Ηττες και για τις δύο βολιώτικες ομάδες στην Α2 γυναικών

ηττες-και-για-τις-δύο-βολιώτικες-ομάδε-156128

Ο Ολυμπιακός Βόλου το πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε στην έδρα του πρωτοπόρου και αήττητου Αρη, χάνοντας τελικά με 55-44. Από την άλλη η Νίκη Βόλου δεν κατάφερε να φέρει αντίσταση στην ομάδα του Παναθλητικού και ηττήθηκε με το βαρύ 88-48.

Αρης – Ολυμπιακός Βόλου 55-44

Πολύ καλή εικόνα για 30 λεπτά είχαν τα κορίτσια του Μιχάλη Καπουρνιώτη, με την κούραση να μην τους επιτρέπει να κυνηγήσουν μέχρι το τέλος ένα θετικό αποτέλεσμα.

Ο Αρης ξεκίνησε δυνατά στην άμυνα και κράτησε χαμηλά τον Ολυμπιακό στην 1η περίοδο, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 15-11. Το 2ο δεκάλεπτο κύλησε στον ίδιο ρυθμό, με τις ερυθρόλευκες να παραμένουν κοντά στο σκορ, αλλά με τον Αρη να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα. Το ημίχρονο βρήκε τις γηπεδούχες μπροστά με 26-21. Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός πίεσε πιο πολύ τις κιτρινόμαυρες και μείωσε τη διαφορά, με το σκορ στο 30’ να είναι 37-36. Οι ερυθρόλευκες στην αρχή της τελευταίας περιόδου ολοκλήρωσαν ένα σερί 10-0, το οποίο εί- χε αρχίσει από το τέλος της 3ης, μετατρέποντας το 37-29 σε 37-39. Η απάντηση του Αρη, όμως, ήταν άμεση, καθώς οι Θεσσαλονικιές έτρεξαν ένα δικό τους 10-0 κάνοντας το 47-39. Σ’ εκείνο το σημείο η κούραση ήταν εμφανής στις παίκτριες του Ολυμπιακού που προσπάθησαν, αλλά δεν κατόρθωσαν να ξαναμπούν στη διεκδίκηση της νίκης, με τον Αρη να επικρατεί τελικά με 55-44.

Δεκάλεπτα: 15-11, 26-21, 37-36, 55-44

ΑΡΗΣ (Ατακτίδης): Κ. Τσινέκε 2, Ε. Τσινέκε 13, Α. Αντωνιάδου 2, Σ. Αντωνιάδου 9 (1), Κιλαζίδου 5 (1), Γιαννοπούλου 7, Τράντα 7 (1), Ακσεχέρογλου 6, Παπαρδέλα 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου 15 (3), Σαρακατσάνη, Γαλιατσάτου 3, Αγαγιώτη, Σουλτάνη 9, Ζέρβα 6, Ζήτη, Αγκάνη, Μπαλλά 11.

Νίκη Βόλου – Παναθλητικός 48-88

Οι κυανόλευκες δεν κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικές σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και ηττήθηκαν από τον Παναθλητικό με 48-88. Από την αρχή οι φιλοξενούμενες ήταν καλύτερες και έχοντας τρομερό ρυθμό στην επίθεση τελείωσαν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 14-25. Στη 2η περίοδο οι παίκτριες του Παναθλητικού συνέχισαν να είναι καταιγιστικές στην επίθεση, με τη Νίκη να μην μπορεί να βρει το αντίδοτο αμυντικά, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 31-50. Στο 3ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες εδραίωσαν την κυριαρχία τους, επιτρέποντας στη Νίκη μόνο 6 πόντους, με τη διαφορά στο 30’ να φτάνει τους 29 πόντους (37-66). Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Παναθλητικό να φτάνει στο ροζ φύλλο με τελικό σκορ το 48-88.

Δεκάλεπτα: 14-25, 31-50, 37-66, 48-88

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στεργιόπουλος): Χρήστου 2, Γεροκώστα 3 (1), Ντέγκα 6 (1), Παρασχάκη 3, Κοπάνου 4, Μπράχου 10, Στρίγκου 1, Παγκαλίδου 19 (2), Μυριντζή.

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Συρόπουλος): Κωτούλα 5 (1), Σταμούλη 4, Τόσκα 13, Καλομιτσίνη 11 (1), Τσαμπούρη 9 (2), Κοστανάκη 8, Μπάμπικερ 10, Κουλουμπή 13, Ζιώγα 6, Τσακίρη 4, Κοματσιούλη 1, Γιαννούδη 4.