Νικήτρια στο ντέρμπι η Νίκη Βόλου

νικήτρια-στο-ντέρμπι-η-νίκη-βόλου-7902

Στο ντέρμπι γοήτρου ανάμεσα στις δύο βολιώτικες ομάδες, για την 5η αγωνιστική των playoffs της ΕΣΚΑΘ, η Νίκη Βόλου ήταν τελικά η νικήτρια με 80-71. μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι με αρκετές εναλλαγές και τις δύο ομάδες να παλεύουν μέχρι το τέλος για το ροζ φύλλο.

Ο Γυμναστικός ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε πολύ γρήγορα με διψήφια διαφορά (3-13) και επέβαλλε το ρυθμό του στην 1η περίοδο με τη Νίκη να αφυπνίζεται στο τέλος και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 19-24. Στο 2οδεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, με τη Νίκη να βελτιώνεται τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά και να καταφέρνει να πάρει και το προβάδισμα στο σκορ (31-29). Οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα και πήραν μία διαφορά 7 πόντων (32-39), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια, με τους ασπρόμαυρους να προηγούνται με 41-45. Η 3ηπερίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους κυανόλευκους. Με δυνατή άμυνα και τους Τσώλη, Μαυροφώτη και Καρπέτη να είναι οι βασικές επιθετικές λύσεις, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα επιμέρους 21-9 στο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 62-54 στο 30’. Στην τελευταία περίοδο η Νίκη διατηρούσε τα ηνία, με τους φιλοξενούμενους όμως, να αντιδρούν και να μειώνουν με τον Σαμαρά σε 68- 65, με 2’ να απομένουν. Οι γηπεδούχοι ευστόχησαν σε δύο τρίποντα με τους Καραμανλή και Τσώλη να σημαδεύουν σωστά έξω από τα 6:75μ. Ο Νάνης ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών και με αυτόν τον τρόπο οι κυανόλευκοι διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά μέχρι το τέλος, φτάνοντας στο ροζ φύλλο με τελικό σκορ 80-71. Ο Νάνης στην επανεμφάνισή του, μετά από την τιμωρία των τεσσάρων αγωνιστικών, έδειξε πόσο στοίχισε η απουσία του στην ομάδα της Ν. Ιωνίας, ενώ από την άλλη πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε για ακόμη μια φορά ο νεαρός άσσος τους Γυμναστικού Κωστούλας.

Δεκάλεπτα: 19-24, 41-45, 62-54, 80-71

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Τσιριγωτάκης): Καραγιώργος 12 (2), Καραμανλής 3 (1), Καρπέτης 6, Νάνης 18 (1), Τσαβές 1, Μαυροφώτης 8 (2), Τσώλης 18 (2), Τάσσος 14.

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 11 (2), Καλογερόπουλος 5 (1), Τσαπραϊλης 11 (2), Σαμαράς 16 (1), Σουλιώτης 2, Παλάσκας 2, Κουρουπάκης 2, Ζαρογιάννης 22 (2).