Ζωντανός ακόμη για την άνοδο ο ΓΣΒ με «ήρωα» τον Ζαρογιάννη

ζωντανός-ακόμη-για-την-άνοδο-ο-γσβ-με-ή-25353

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ζαρογιάννη, ο οποίος, έχοντας υποβληθεί σε χειρουργική επέμβαση μόλις πέντε μέρες πριν από το παιχνίδι, πέτυχε 30 πόντους και οδήγησε τον Γυμναστικό σε μία νίκη που διατηρεί ζωντανό το όνειρο της ανόδου για τους ασπρόμαυρους.

Από την άλλη η Νίκη Βόλου δεν τα κατάφερε στην έδρα των Φαρσάλων και ηττήθηκε, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να επιβεβαιώνουν τον τίτλο του φαβορί κάνοντας το 3/3.

ΓΣ Βόλου – Σοφάδες 76-70

Σ’ ένα κλειστό παιχνίδι το οποίο ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια, ο Γυμναστικός κατόρθωσε να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη που διατηρεί ακέραιες τις όποιες πιθανότητες για να πάρει την άνοδο στη Γ’ εθνική κατηγορία. Από την αρχή του παιχνιδιού οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και καμία τους δεν μπορούσε να χτίσει μία μικρή διαφορά ασφαλείας. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την 1η περίοδο με προβάδισμα μόλις ενός πόντου (17-16). Στο 2ο δεκάλεπτο το ματς συνέχισε να είναι αμφίρροπο, με τους δύο αντιπάλους να μένουν κοντά στο σκορ και το ημίχρονο να βρίσκει τις ομάδες στην απόλυτη ισορροπία με το σκορ στο 37-37. Η 3ηπερίοδος κύλησε με το Γυμναστικό να είναι ελαφρά βελτιωμένος στην άμυνα και να κατορθώνει, με αυτόν τον τρόπο, να χτίσει και να διατηρήσει μία διαφορά της τάξης των 4-6 πόντων. Το σκορ στο 30’ ήταν 55-50 υπέρ των ασπρόμαυρων. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπόρεσαν και διατήρησαν το προβάδισμά τους. Ηταν ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά κι έφτασαν έτσι σε ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο με τελικό σκορ 76-70. Εκτός από την εντυπωσιακή εμφάνιση του Ζαρογιάννη με τους 30 πόντους, πολύ σημαντική ήταν η συμβολή και του Σαμαρά που πέτυχε 14, αλλά και του νεαρού γκαρντ Κωστούλα, ο οποίος πρόσθεσε 11. Τώρα στο στρατόπεδο του Γυμναστικού επικεντρώνονται στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την ομάδα των Σοφάδων, ψάχνοντας ακόμη μία νίκη που θα τους επιτρέψει να κυνηγήσουν το θαύμα μέχρι το τέλος.

Δεκάλεπτα: 17-16, 37-37, 55-50, 76-70

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 11, Καλογερόπουλος 5 (1), Τσαπραΐλης 9 (3), Σαμαράς 14 (1), Σουλιώτης 5, Τσίρος, Ηλιόπουλος, Παλάσκας 2, Τάσος, Κουρουπάκης, Παπαδόπουλος, Ζαρογιάννης 30 (1).

ΣΟΦΑΔΕΣ (Αροντούλης): Τσιάκουλας22, Μπιζιώτης 2, Κόγιας, Παπαδημητρίου, Ψυχογυιός, Κοβάτσεφ 16 (3), Ντούρβας, Γκαντιάς 10 (1), Μανόπουλος 4, Καλλιάρας 16, Παπαευαγγέλου.

Φάρσαλα – Νίκη Βόλου 89-81

Οι κυανόλευκοι προσπάθησαν, αλλά δεν τα κατάφεραν κόντρα στο φαβορί για την άνοδο και ηττήθηκαν στην έδρα των Φαρσάλων με 89-81. Η Νίκη Βόλου δεν κατάφερε να περιορίσει τα δύο μεγάλα όπλα των γηπεδούχων, Αναγνωστόπουλο και Φούντα, κι έτσι δεν μπόρεσε να κάνει την έκπληξη. Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή καλύτερα στην αναμέτρηση και 5’ πριν τη λήξη της 1ης περιόδου προηγήθηκαν με 15-8, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 31-23. Η Νίκη ξεκίνησε τη 2η περίοδο με ένα 5-0 σερί, κάνοντας το 33- 28, με τα Φάρσαλα να αντιδρούν και να εκτοξεύουν τη διαφορά στους 16 πόντους (53-37) 2’ πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Η ανάπαυλα βρήκε μπροστά τους γηπεδούχους με 55-41. Στην 3ηπερίοδο η διαφορά συνέχισε να είναι πάνω από τους 10 πόντους, με τα Φάρσαλα να είναι μπροστά με 65-50. Οι κυανόλευκοι μείωσαν στους 10 με τη λήξη της περιόδου, με το σκορ στο 30’ να είναι 68-58. Η αντεπίθεση για τη Νίκη Βόλου συνεχίστηκε και στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου, με τη διαφορά να πέφτει στους 5 (79-74), με 6:30’ για το τέλος του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι με 4 πόντους από Ψύρρα και Αναγνωστόπουλο έκαναν το 83-76. Σ’ εκείνο το σημείο ο αρχηγός των Φαρσάλων, Γιώργος Αναγνωστόπουλος, πέτυχε δύο τρίποντα κι έγραψε το 89-79 με λιγότερο από 1’ για το τέλος, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 89-81. Το μυαλό όλων στο στρατόπεδο της Νίκης Βόλου βρίσκεται πλέον στο επόμενο ματς, όπου θα φιλοξενήσουν τα Φάρσαλα στο κλειστό της Ν. Ιωνίας, με στόχο μία νίκη γοήτρου απέναντι στην αήττητη ομάδα των playoffs.

Δεκάλεπτα: 31-23, 55-41, 68-58, 89-81

ΦΑΡΣΑΛΑ (Αλεξίου): Λιούπης, Ντίνος, Κυριακόπουλος 4, Ιλτσογλου 6, Κ. Αναγνωστόπουλος, Ντόνας 3, Μάρκος, Γ. Αναγνωστόπουλος 36 (4), Μακρής 3, Ψύρρας 14, Φούντας 23 (3), Γιαννούλης.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Τσιριγωτάκης): Καραγιώργος 13 (1), Καραμανλής 3 (1), Καρπέτης 4, Τσαβές 12, Μαυροφώτης 11, Τσώλης 13 (2), Τάσσος 20, Κέτουλας, Τοκατλίδης 5.