Συνεχίζουν τη… συγκατοίκηση Νίκη Βόλου και Γυμναστικός

συνεχίζουν-τη-συγκατοίκηση-νίκη-βόλ-117865

Κούρσα για δύο συνεχίζει να είναι το πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ, με τη Νίκη Βόλου και το ΓΣ Βόλου να παραμένουν, γι’ ακόμη μία αγωνιστική, στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι κυανόλευκοι είχαν εύκολο έργο στη Λάρισα κόντρα στο Δίλοφο, το οποίο κέρδισαν με 80-69, με το Γυμανστικό, από την άλλη μεριά, να επικρατεί της Ανάληψης στο βολιώτικο ντέρμπι με 82-70.

Ακόμη μία επιτυχία για το ΓΣ Αλμυρού που έκαμψε εύκολα την αντίσταση της Νίκαιας με 77-58, ενώ ο Ολυμπιακός Βόλου δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στη Νίκαια 2012την οποία και διέλυσε με 83-29. Τέλος, οι Νέοι Αθλητές το πάλεψαν, αλλά δεν τα κατάφεραν με αντίπαλο τον Εθνικό, χάνοντας με 72-59

Γ.Σ .Βόλου – Ανάληψη 82-70

Ενα εξαιρετικό 3ο δεκάλεπτο σε άμυνα και επίθεση ήταν αρκετό, όπως αποδείχθηκε, για να δώσει ακόμα ένα σημαντικό ροζ φύλλο στην ομάδα του Γυμναστικού στο ντέρμπι απέναντι στην Ανάληψη. Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά και συμβάδιζαν στο σκορ σε όλη την 1ηπερίοδο, η λήξη της οποίας βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με βραχεία κεφαλή (16-17). Το 2ο δεκάλεπτο κύλησε στο ίδιο τέμπο, με την Ανάληψη να διατηρεί ένα ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ, με τους γηπεδούχους όμως, να μένουν κοντά. Στο ημίχρονο οι κυανέρυθροι προηγούταν με 34-36. Η 3η περίοδος αποδείχθηκε και η πιο καθοριστική. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και με ενέργεια στην άμυνα και με τους Ζαρογιάννη και Παυλόπουλο να σκοράρουν στην επίθεση, έτρεξαν ένα σερί 12-0 και πήραν ένα σημαντικό προβάδισμα σ’ ένα, μέχρι εκείνη τη στιγμή, κλειστό παιχνίδι. Το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου ήταν 28-11 υπέρ των ασπρόμαυρων, με το σκορ στο 30’ να διαμορφώνεται στο 62-47. Στην 4η και τελευταία περίοδο η ομάδα του Γιώργου Κοσμάτου συντήρησε το προβάδισμα που πήρε με το ξέσπασμα του 3ου δεκαλέπτου κι έφτασε στην τελική επικράτηση με σκορ 82-70.

Δεκάλεπτα: 16-17, 34-36, 62-47, 82- 70

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 7 (1), Καλογερόπουλος 21 (2), Τσαπραίλης 3 (1), Σουλιώτης 2, Τσίρος, Παυλόπουλος 11 (1), Παλάσκας 4, Τάσος, Κουρουπάκης 5, Σαμαράς 3 (1), Ζαρογιάννης 26.

ΑΝΑΛΗΨΗ (Βλιώαρς): Ίλτσογλου 5 (1), Συλεόπουλος 6 (1), Γαλανάκης 7 (1), Χρηστιάς, Ντίκας 22 (1), Φωτιάδης 3, Ευαγγελινός 4 (1), Ρόσιος 4, Λουκίδης 8, Παλάτζας 5, Λουλούδης 6.

Δίλοφο – Νίκη Βόλου 69-80

Δεν δυσκολεύτηκαν κόντρα στον ουραγό της βαθμολογίας Δίλοφο οι παίκτες του Θανάση Μπουλιάκη και επικράτησαν με 80-69. Οι κυανόλευκοι είχαν από την αρχή το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και πήραν μία μικρή διαφορά, την οποία και διατηρούσαν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Η 1η περίοδος έκλεισε με τη Νίκη Βόλου να προηγείται με 19-23. Το 2οδεκάλεπτο κύλησε στον ίδιο ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε με ευκολία μία απόσταση ασφαλείας και τους γηπεδούχους απλά να καταφέρνουν να παρακολουθούν το σκορ. Το ημίχρονο τελείωσε με τη Νίκη στο +5 (38-43). Στην 3ηπερίοδο οι κυανόλευκοι αύξησαν την πίεση στην άμυνα και δεν επέτρεψαν εύκολα καλάθια στους αντιπάλους τους, με αποτέλεσμα να μεγαλώσουν την υπέρ τους διαφορά και να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 51-63. Στην τελευταία περίοδο η Νίκη διατήρησε τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους με σχετική ευκολία και κατάφερε να φτάσει σε ακόμα ένα νικηφόρο αποτέλεσμα με τελικό σκορ 69-80.

Δεκάλεπτα: 19-23, 38-43, 51-63, 69-80

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Μπουλιάκης-Τσιριγωτάκης): Τζίνης 8 (1), Καραγιώργος 20 (4), Καραμανλής 6 (2), Καρπέτης 7, Μουχάρεμ 3 (1), Χρηστομάνος, Τσαβές, Μαυροφώτης 3 (1), Τσώλης 2, Τάσσος 11, Κέτουλας 5, Τοκατλίδης 8.

Γ.Σ. Αλμυρού – Νίκαια 77-58

Ακόμη μία νίκη σημείωσε ο Αλμυρός που επιβλήθηκε εύκολα της Νίκαιας με 77-58. Οι παίκτες του Παναγιώτη Γκουγκουτούδη ήταν ανώτεροι από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης και με εξαιρετική άμυνα, αλλά και σωστές επιλογές στην επίθεση, προηγήθηκαν 27-13 στο τέλος της 1ης περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να είναι κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο και να διατηρούν σχετικά εύκολα τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Αλμυρό να προηγείται με 13 (41-28). Στην 3ηπερίοδο οι παίκτες του Αλμυρού συνέχισαν να έχουν υψηλή απόδοση, με την άμυνά τους να μην επιτρέπει στη Νίκαια να βρει εύκολα καλάθια και στην επίθεση να σκοράρουν με άνεση. Η διαφορά στο 30’ έφτασε τους 19 (62-43). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό, με τους γηπεδούχους να συντηρούν το προβάδισμά τους και να φτάνουν με άνεση στο τελικό 77-58.

Δεκάλεπτα: 27-13, 41-28, 62-43, 77-58

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Γκουγκουτούδης): Θ. Μαμούρας, Ποζιόπουλος, Καραπτσιάς, Παπούλιας 26 (2), Κοντοστάθης, Σινάζος 7 (1), Γιάγκος 2, Π. Μαμούρας, Αναγνωστόπουλος 11 (1), Θέος 12, Θεοδώρου 2, Μητρουλάς 17 (3).

Ολυμπιακός Β. – Νίκαια 2012 83-29

Παιχνίδι το οποίο δεν επιδέχεται κριτικής έγινε στο ΕΑΚ Βόλου, με τον Ολυμπιακό να διαλύει τη Νίκαια 2012 με 54 πόντους διαφορά. Οι ερυθρόλευκοι από την αρχή τουαγώνα επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν 20-5 στο τέλος της 1ης περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του ματς, με τους γηπεδούχους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και η διαφορά να φτάνει τους 29 πόντους (40-11) στη λήξη του ημιχρόνου. Το δεύτερο μέρος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι παίκτες του Φώνη Μαυρομιχάλη δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα από τους αντιπάλους τους και η διαφορά συνεχώς ανέβαινε, με το σκορ στο 30’ να είναι 66-20. Στην τελευταία περίοδο δεν ήταν δυνατόν να αλλάξει κάτι, με τους ερυθρόλευκους να κατεβάζουν ταχύτητα και να φτάνουν με μεγάλη άνεση στο ευρύ 83-29, με το μυαλό όλων να βρίσκεται στο δύσκολο παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής κόντρα στην Ανάληψη.

Δεκάλεπτα: 20-5, 40-11, 66-20, 83- 29

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Μαυρομιχάλης): Καραγεώργος 20 (6), Παραλίκης 10 (2), Καραρήγας 22 (6), Αλεξίου 5, Καφάσης 4, Αχριάνης, Βλασαρίδης 2, Καραθάνος 6, Βασιλείου 2, Αναστασόπουλος 2, Παρασκευάς 12.

Ν.Α. Νίκης – Εθνικός Λ. 59-72

Δεν τα κατάφεραν κόντρα στον Εθνικό οι παίκτες του Απόστολου Καμακά, οι οποίοι γνώρισαν την ήττα με 72-59. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν καλύτερη εκκίνηση στον αγώνα και κατάφεραν να πάρουν διψήφια διαφορά με τη λήξη της 1ηςπεριόδου (14-26). Στο 2ο δεκάλεπτο η απόδοση του Εθνικού συνέχισε να κυμαίνεται σε υψηλά επίπεδα, σκοράροντας με άνεση και παίζοντας πιεστική άμυνα που δεν επέτρεπε στους γηπεδούχους να βρίσκουν εύκολους πόντους. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά στο σκορ με 27-45. Η αντίδραση για τους παίκτες των Νέων Αθλητών ήρθε στην 3η περίοδο. Με συνεχή πίεση σε όλο το γήπεδο και με υπομονή και σωστές επιλογές στην επίθεση, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά ακόμα και στους 5 πόντους (46-51), λίγο πριν τελειώσει το 3ο δεκάλεπτο, με το σκορ στο 46-53. Στην τελευταία περίοδο η ευστοχία των παικτών του Εθνικού έξω από τα 6:75μ. δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να κυνηγήσουν τη μεγάλη ανατροπή μέχρι το τέλος. Κορομηλάς και Κρικώνης με διαδοχικά τρίποντα έστειλαν τη διαφορά ξανά πάνω από τους 10, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στην τελική επικράτηση με 59-72.

Δεκάλεπτα: 14-26, 27-45, 46-53, 59-72

Ν.Α. ΝΙΚΗΣ (Καμακάς): Κοντογιάννης 2, Καραθανάσης 8, Θέος 2, Σκαμάγκας 7, Τύμπας 18 (2), Νικολόπουλος 9, Σούλης 13 (3), Καρσέλας, Πανιόπουλος.