Ανετη επικράτηση του Ολυμπιακού Βόλου με 73-26 επί της Νίκης Βόλου για την Α2 Γυναικών

ανετη-επικράτηση-του-ολυμπιακού-βόλο-135179

Δεν συνάντησε δυσκολίες απέναντι στη Νίκη Βόλου ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Μιχάλη Καπουρνιώτη συνεχίζει να βρίσκεται στο κυνήγι των δύο πρώτων θέσεων, ενώ η ομάδα του Γιάννη Στεργιόπουλου αγωνίστηκε και με αρκετές απουσίες, μην μπορώντας να φανεί ανταγωνιστική σε κανένα σημείο του αγώνα, με το τελικό 73-26 να έρχεται φυσιολογικά.

Ολυμπιακός Βόλου-Νίκη Βόλου 73-26

Από την αρχή του αγώνα οι γηπεδούχες μπήκαν πολύ δυνατά και επέβαλλαν το ρυθμό τους. Με πολύ δυνατή άμυνα και έχοντας πολλές λύσεις στην επίθεση έκλεισαν την 1η περίοδο μπροστά με 25-7. Στο 2ο δεκάλεπτο η άμυνα του Ολυμπιακού έσφιξε κι άλλο, επιτρέποντας μόλις 5 πόντους στην περίοδο στις κυανόλευκες, ενώ συνέχισε να βρίσκει πολύ εύκολα το δρόμο για το καλάθι.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στους 31 πόντους (43-12). Το σκηνικό δεν άλλαξε στο 2ο ημίχρονο, με τις ερυθρόλευκες να διατηρούν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και η διαφορά να σταθεροποιείται πάνω από τους 30 πόντους. Η λήξη του 3ου δεκαλέπτου βρήκε τις αθλήτριες του Μιχάλη Καπουρνιώτη μπροστά με 61-21. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστική, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο ροζ φύλλο με το ευρύ 73- 26. Την επόμενη αγωνιστική οι ερυθρόλευκες θα δοκιμαστούν στις Σέρρες, ενώ η Νίκη Βόλου θα φιλοξενήσει την ουραγό της βαθμολογίας Αναγέννηση Ν.Ρ. Το τμήμα μπάσκετ γυναικών της Νίκης Βόλου με ανακοίνωσή του μετά το τέλος του αγώνα ευχαρίστησε θερμά τον Ολυμπιακό Βόλου για την άψογη φιλοξενία.

Δεκάλεπτα: 25-7, 43-12, 61-21, 73-26

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Κυριατζίδου 17 (3), Σαρακατσάνη, Γαλιατσάτου 6 (1), Αγαγιώτου 8, Σουλτάνη 12 (1), Χούτα 2, Αρτεμισίου 2, Ζέρβα 7, Ζήτη 3, Αγκάνη 4, Διαμαντοπούλου 12, Βογιατζάκη.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στεργιόπουλος): Παγκαλίδου 7, Γεροκώστα 4, Παρασχάκη 3, Ντέγκα, Ματθαιακάκη, Ντόβα, Κοπάνου, Μπράχου, Μουρδουκούτα 2, Χρήστου 2, Στρίγκου 1, Μάντζου 7.