Παρέμειναν μακριά από το όνειρο

παρέμειναν-μακριά-από-το-όνειρο-16532

Γυμναστικός και Νίκη Βόλου συνέχισαν με νέες ήττες στα playoffs της ΕΣΚΑΘ

Με ήττες προχώρησαν Γυμναστικός και Νίκη Βόλου στα playoffs της Α1 ΕΣΚΑΘ, με τους μελανόλευκους να χάνουν με 86-72 από το Γ.Σ. Σοφάδων εκτός έδρας, ενώ οι κυανόλευκοι ηττήθηκαν με 68-76 από τα Φάρσαλα στη Νέα Ιωνία και παρέμειναν χωρίς νίκη μετά από τέσσερις αγώνες. Η επόμενη αγωνιστική θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 7/5, λόγω της αργίας του Πάσχα.

Νίκη Βόλου – Γ.Σ. Φαρσάλων

68-76

Την τέταρτη διαδοχική ήττα για τα playoffs ανόδου στη Γ’ Εθνική κατηγορία γνώρισε η Νίκη Βόλου απέναντι στο αδιαφιλονίκητο φαβορί της σειράς με τους παίκτες του Ανδρέα Τσιριγωτάκη να αγνοούν το ροζ φύλλο αγώνα. Οι κυανόλευκοι αν και προηγήθηκαν τόσο στο τέλος του α’ δεκαλέπτου όσο και στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, δεν μπόρεσαν να κάμψουν την αντίσταση των Φαρσαλινών και έχασαν εν τέλει με 68-76.

Οι κυανόλευκοι ήταν εντυπωσιακοί στην αρχή του παιχνιδιού και μπήκαν παθιασμένα για να προηγηθούν με 12-2 και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά +5 πόντων (24-19). Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη έτρεξαν ένα σερί 0-11 και προηγήθηκαν με 24-30 στα δύο πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Ενα καλάθι του Τσαβέ και το τρίποντο του Καραγιώργου έφεραν τη διαφορά στον ένα πόντο και στο 29-30 με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο και το ημίχρονο να κλείνει με 43-41 υπέρ της Νίκης.

Με την έναρξη του γ’ δεκαλέπτου η Νίκη πήρε κεφάλι με 49-43 με καλάθια των Τσαβέ και Τάσου, αλλά το νέο σερί των Φαρσαλινών με 0-12 έδωσε και πάλι αέρα έξι πόντων στους φιλοξενούμενους (49-55), οι οποίοι από εκεί και ύστερα δεν έχασαν το προβάδισμα.

Η Νίκη προσπάθησε για την ανατροπή αλλά οι Λαρισαίοι διατηρούσαν το πάνω χέρι με (53-57, 57-60, 61-65).
Με 45’’ πριν την λήξη, ο Γ. Αναγνωστόπουλος με λέι απ ανέβασε στους οχτώ τη διαφορά, ο Καραγιώργος μείωσε (68-73), όμως με μια εύστοχη βολή του Φούντα και δύο του Γ. Αναγνωστόπουλου ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων εξασφάλισε το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 68-76.

Πλέον η Νίκη παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας του ομίλου με 0 νίκες και 4 ήττες και στις 7 Μαΐου θα φιλοξενήσει το Γυμναστικό στο Βολιώτικο ντέρμπι. Από την άλλη οι Φαρσαλινοί με νίκη στο επόμενο παιχνίδι επί του Γ.Σ. Σοφάδων μπορούν να σφραγίσουν και μαθηματικά την άνοδο.

Δεκάλεπτα: 24-19, 43-41, 55-60 , 68-76

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Τσιριγωτάκης): Τζίνης 3(1), Καραγιώργος 19(4), Καραμανλής 2, Καρπέτης, Τσαβές 12, Μαυροφώτης 2, Τσώλης 9(1), Τάσσος 14, Τοκατλίδης 7.

Γ.Σ. ΦΑΡΣΑΛΩΝ: (Αλεξίου): Κυριακόπουλος, Ιλτσογλου 10 (1), Χ. Αναγνωστόπουλος 7 (1), Ντόνας 2, Γ. Αναγνωστόπουλος 17 (1), Μακρής 3, Ψύρρας 13 (1), Φούντας 24 (2).

Γ.Σ. Σοφάδων – Γ.Σ. Βόλου

86-72

Στο κλειστό των Σοφάδων φιλοξενήθηκε το περασμένο Σάββατο ο Γυμναστικός Σύλλογος Βόλου, όπου και ηττήθηκε με 86-72 από την τοπική ομάδα. Οι Βολιώτες υποχρεώθηκαν έτσι στη 2η ήττα τους στα playoffs ανόδου με την ομάδα του Δημήτρη Αρχοντούλη από την άλλη να κατακτά το 2ο ροζ φύλλο αγώνα στη σειρά.

Οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν κυρίαρχοι σε όλο το ματς και δεν επέτρεψαν σε κανένα σημείο του αγώνα στους παίκτες του Γιώργου Κοσμάτου να πάρουν τα ηνία. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μόλις μία φορά μπροστά στο σκορ στο α’ δεκάλεπτο και βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με 19 πόντους. Ο Γυμναστικός πίεσε στο φινάλε, έφερε τη διαφορά και στο – 6 (77-71), αλλά οι Σοφαδίτες ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία δευτερόλεπτα και επανέφεραν σε διψήφιο αριθμό την υπεροχή τους, καλύπτοντας παράλληλα και τη διαφορά του α’ αγώνα. Οι Καρδιτσιώτες παραμένουν θεωρητικά ζωντανοί στο κυνήγι της ανόδου, αλλά για να γίνει αυτό θα χρειαστούν δύο νίκες, από τις οποίες μέσα στα Φάρσαλα με +7 πόντους, αλλά και δύο ήττες του Γ.Σ. Φαρσάλων.

Δεκάλεπτα: 21-17, 37-37, 59-49, 86-72

Γ.Σ. ΣΟΦΑΔΩΝ (Αρχοντούλης): Τσιάπουλας 12, Μπιζιώτης 3, Κόγιας 9, Παπαδημητρίου 4, Ψυχογιός, Κοβάτσεβ 15, Ντούρβας 5 (1), Γκατζιάς 14 (3), Μανόπουλος 4, Καλλιάρας 16.

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος – Ντάκης): Κωστούλας 16 (1), Καλογερόπουλος 7 (1), Τσαπραΐλης 14 (4), Σαμαράς 9, Σουλιώτης 5, Τσίρος, Παλάσκας, Τάσος, Κουρουπάκης, Παπαδόπουλος, Ζαρογιάννης 21.