Νίκη εκτός έδρας για τους άνδρες της Αργούς

νίκη-εκτός-έδρας-για-τους-άνδρες-της-αρ-115882

Με 3-1 σετ νίκησε στον Τύρναβο η ανδρική ομάδα της Αργούς τον Α.Ο. Ακαδημίας Τυρνάβου, σε αγώνα της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας. Το νωχελικό ξεκίνημα της Βολιώτικης ομάδας της κόστισε την απώλεια του 1ου σετ, αλλά στη συνέχεια διόρθωσε τα λάθη της και βελτιώνοντας το αγωνιστικό της πρόσωπο, επικράτησε της ομάδας του Τυρνάβου στα τρία επόμενα και πήρε δίκαια τη νίκη από μια πολύ αξιόμαχη ομάδα, η οποία ήταν σαφώς πιο ανεβασμένη σε σχέση με τον αγώνα του πρώτου γύρου. Με το αποτέλεσμα αυτό η Αργώ πέρασε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Τα σετ: 25-18, 22-25, 20-25,17-25

ΑΟ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΥ: Καρακώστας, Κατσαρός, Δημητρίου, Κουτμουρίδης,
Λίλης, Καμβούκος, Μαυρουδής, Λάκης, Ευαγγελόπουλος, Ραούλης

ΑΡΓΩ ΒΟΛΟΥ: (Σπ. Γεωργούλας): Ιτούδης, Κούντριας, Τσιάκαλος, Πασπαράκης, Κόκκας (L), Φουρκιώτης, Τερνιώτης, Ισλαμάι.

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:

• ΑΟ Ακαδημία Τύρναβου – ΑΣ ΑΡΓΩ 1-3 σετ
  • ΣΠΑ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ – ΦΛ ΛΑΜΙΑΣ (αναβλήθηκε)
  • ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ 3-1 σετ
  • ΓΣ ΔΕΣΚΑΤΗΣ – ΦΘΙΑ ΛΑΜΙΑΣ (αναβλήθηκε)

Ηττα των γυναικών

Παρά τη βελτιωμένη αγωνιστική της κατάσταση και τη μαχητικότητα που επέδειξε η Αργώ, στο Σαββατιάτικο παιχνίδι με τον ΑΟ Λαμίας για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής, δεν κατάφερε να αποσπάσει κάποιο θετικό αποτέλεσμα και έχασε με 3-0 σετ. Το τελικό αποτέλεσμα δεν αντικατοπτρίζει σε καμία περίπτωση την εικόνα του αγώνα, αφού η Βολιώτικη ομάδα όπως φαίνεται και από τη διακύμανση των σετ, το 1ο και το 3ο σετ τα έχασε στη κυριολεξία «μέσα από τα χέρια της», αφού με σαφές προβάδισμα στο σκορ, δεν είχε την απαιτούμενη συγκέντρωση και ψυχραιμία για το τελείωμά τους. Σε άλλο παιχνίδι της Β’ Εθνικής ο ΣΠΑ Καρδίτσας έκανε την έκπληξη κερδίζοντας τον μέχρι χθες πρωτοπόρο Γ.Σ. Νίκαιας με 3-2 στην έδρα του.

Τα σετ: 28-30, 19-25, 27-29

ΑΣ ΑΡΓΩ ΒΟΛΟΥ: (Σταθόπουλος) Τάσσου, Τσαντοπούλου, Παπαθανασίου, Τσακουμάγκου, Γκαλάκου, Ζαφειρίου, Φιλιππίδη, Τσιτσιγιάννη, Γάκη(L), Κανέλλου(L), Καλοφορίδη, Γερογιάννη, Τσιτρά, Καλαποδά.

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ: (Αγγελής) Ντάλα, Τσιλάλη, Μόσχου, Κακαβά, Χέλιου, Νικολίτσα, Πολύζου, Ζαχαρή, Διπλάρη, Παπαδοπούλου, Κόντρα.

• ΑΣ ΑΡΓΩ ΒΟΛΟΥ – ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ 0-3 σετ
  • Γ.Σ. ΝΙΚΑΙΑΣ – ΣΠΑ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 2-3 σετ
  • ΑΟ ΣΟΥΦΛΑΡΙΩΝ – ΦΣ ΑΜΠΕΛΩΝΑ 0-3 σετ
  • ΦΣ ΑΜΠΕΛΩΝΑ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 1-3 σετ