Με ήττες ολοκλήρωσαν τα playoffs Νίκη Βόλου και Γυμναστικός

με-ήττες-ολοκλήρωσαν-τα-playoffs-νίκη-βόλου-κ-848328

Με ήττες έκλεισαν τη σεζόν οι βολιώτικες ομάδες στα playoffs της ΕΣΚΑΘ. Νίκη Βόλου και Γυμναστικός πάλεψαν, απέναντι σε Σοφάδες και Φάρσαλα αντίστοιχα, αλλά οι αντίπαλοί τους φάνηκαν πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία των αγώνων και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο.

Ρεπορτάζ: ΑΝΤ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

ΓΣ Βόλου-Φάρσαλα 65 -71

Πολύ κοντά στο να πετύχει τη νίκη κόντρα στη μόνη αήττητη ομάδα της ΕΣΚΑΘ έφτασε ο Γυμναστικός, όμως κάποιες λεπτομέρειες στα τελευταία κρίσιμα λεπτά δεν του το επέτρεψαν. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φουριόζοι κι έκαναν πολύ γρήγορα ένα σερί 0-8, με τους ασπρόμαυρους να αντιδρούν γρήγορα και να ισορροπούν το παιχνίδι. Η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στους 20 πόντους. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός ήταν καλύτερος στο παρκέ. Έσφιξε την άμυνά του και έβρισκε το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 36-31. Στην 3η περίοδο οι Φαρσαλινοί ισορρόπησαν το παιχνίδι και μείωσαν περισσότερο. Κατάφεραν να βρουν πιο εύκολα καλάθια και με τη λήξη της 3ης περιόδου ανέκτησαν το προβάδισμα (54-55). Στην τελευταία περίοδο έγινε ένα πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ κι όλα να κρίνονται στο τελευταίο λεπτό. Ο Φούντας με γκολ-φάουλ ισοφάρισε σε 65-65 με 1:44’ για το τέλος. Οι γηπεδούχοι αστόχησαν σε προσπάθεια για τρεις και στη συνέχεια ο Αναγνωστόπουλος πέτυχε 4 σερί πόντους για να κάνει το 65-69 με 26’’ να απομένουν. Οι ασπρόμαυροι έκαναν λάθος στην επαναφορά κι ο Φούντας, ευστοχώντας σ’ ένα ζευγάρι ελευθέρων βολών, διαμόρφωσε με 15’’ για τη λήξη, το τελικό 65-71. Στο ημίχρονο της αναμέτρησης ο επικεφαλής του τμήματος μπάσκετ του Γυμναστικού, κ. Κουρουπάκης, απένειμε τιμητική πλακέτα συγχαίροντας την ομάδα των Φαρσάλων για την εξαιρετική πορεία της και την άνοδο της στις εθνικές κατηγορίες. Την πλακέτα παρέλαβε ο αρχηγός των φιλοξενούμενων Γιώργος Αναγνωστόπουλος.

Δεκάλεπτα: 20-20, 36-31, 55-54, 65-71

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας, Καλογερόπουλος 6, Τσαπραΐλης 20 (4), Σαμαράς 12 (2), Σουλιώτης 5 (1), Τσίρος, Ντάκης, Παλάσκας 7, Τάσος, Κουρουπάκης, Παπαδόπουλος, Ζαρογιάννης 13 (1).

ΦΑΡΣΑΛΑ (Αλεξίου): Λιούπης, Ντίνος, Κυριακόπουλος 1, Ίλτσογλου 2, Χ. Αναγνωστόπουλος 6, Ντόνας, Γ. Αναγνωστόπουλος 22 (3), Μακρής 11 (3), Ψύρρας 11, Φούντας 13 (1), Γιαννούλης.

Σοφάδες-Νίκη Βόλου 69 – 59

Στις λεπτομέρειες, ακριβώς όπως είχε συμβεί και στο παιχνίδι της Ν. Ιωνίας, δεν κατάφερε να πετύχουν οι κυανόλευκοι τη νίκη κόντρα στην ομάδα των Σοφάδων. Οι δύο ομάδες μπήκαν καλά στο παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να είναι αρκετά εύστοχοι έξω από τα 6:75μ. και τη Νίκη να απαντά με τους Καραγιώργο και Νάνη. Το τέλος του 1ου δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 19-14. Στη 2η περίοδο οι Σοφάδες έχτισαν μία μικρή διαφορά, την οποία κατάφεραν να διατηρήσουν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο βρήκε τη Νίκη Βόλου να είναι πίσω με 37-30. Στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν κι άλλο την απόδοσή τους κι έφτασαν τη διαφορά στους 10 πόντους (50-40), με τη μέγιστη τιμή της να είναι το +13 (55-42) στο 28’. Η 3ηπερίοδος έκλεισε με το σκορ στο 55-44. Οι κυανόλευκοι προσπάθησαν στο τελευταίο δεκάλεπτο να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του αγώνα. Κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 6 (65-59) και με 1:40’ ακόμα στο ρολόι, ο Κραγιώργος αστόχησε σε τρίποντο, χάνοντας τεράστια ευκαιρία να φέρει τους φιλοξενούμενους στο -3. Οι Σοφάδες έπαιξαν με το χρόνο στις τελευταίες επιθέσεις τους κι έτσι κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με τελικό σκορ 69-59.

Δεκάλεπτα: 19-14, 37-30, 55-44, 69-59

ΣΟΦΑΔΕΣ (Αρχοντούλης): Κόγιας 8, Τσιάπουλας 21 (3), Κοβάτσεφ 14 (1), Καλλιάρας 6, Ντούρβας 6 (2), Παπαδημητρίου 3 (1), Μπιζιώτης 4, Γκαντιάς 7 (1), Αθ. Παπαευαγγέλου.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Τσιριγωτάκης): Τάσος 6, Καραγιώργος 18 (3), Τσώλης 7, Νάνης 17 (1), Καραμανλής 2, Μαυροφώτης 4, Τσαβές 3, Τοκατλίδης 2, Μουχάρεμ, Ξυπνητός.