Σήμερα τα σπουδαία…

σήμερα-τα-σπουδαία-34433

Πέντε ματς διεξήχθησαν χθες στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής των πρωταθλημάτων της Ενωσης. Στην πρώτη κατηγορία διεξήχθη μόλις ένα ματς αυτό μεταξύ της ΑΕ 2002 και του Πηλέα που δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, με τους πρώτους να αναδεικνύονται νικητές με 3-1. Τα υπόλοιπα τέσσερα παιχνίδια διεξήχθησαν στο πλαίσιο της Β’ κατηγορίας.

Ο Παγασητικός κέρδισε τον Εθνικό στο πλαστικό της Ι.Μ. Δημητριάδος παίζοντας με δέκα παίκτες μετά το 70’. Μετά την ολοκλήρωση του παιχνιδιού, παίκτης του Εθνικού επιτέθηκε στον α’ βοηθό Βαγγέλη Κόκκαλη, ο οποίος στη συνέχεια μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο. Το ματς μεταξύ του Τοξότη και των Νέων Αθλητών διεκόπη. Ο διαιτητής Θεοχάρης διέκοψε το παιχνίδι αρχικά στο 2’ για πέντε λεπτά λόγω της χαλαζόπτωσης, ενώ το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε ποτέ λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου από την ισχυρή βροχόπτωση, ενώ το σκορ ήταν 0-0.

Η Ακρόπολη συνέχισε το σερί της κερδίζοντας τον μαχητικό Ελευθεριακό, ενώ ο Ιάσονας πέρασε νικηφόρα από τα Λεχώνια.

Πάντως, τα σημερινά παιχνίδια είναι αυτά που παρουσιάζουν το ενδιαφέρον όσον αφορά την Α’ κατηγορία. Με κοινή ώρα έναρξης στις 12 μ., ο Ηρακλής υποδέχεται στο Βασδέκειο τη Σκιάθο που είναι η τελευταία ομάδα από την οποία έχει ηττηθεί, αλλά και η ομάδα που είχε υποχρεώσει στην πρώτη ήττα της την ΑΕΔ που είναι τώρα δεύτερη και παίζει εκτός έδρας με το Μαγνησιακό. Στην τελευταία αγωνιστική ο Ηρακλής θα παίξει εκτός με την ΑΕ 2002, ενώ η ΑΕΔ θα υποδεχθεί την Αγία Παρασκευή.

Στο Β’ όμιλο ενώ στην κορυφή ο Γ.Σ. Αλμυρού θέλει το 21 στα 21, το ενδιαφέρον παραμένει μεγάλο για την παραμονή καθώς τέσσερις ομάδες θα δώσουν τη δική τους μάχη ως το τέλος. Η Αγχίαλος (τώρα στους 27β.) θέλει βαθμούς στα ματς στη Σούρπη και με το ΓΣΑ που έχει ως το τέλος, η Σκόπελος έχει 26β. με καθοριστικό ματς στην Ευξεινούπολη και στο τέλος το Διαγόρα στο νησί, οι Μικροθήβες μόνο με νίκες μπορούν να φτάσουν τους 29 και η Δήμητρα μπορεί να φτάσει έως τους 28 βαθμούς.