ΝΙΚΗ… κορυφής επί του Εθνικού Λάρισας και επική ανατροπή του ΓΣ Βόλου

νικη-κορυφής-επί-του-εθνικού-λάρισας-156120

Την κορυφή της βαθμολογίας μοιράζονται τρεις βολιώτικες ομάδες, παρέα με τον Εθνικό Λάρισας, με την ολοκλήρωση του 1ου γύρου του πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΘ. Η Νίκη Βόλου πήρε σημαντικό διπλό στην έδρα του Εθνικού με τελικό σκορ 69-59, ενώ μεγάλη εκτός έδρας επιτυχία σημείωσε στο ΕΑΚ Βόλου ο Γυμναστικός, ο οποίος επικράτησε στο τοπικό ντέρμπι του Ολυμπιακού με 67-60.

Η Ανάληψη δεν δυσκολεύτηκε στο εκτός έδρας παιχνίδι με το Δίλοφο και νίκησε με 72-56, όπως νικητής έφυγε και ο Αλμυρός από το Κλειστό της Ν. Ιωνίας, όπου επιβλήθηκε των Νέων Αθλητών με 68-54.

Εθνικός Λ. – Νίκη Βόλου 59-69

Οι κυανόλευκοι μπήκαν πολύ καλύτερα στο παιχνίδι και πήραν τον έλεγχο με όπλο την πιεστική τους άμυνα, με την 1η περίοδο να κλείνει με το σκορ στο 8-14. Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και κατάφεραν να περάσουν και μπροστά στο σκορ, με το ημίχρονο να τους βρίσκει στο +3 (29- 26). Ο ρυθμός δεν άλλαξε ούτε στην 3η περίοδο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Οι άμυ- νες είχαν τον πρώτο λόγο, με τη Νίκη να προηγείται στο 30’ με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (42-43). Στα μισά του τελευταίου δεκαλέπτου το σκορ ήταν ισόπαλο στους 52 πόντους, με τον Εθνικό να παίρνει το προβάδισμα με 57-55 με 2’ να απομένουν. Η Νίκη απάντησε μ’ ένα σερί 7-0, με τον Νάνη να πετυχαίνειένα σουτ τριών πόντων, το οποίο έδωσε αέρα 5 πόντων στους φιλοξενούμενους (57-62) σ’ ένα πολύ κρίσιμο σημείο του αγώνα. Οι κυανόλευκοι διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ, φτάνοντας τελικά στο ροζ φύλλο με 69-59.

Δεκάλεπτα: 8-14, 29-26, 42-43, 59-69

ΕΘΝΙΚΟΣ Λ. (Χαχόπουλος): Ράπτης 2, Ζορμπάς, Χαχόπουλος 4, Κρικώνης 31 (1), Λεμπέσης, Μαργαριτόπουλος 6 (1), Δήμος, Κορομηλάς 2, Νασίκας 12.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Μπουλιάκης-Τσιριγωτάκης): Τζίνης 6, Καραγιώργος 9 (1), Καραμανλής 5, Καρπέτης 5 (1), Νάνης 13 (1), Χρηστομάνος, Τσαβές 3, Τσώλης 7, Τάσσος 21.

Ολυμπιακός Βόλου – ΓΣ Βόλου 60-67

Μεγάλη ανατροπή και νίκη για το Γυμναστικό στο ντέρμπι απέναντι στον Ολυμπιακό Βόλου στο ΕΑΚ. Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν φουριόζοι επιθετικά, βρίσκοντας εύκολα το δρόμο προς το καλάθι, με την περίοδο να ολοκληρώνεται με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 19-14. Το 2ο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στον ίδιο τέμπο, με το Γυμναστικό να ακολουθεί κοντά στο σκορ, αλλά τον Ολυμπιακό να έχει τον έλεγχο και να διατηρεί τα ηνία της αναμέτρησης.

Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Φώνη Μαυρομιχάλη προηγούμενη με 6 πόντους (36-30). Η 3η περίοδος ήταν και η καλύτερη για τον Ολυμπιακό, ο οποίος κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά που έχτιζε στο 1ο μέρος. Το προβάδισμα των γηπεδούχων πέρασε τους 10 πόντους, με το σκορ στο 30’ να είναι 58-46. Κανείς, με βάση την εικόνα που είχε μέχρι εκείνη την στιγμή το παιχνίδι, δεν μπορούσε να προβλέψει την κατάληξη της αναμέτρησης. Οι ερυθρόλευκοι κατέβασαν… γενικό και σκόραραν μόνο 2 πόντους στην 4η περίοδο, ενώ οι παίκτες του Γιώργου Κοσμάτου έβγαλαν πολύ ενέργεια και πάθος στο παρκέ, πράγματα τα οποία τους οδήγησαν στη μεγάλη ανατροπή και στην τελική επικράτηση με τελικό σκορ 67-60.

Δεκάλεπτα: 19-14, 36-30, 58-46, 60-67

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Μαυρομιχάλης): Καραγιώργος 12, Καραρρήγας 11, Αλεξίου 7, Καφάσης 7, Αχριάνης, Σερμέτης 4, Καραθάνος, Βασιλείου 2, Αναστασόπουλος 4, Παρασκευάς 8, Παραλίκης.

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 2, Καλογερόπουλος 14 (1), Τσαπραΐλης 1, Σέρρης, Σουλιώτης 4, Χατζόπουλος, Παυλόπουλος 9 (1), Παλάσκας 2, Τάσσος, Κουρουπάκης 1, Σαμαράς 11 (3), Ζαρογιάννης 23 (2).

ΝΑ Νίκης – ΓΣ Αλμυρού 54-68

Νέα νίκη πέτυχε ο Αλμυρός στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία, αυτήν τη φορά απέναντι στους Νέους Αθλητές. Στο 1ο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει κάποια διαφορά, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται, με τη λήξη της περιόδου, με 2 πόντους (17- 19).

Στην 2η περίοδο ο Αλμυρός συνέχισε να διατηρεί μία διαφορά της τάξης των 5-7 πόντων και πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια με 35-31. Στο 3ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μ’ ένα επιθετικό ξέσπασμα άνοιξαν την ψαλίδα στη διαφορά και πήραν προβάδισμα 10 πόντων στο 30’ (43-53). Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι, με τους παίκτες του Αλμυρού να διατηρούν τη διαφορά στα επίπεδα των 10 πόντων, φτάνοντας τελικά στη νίκη με σκορ 68-54.

Δεκάλεπτα: 17-19, 31-35, 43-53, 54-68

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Γκουγκουτούδης): Ποζόπουλος, Καραψιάς 1, Παπούλιας 24, Κοντοστάθης, Συνάζος 8, Γιάγκος, Π. Μαμούρας, Αναγνωστόπουλος 13, Θέος 11, Θεοδώρου, Μπάρδας, Μητρουλάς 11.