηφόρα περσινά αποτελέσματά του, ο Ολυμπιακός μετράει πλέον τρεις σερί επιτυχίες απέναντι στους κυανόλευκους. Ο ΓΣ Βόλου συνεχίζει αήττητος μετά την εκτός έδρας νίκη του κόντρα στην ΑΕΒΔ με 66-57, ενώ ο Ιωνας επικράτησε της Ανάληψης με 75-53, χάρη σ’ ένα εκπληκτικό 4ο δεκάλεπτο. Την πρώτη νίκη της σεζόν πανηγύρισαν οι Νέοι Αθλητές με την νίκη τους με 59-55 κόντρα στο Δίλοφο, με τον Αλμυρό, τέλος, να γνωρίζει την ήττα στη Νίκαια από την τοπική ομάδα με 86-54.

Ολυμπιακός Β. – Νίκη Βόλου
67-66

Ντέρμπι με τα όλα διεξήχθη στο κλειστό του ΕΑΚ ανάμεσα στους δύο μεγάλους αντιπάλους του Βόλου, με τον Ολυμπιακό να είναι καλύτερος στις λεπτομέρειες και να πετυχαίνει την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια με το τελικό 67-66. Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ δυνατά, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, το οποίο εναλλασσόταν συνεχώς, με την 1η περίοδο να κλείνει με τη Νίκη να έχει τη μικρότερη δυνατή διαφορά (18-19). Το 2ο δεκάλεπτο κύλησε στον ίδιο ρυθμό, με τον Καραγεώργο να σημειώνει τρία τρίποντα σ’ αυτό το διάστημα και να κρατάει την ομάδα του, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να διατηρούν ένα ισχνό προβάδισμα και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με έναν πόντο (31-32). Οι κυανόλευκοι μπήκαν… φουριόζοι στο 3ο δεκάλεπτο και με καλάθια των Μπόγδανου και Παπούλια πήραν διαφορά έξι πόντων, που ήταν και η μεγαλύτερη στο παιχνίδι μέχρι εκείνη τη στιγμή. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν γρήγορα και μείωσαν ξανά τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της με τρίποντο του Σκαμάγκα. Με πολλές εναλλαγές στο σκορ και πάλι οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα τριών πόντων με τη λήξη της περιόδου, με το σκορ στο 30’ να είναι 53-50. Με καλάθι του Καφάση η διαφορά πήγε στο +5 για τον Ολυμπιακό (55-50), με τη Νίκη να αντιδρά και να περνάει μπροστά με 57-59. Σ’ εκείνο το σημείο οι ερυθρόλευκοι με ένα σερί έφτασαν πάλι τη διαφορά στο +5 (64-59) με τον Γεωργίου, αργότερα, να δίνει το μεγαλύτερο προβάδισμα στον Ολυμπιακό (67-61) με τρίποντο και με 2’ να απομένουν για τη λήξη. Ο Γιωτόπουλος έγραψε το 67-63, με τον Ολυμπιακό να σπαταλάει την δική του επίθεση και ο Μπογδάνος, μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Τσώλη, να κάνει το 67-66 με 15’’ για το τέλος. Με 11’’ να μένουν στο ρολόι, ο Καφάσης αστόχησε και στις δύο βολές, η Νίκη είχε την τελευταία επίθεση, με τον Παρασκευά να παίζει καλή άμυνα και να κλέβει την μπάλα με τον ίδιο, όμως, να ακολουθεί τον Μπόγδανο και να του κάνει φάουλ. Οι κυανόλευκοι δεν είχαν βολές, η επαναφορά έγινε με 2,3’’ με τον Μπόγδανο να πασάρει και τον Τσώλη να αστοχεί σ’ ένα πολύ δύσκολο σουτ με το σκορ να μην αλλάζει και τον Ολυμπιακό να είναι ο νικητής με 67-66.

Δεκάλεπτα: 18-19, 31-32, 53-50, 67-66

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Μαυρομιχάλης): Καραγεώργος 22 (5), Θέος, Γεωργίου 13 (2), Τελλίδης 2, Καφάσης 14, Βλασταρίδης, Καραθάνος 2, Αναστασόπουλος 3 (1), Σκαμάγκας 5 (1) Παρασκευάς 6.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Παπούλιας 12, Γιωτόπουλος 7 (1), Μπόγδανος 21 (4), Ταβές 6, Βλήτσιος 4, Τσώλης 8 (2), Διγενής, Μαυροφώτης 4, Τοκατλίδης 4.

ΑΕΒΔ – ΓΣ Βόλου
57-66

Αήττητος συνεχίζει την πορεία του ο ΓΣ Βόλου στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε στο κλειστό της Ν. Ιωνίας της ΑΕΒΔ με 66-57. Ο Γυμναστικός ξεκίνησε πολύ καλύτερα το παιχνίδι και με πιεστική άμυνα επέτρεψε στους γηπεδούχους να σκοράρουν μόλις 5 πόντους στην 1η περίοδο, το τέλος της οποίας βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με +11 (5-16). Στο 2ο δεκάλεπτο η ΑΕΒΔ αντέδρασε και σταδιακά έβρισκε καλύτερο ρυθμό με αποτέλεσμα να μειώσει τη διαφορά και το σκορ στο ημίχρονο να είναι στο 23-30. Στην αρχή της 3ης περιόδου οι πορτοκαλί μείωσαν στο καλάθι (28-30), με τους φιλοξενούμενους όμως, σ’ εκείνο το σημείο, να παίρνουν πάλι τον έλεγχο του ματς και να εκτοξεύουν τη διαφορά στους 15 πόντους, με το δεκάλεπτο να κλείνει με το σκορ στο 36-51. Ο Γυμναστικός διατηρούσε το προβάδισμά του σε διψήφια νούμερα, με την ΑΕΒΔ να προσπαθεί να αντιδράσει στα τελευταία λεπτά, απλώνοντας την άμυνά της σ’ όλο το γήπεδο μείωσε την διαφορά, χωρίς, ωστόσο, να απειλήσει ουσιαστικά τους ασπρόμαυρους, οι οποίοι έφτασαν εύκολα στο ροζ φύλλο με τελικό σκορ το 57-66.

Δεκάλεπτα: 5-16, 23-30, 36-51, 57-66

ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλλας 17 (3). Τσίγκος 7, Αναστασιάδης 3, Καρπέτης 4, Πανταζής 7 (2), Ρόσσιος 12 (1), Ξυπνητός 2, Βλάχος 3 (1), Αγκρής, Χαρχαρής 2.
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 4, Καλογερόπουλος 13 (1), Τσαπραΐλης 1, Ζήσης 2, Σουλιώτης 2, Χρηστομάνος, Παυλόπουλος 11, Τσίρος, Σιδέρης 3 (1), Κουρουπάκης 2, Σπανόπουλος, Ζαρογιάννης 22.

Ιωνας – Ανάληψη
75-53

Μ’ ένα καταπληκτικό 4ο δεκάλεπτο, ο Ιωνας κατάφερε να φτάσει στον θρίαμβο κόντρα στην Ανάληψη με 75-53. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ και το τέλος της 1ης περιόδου να βρίσκει την Ανάληψη μπροστά με βραχεία κεφαλή (11-12). Ο Ιωνας ανέβασε την απόδοσή του στο 2ο δεκάλεπτο και κατάφερε να πάρει ένα ελαφρύ προβάδισμα, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 32-26. Το 3ο δεκάλεπτο κύλησε στον ίδιο ρυθμό, με τον Ιωνα να συντηρεί μία διαφορά της τάξεως των 5-6 πόντων, με το σκορ στο 30’ να είναι 51-46. Η 4η περίοδος ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Ο Ιωνας κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, με τους παίκτες του Αγη Τζούμα να είναι αμυντικά άψογοι και να σκοράρουν με εκπληκτικά ποσοστά έξω από την γραμμή των 6.75μ. Μ’ αυτόν τον τρόπο η διαφορά ξέφυγε, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο ροζ φύλλο με το επιβλητικό 75-53.

Δεκάλεπτα: 11-12, 32-26, 51-46, 75-53

ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Τέγος 2 , Φωτιάδης Κ. 5 (1) Φωτιάδης Φ. 23 (6) Τσαρούχας 10 (2), Ροδολάκης 5 (1) Κυρτσόγλου, Τζικόπουλος 3 (1), Παλιόπουλος 6, Ευθυμίου 18, Γεωργόπουλος, Βασιλείου 1, Κέτουλας 2.
ΑΝΑΛΗΨΗ (Βλιώρας): Ιλτσογλου, Κλείτσας, Γαλανάκης 11(3), Κοντάκης 14 (1), Συλεόπουλος 12 (1), Ευαγγελινός 1, Βελλίδης 2, Μωυσίδης 11, Κωλέτσης 2.

Ν.Α. Νίκης – Δίλοφο
59-55

Την πρώτη τους νίκη πέτυχαν οι Νέοι Αθλητές κόντρα στο Δίλοφο με σκορ 59-55. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από την αρχή και στην 1η περίοδο ήταν μπροστά στο σκορ με 18-13. Στην 2η περίοδο ανέβασαν κι άλλο στροφές κι ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται και τους κυανόλευκους να έχουν το προβάδισμα με 37-24. Στο 3ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν το σκορ, αλλά οι Νέοι Αθλητές συνέχισαν να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα με το σκορ στο 30’ να είναι 44-39. Οι γηπεδούχοι ένιωσαν την… ανάσα των αντιπάλων τους, όταν αυτοί μείωσαν στο καλάθι με 2’ να απομένουν για τη λήξη, όμως έμειναν ψύχραιμοι και κατάφεραν να πάρουν το πρώτο τους ροζ φύλλο τη φετινή σεζόν με τελικό σκορ 59-55.

Δεκάλεπτα: 18-13, 37-24, 44-39, 59-55

Ν.Α. ΝΙΚΗΣ (Τύμπας-Μανωλόπουλος): Ράπτης 6 (1), Καζεπίδης 12 (2), Αγάλου-Λωρίτης 10, Σούλης 11 (1), Καλιτζέος 8, Λουκίδης 7 (1), Νικολόπουλος 3, Χρηστομάνος, Πανιόπουλος 2.

Νίκαια – ΓΣ Αλμυρού
86-54

Ανταγωνιστικός μόνο για ένα δεκάλεπτο φάνηκε ο Αλμυρός στην έδρα της Νίκαιας και γνώρισε μοιραία την ήττα με το βαρύ 86-54. Οι Αλμυριώτες μπήκαν καλά στο παρκέ και πήραν ένα μικρό προβάδισμα που το διατήρησαν μέχρι το τέλος της 1ης περιόδου που τους βρήκε να προηγούνται με 11-17. Στο 2ο δεκάλεπτο η απόδοση των φιλοξενούμενων έπεσε, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ανατρέψουν την κατάσταση και στο σκορ αλλά και στην εικόνα του αγώνα, με το ημίχρονο να βρίσκει τη Νίκαια στο +6 (32-26). Στο 3ο δεκάλεπτο ο Αλμυρός κατέρρευσε, με τη Νίκαια να το εκμεταλλεύεται στο έπακρο και κάνοντας ένα επιμέρους 33-13 στην περίοδο ανέβασαν τη διαφορά στο +26 (65-39). Η τελευταία περίοδος ήταν πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα, με τη Νίκαια να φτάνει τελικά στη νίκη με σκορ 86-54.

Δεκάλεπτα: 11-17, 32-26, 65-39, 86-54

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Γκουγκουτούδης): Κοντοστάθης 11, Καραγιώργος 7 (1), Μαμούρας Θ. 8 (1), Καραψιάς, Συνάζος 2, Ποζιόπουλος 3 (1), Μαμούρας Π. 2, Παραλίκης 4, Χατζόπουλος 12, Βαλαμούτης 5.