Στις καθυστερήσεις «έκλεψε» τη νίκη ο ΠΑΟΚ

στις-καθυστερήσεις-έκλεψε-τη-νίκη-ο-671393

Με γκολ που πέτυχε ο Μάτος στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο ΠΑΟΚ ξεκλείδωσε την άμυνα της ΑΕΚ στην αναμέτρηση της Τούμπας, όταν όλα έδειχναν ότι ο αγώνας θα ολοκληρωθεί χωρίς τέρματα.

Σε κάθε περίπτωση, το τελικό 1-0 υπέρ των γηπεδούχων στο ντέρμπι των δικεφάλων -το οποίο ήταν στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος στη Super League- δεν ήρθε εύκολα για τους νικητές. Το παιχνίδι ήταν μέτριο στο πρώτο ημίχρονο, με μόλις τρεις φάσεις συνολικά (οι δύο για τον ΠΑΟΚ). Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έγινε πιο γρήγορος, ενώ αμφότερες οι ομάδες δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες για γκολ (η ΑΕΚ είχε και δοκάρι με τον Χριστοδουλόπουλο), χωρίς όμως κάποια από τις δύο να πανηγυρίσει την επίτευξη κάποιου τέρματος, μέχρι τις καθυστερήσεις.

Σημειώνεται πως στην ΑΕΚ διαμαρτύρονται για το κόρνερ από το οποίο προήλθε το γκολ των γηπεδούχων.

Με τη νίκη του αυτή, ο ΠΑΟΚ έπιασε την ΑΕΚ στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα: αμφότεροι έχουν 11 βαθμούς και βρίσκονται σε απόσταση 7 πόντων από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.