Σημαντική νίκη για την παιδική ομάδα του Κενταύρου Αγριάς

σημαντική-νίκη-για-την-παιδική-ομάδα-τ-55048

Μια ακόμα σημαντική νίκη πραγματοποίησε η παιδική ομάδα Χάντμπολ του Κενταύρου Αγριάς, η οποία στα πλαίσια του Παιδικού πρωταθλήματος της Κεντρικής Ελλάδας, νίκησε την ομάδα του Α.Σ. Λάρισας με σκορ 35 – 22.

Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε τη Κυριακή 20 Μαρτίου στο κλειστό του Αγ. Θωμά στη Λάρισα και προσέφερε ικανοποιητικό θέαμα σε όσους είχαν την τύχη να τον παρακολουθήσουν.

Η ομάδα της Λάρισας προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ και αυτό το κατάφερε μέχρι τα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου. Η ομάδα του Κενταύρου είχε πάντα ένα ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ αλλά χωρίς να διευρύνεται.

Μάλιστα στο 20ο λεπτό η ομάδα της Λάρισας ισοφάρισε το σκορ (10 – 10). Στα τελευταία δεκα λεπτά οι νεαροί αθλητές του Γιάννη Αθανασαράκη ήταν πιο ουσιαστικοί σε άμυνα και επίθεση και πήγαν με προβάδισμα στα αποδυτήρια (13 – 16 ημίχρονο).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Κενταύρου Αγριάς, με πολύ καλή αμυντική λειτουργία και με ένα επιμέρους σκορ 7 – 1, πήρε προβάδισμα ασφαλείας με σκορ 14 – 23 στο 40ο λεπτό, Από το χρονικό σημείο εκείνο και μετά η ομάδα του Κένταυρου Αγριάς παίζοντας πιο ελεύθερα κατάφερε να διευρύνει και άλλο το διαφορά και να κερδίσει με τελικό σκορ 22 – 35.

Το σφύριγμα μάλιστα της λήξης βρήκε τους νεαρούς αθλητές του Κενταύρου Αγριάς να πανηγυρίζουν όχι μόνο για τη νίκη στο συγκεκριμένο αγώνα, αλλά και γιατί με την επιτυχία τους αυτή είναι ήδη μαθηματικά πρώτοι στη Κεντρική Ελλάδα, ενώ απομένει ακόμα ένας εντός έδρας αγώνας με την ομάδα των Αμφικτυόνων Λαμίας στο Βόλο,

Τα πεντάλεπτα: 2 – 2, 4 – 6. 5 – 8. 10 – 10, 12 – 13, 13 – 16,
14 – 19. 14 – 23, 16 – 27, 19 – 29, 21 – 30, 22 – 35

Α.Σ. Λάρισας: Γκαντζώρας, Τσερέπας (1), Μπαζούκης (1), Μαργκάς (1), Χριστοδουλόπουλος (2), Κοντογιάς (3), Κυλίνδρης (4), Δρακωτός (3), Πανάγος (7), Οικονόμου, Σαλγκάμης

Κένταυρος Αγριάς: Μηλιόρδος Δ., Καραόλιας (1), Χούστης (1), Χιώτης (3), Φώτος (3), Τσιάκος, Κατσίκας, Καραντάκος (1), Μακρής (21), Δεμελής (5), Αμυγδαλιάς, Μηλιόρδος Αθ., Τουφεξής, Πλόχα