Κορυφώνεται η αγωνία στην Α1 ΕΣΚΑΘ

κορυφώνεται-η-αγωνία-στην-α1-εσκαθ-59080

Νίκη Βόλου-Εθνικός και Γυμναστικός-Ολυμπιακός Βόλου είναι τα παιχνίδια που θα κρίνουν, την τελευταία αγωνιστική, ποιες ομάδες θα τερματίσουν στις δύο πρώτες θέσεις και θα συνεχίσουν στα πλέι-οφ. Η Νίκη Βόλου επικράτησε εύκολα των Νέων Αθλητών με 67-51, όπως και Ολυμπιακός Βόλου του ΓΣ Αλμυρού με 90-71. Ο Γυμναστικός έκανε μια απρόσμενη ήττα από το Δίλοφο με 85-84, ενώ η Ανάληψη πήρε το ροζ φύλλο εκτός έδρας κόντρα στη Νίκαια 2012 με 79-75.

ΝΑ Νίκης – Νίκη Βόλου 51-67

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα έφτασε η Νίκη Βόλου στην επικράτηση κόντρα στους Νέους Αθλητές. Από την αρχή της αναμέτρησης η ομάδα της Νίκης πήρε τα ηνία και προηγήθηκε με 12-19 στο τέλος της 1ης περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους, με το ημίχρονο να τους βρίσκει μπροστά στο σκορ με 28-36. Στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου οι τυπικά φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και αύξησαν το προβάδισμά τους σε διψήφια νούμερα με τη λήξη της 3ης περιόδου να τους βρίσκει στο +14 (38-52). Η 4η περίοδος ήταν διαδικαστική, με τη Νίκη να φτάνει στην τελική επικράτηση με 51-67. Ο προπονητής των νικητών είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει κάποια πράγματα και να δώσει χρόνο σε όλους τους παίκτες εν όψει της δύσκολης συνέχειας στα πλέι-οφ.

Δεκάλεπτα: 12-19, 28-36, 38-52, 51-67

ΝΑ ΝΙΚΗΣ (Καμακάς): Μανωλόπουλος 7 (1), Κοντογιάννης 3, Καραθανάσης 2, Θέος 3, Σκαμάγκας 5 (1), Τύμπας 14 (3), Νικολόπουλος 7, Δαύκος, Σούλης 10 (2).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Τσιριγωτάκης): Τζίνης 6 (2), Καραγιώργος 14 (4), Καραμανλής 3 (1), Μουχάρεμ, Ξυπνητός, Τσαβές 12, Μαυροφώτης 2, Τσώλης 6, Τάσσος 11, Κέτουλας 6, Τοκατλίδης 7.

Ολυμπιακός Βόλου – ΓΣ Αλμυρού 90-71

Με έναν εκπληκτικό Θωμά Καραγεώργο κι ένα εκρηκτικό 2ο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον Αλμυρό, ο οποίος αγωνίστηκε με πολλές απουσίες βασικών παικτών. Η 1η περίοδος ήταν ισορροπημένη με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 21-17 υπέρ των γηπεδούχων. Η 2η περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους ερυθρόλευκους. Με πολύ καλό ρυθμό στην επίθεση, ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει ένα επιμέρους 32-18 στο δεκάλεπτο και να εκτοξεύσει τη διαφορά στο +18 (53-35) με τη λήξη του ημιχρόνου. Στο 3ο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε ίδια, με τους γηπεδούχους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και το σκορ στο 30’ να είναι 72-50. Στην τελευταία περίοδο δεν θα μπορούσε να αλλάξει κάτι, με τους ερυθρόλευκους να φτάνουν σε μία εύκολη επικράτηση με τελικό σκορ 90-71. Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Καραγεώργος, ο οποίος σημείωσε 34 πόντους με 8 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 21-17, 53-35, 72-50, 90-71

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Μαυρομιχάλης): Καραγεώργος 34 (8), Παραλίκης, Καραρήγας 8 (1), Αλεξίου 4, Καφάσης 6, Αχριάνης 12, Βλασταρίδης 4, Καραθάνος 6, Βασιλείου, Αναστασόπουλος 5 (1), Βλήτσιος 8, Παρασκευάς 7.

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Γκουγκουτούδης): Kοντοστάθης 10, Παπούλιας 23, Σινάζος 5, Ποζιόπουλος 9 (3), Μπάρδας, Αναγνωστόπόυλος 12 (1), Θεοδώρου 2, Μητρουλάς 10 (2).

Νίκαια 2012 – Ανάληψη 75-79

Με μόλις επτά παίκτες αποστολή, η Ανάληψη πήρε διπλό στη Νίκαια με σκορ 79-75. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και εκμεταλλεύθηκαν τη χαλαρή αμυντική λειτουργία της Ανάληψης, με αποτέλεσμα η 1η περίοδος να ολοκληρωθεί με το σκορ στο 26-21. Η Ανάληψη βελτιώθηκε στο 2ο δεκάλεπτο και κατόρθωσε να αντιστρέψει την κατάσταση. Οι φιλοξενούμενοι γύρισαν το ματς και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με σκορ 45-50. Η 3η περίοδος ήταν ισορροπημένη, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το δεκάλεπτο να κλείνει με τους δύο αντιπάλους ισόπαλους στους 63 πόντους. Το παιχνίδι παρέμεινε κλειστό μέχρι το τέλος. Η Ανάληψη προηγούταν με 74- 72, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν και ακολούθησαν τρεις εύστοχες βολές από Λουλούδη και Ντίκα κι ένα καλάθι του Παλάντζα για το 74-79, με τη Νίκαια 2012 να μειώνει με μία εύστοχη βολή για το τελικό 75- 79.

Δεκάλεπτα: 26-21, 45-50, 63-63, 75-79

Ανάληψη (Βλιώρας): Ίλτσογλου 15 (4), Κωλέτσης 2, Γαλανάκης 4, Ντίκας 17, Φωτιάδης 13, Παλάντζας 14 (4), Λουλούδης 14.

Δίλοφο – ΓΣ Βόλου 85-84

Ηττα που μπορεί να τον βάλει σε μπελάδες υπέστη στο Δίλοφο ο Γυμναστικός με 85-84. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν νωθρά στο παιχνίδι και επέτρεψαν στους γηπεδούχους να πάρουν ένα ελαφρύ προβάδισμα (17-14) με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός αντέδρασε, πήρε τον έλεγχο και ανέτρεψε το σκορ, με το ημίχρονο να τον βρίσκει μπροστά με 34-41. Στην 3η περίοδο οι ασπρόμαυροι ήταν κυρίαρχοι. Η διαφορά άγγιξε ακόμα και τους 20 πόντους και το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους με ένα προβάδισμα 11 πόντων (53-64). Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν τρομερή εμφάνιση και με πολύ μεγάλη ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6.75μ. κατάφεραν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του ματς. Το φινάλε ήταν συγκλονιστικό, με τον Κουρουπάκη να ευστοχεί σε μία βολή με 5’’ για τη λήξη, κάνοντας το σκορ 82-84. Στην τελευταία επίθεση οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο και ευστοχώντας και στις τρεις βολές πήραν τη νίκη με τελικό σκορ 85-84. Οι άνθρωποι του Γυμναστικού διαμαρτυρήθηκαν πως το φάουλ έγινε χαμηλά και θα έπρεπε να δοθούν δύο βολές.

Δεκάλεπτα: 17-14, 34-41, 53-64, 85-84

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 14 (1), Καλογερόπουλος 23 (3), Τσαπραΐλης 11 (2), Σουλιώτης 2, Τσίρος 4, Σαμαράς 5 (1), Παλάσκας, Τάσος, Κουρουπάκης 1, Ζαρογιάννης 24.