Στην κορυφή Νίκη Βόλου και Γυμναστικός με νίκες κόντρα σε Ανάληψη και Εθνικό Λάρισας

στην-κορυφή-νίκη-βόλου-και-γυμναστικό-135158

Ντέρμπι μεταξύ των τεσσάρων ομάδων της κορυφής είχε το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ. Η Νίκη Βόλου δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Ανάληψη, η οποία είχε και πάλι πολλές απουσίες, και επιβλήθηκε με 77-48. Σημαντική επιτυχία για το ΓΣ Βόλου, ο οποίος επικράτησε με 87-82 του Εθνικού, μένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ με νίκη συνέχισε ο ΓΣ Αλμυρού, που επικράτησε με το ευρύ 89-64 της Νίκαια 2012. Εύκολο έργο είχαν οι παίκτες του Ολυμπιακού Βόλου, κερδίζοντας με 60-41 τους Νέους Αθλητές.

Νίκη Βόλου – Ανάληψη 77-48

Η Ανάληψη, των πολλών απουσιών για ακόμη ένα παιχνίδι, δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική και ηττήθηκε με το ευρύ 77-48 από μία ανώτερη Νίκη Βόλου. Στο 1ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την περίοδο να κλείνει στο 16-14. Στη 2η περίοδο η Νίκη Βόλου βρήκε απαντήσεις στην άμυνα ζώνης των φιλοξενούμενων και κατάφερε να χτίσει μία σημαντική διαφορά. Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τους κυανόλευκους μπροστά με 35-22. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Θανάση Μπουλιάκη εδραίωσαν την κυριαρχία τους, με την Ανάληψη να δείχνει και σημάδια κούρασης, λόγω και των περιορισμένων επιλογών. Το σκορ στο 30’ ήταν στο 56-29. Στην τελευταία περίοδο δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι, με τους γηπεδούχους να φτάνουν εύκολα στο ροζ φύλλο με τελικό αποτέλεσμα το 77-48.

Δεκάλεπτα: 16-14, 35-22, 56-29, 77-48

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Μπουλιάκης): Ξυπνητός, Καραγιώργος 10 (2), Καραμανλής 3 (1), Καρπέτης 15 (3), Νάνης 12, Χριστομάνος, Τσαβές 4, Μαυροφώτης 4 (1), Τσώλης 13 (1), Τάσσος 16, Μουχάρεμ.

ΑΝΑΛΗΨΗ (Βλιώρας): Ιλτσογλου 9, Γαλανάκης 4, Χριστιάς, Ντικάς 25 (2), Φωτιαάδης 5, Ευαγγελινός 3 (1), Ρόσσιος, Λουκίδης, Λουλούδης 2.

ΓΣ. Βόλου – Εθνικός Λ. 87-82

Μεγάλης σημασίας νίκη για τη συνέχεια πέτυχε ο Γυμναστικός κόντρα στον Εθνικό. Η βολιώτικη ομάδα ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και έφτασε σε μια πολύ σημαντική επιτυχία με τελικό σκορ 87-82. Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο αντίπαλοι ήταν συνέχεια κοντά στο σκορ. Στα μέσα της 1ης περιόδου όμως, ο Γυμναστικός κατάφερε να βρει ρυθμό στην επίθεση, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 17-11. Στην 2η περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και το προβάδισμα στο σκορ, με το ημίχρονο να τους βρίσκει προηγούμενους με 6 πόντους (45-39). Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε στην 3η περίοδο με τους παίκτες του Γιώργου Κοσμάτου να διατηρούν το προβάδισμα στο σκορ και την ομάδα του Εθνικού να ακολουθεί, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 30’ στο 66-60. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν την τελική τους προσπάθεια, κυρίως με προσπάθειες έξω από τα 6:75μ., για να γυρίσουν το ματς, αλλά οι παίκτες του Γυμναστικού ήταν ψύχραιμοι και έφτασαν στην τελική επικράτηση με 87-82. Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Ζαρογιάννης που πέτυχε 44 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-11, 45-39, 66-60, 87-82

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Σέρρης, Καλογερόπουλος 16 (1), Τσαπραΐλης 5, Κωστούλας 3 (1), Σουλιώτης 3, Τσίρος, Παυλόπουλος 14, Παλάσκας 2, Τάσσος, Κουρουπάκης, Σαμαράς, Ζαρογιάννης 44.

ΕΘΝΙΚΟΣ Λ. (Σάκαρης): Κοντοβάς, Ζορμπάς 2, Χαχόπουλος 20 (3), Κρικώνης 21 (1) Λεμπέσης 2, Μαργαριτόπουλος 24 (5), Καράπουλας 5 (1), Δήμος 7, Νασίκας 2.

ΓΣ Αλμυρού – Νίκαια 2012 89-64

Εχοντας την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο Αλμυρός επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας άνετα της Νίκαιας 2012 με 89-64. Από το 1ο δεκάλεπτο φάνηκε πως οι γηπεδούχοι δεν ήθελαν να αφήσουν περιθώρια στους παίκτες της Νίκαιας, με την περίοδο να ολοκληρώνεται με 27-21. Στη 2η περίοδο η διαφορά ανέβηκε κι άλλο. Οι παίκτες του Αλμυρού έβρισκαν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι των αντιπάλων τους και στο ημίχρονο προηγούνταν με 11 πόντους (49- 38). Στο 2ο μέρος οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους, με τη διαφορά να… ανοίγει πάνω από τους 20 πόντους. Στο 30’ ο Αλμυρός βρισκόταν στο +26 (71-45). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να μειώσουν τηδιαφορά και τους παίκτες του Παναγιώτη Γκουγκουτούδη να φτάνουν πολύ εύκολα στη νίκη με 89-64.

Δεκάλεπτα: 27-21, 49-38, 71-45, 89-64

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Γκουγκουτούδης): Θ. Μαμούρας, Ποζιόπουλος 3, Καραψιάς 3, Παπούλιας 29, Κοντοστάθης, Συνάζος 3, Π. Μαμούρας, Αναγνωστόπουλος 20, Θέος 11, Θεοδώρου 7, Μητρουλάς 13, Μπάρδας

Ολυμπιακός Β. – Ν.Α. Νίκης 60-41

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες η ομάδα του Φώνη Μαυρομιχάλη επιβλήθηκε με 60-41 των Νέων Αθλητών. Στην αρχή του παιχνιδιού η άμυνα ήταν το κύριο όπλο των γηπεδούχων, οι οποίοι επέτρεψαν μόλις 4 πόντους στους παίκτες του Απόστολου Καμακά, με την περίοδο να κλείνει στο 13-4. Στο 2ο δεκάλεπτο η εικόνα δεν άλλαξε, με τους ερυθρόλευκους να διατηρούν μία διαφορά κοντά στους 10 πόντους, με το ημίχρονο να βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά με 28-18. Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός αύξησε το προβάδισμά του κάνοντας πολύ δύσκολο το έργο των φιλοξενούμενων για ανατροπή, με το σκορ στη λήξη του δεκαλέπτου να διαμορφώνεται σε 48-31. Δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι στην τελευταία περίοδο, με τους γηπεδούχους να φτάνουν τελικά στην επικράτηση με 60-41.

Δεκάλεπτα: 13-4, 28-18, 48-31, 60-41

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Μαυρομιχάλης): Καραγεώργος 20, Παραλίκης 4, Καραρρήγας 2, Καφάσης 2, Σερμέτης 4, Αναστασόπουλος 9, Βλήτσιος 8, Παρασκευάς 11, Κολιός, Βλασταρίδης, Καραθάνος, Βασιλείου.