Νικητής ο Ολυμπιακός Βόλου σε ένα ντέρμπι που τα είχε όλα…

νικητής-ο-ολυμπιακός-βόλου-σε-ένα-ντέρ-190976

Ερυθρόλευκο βάφτηκε το ντέρμπι ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Νίκη για την 7η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ, με τους ερυθρόλευκους να επικρατούν στη μάχη των δύο βολιώτικων ομάδων με 75-73

Ολυμπιακός – Νίκη 75-73

Η Νίκη μπήκε στο παρκέ και προηγήθηκε γρήγορα με 0-6, με τους γηπεδούχους να απαντάνε άμεσα μ’ ένα δικό τους σερί 10-0. Οι ερυθρόλευκοι έχτισαν μία μικρή διαφορά την οποία συντήρησαν σε όλο το δεκάλεπτο, το τέλος του οποίου τους βρήκε να προηγούνται με 23-18.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στη 2η περίοδο. Ο Ολυμπιακός διατηρούσε την υπέρ του διαφορά, με τους κυανόλευκους να μην έχουν ρυθμό στην επίθεση και να σκοράρουν με… το σταγονόμετρο.

Οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 37- 28 με 2:40’ να απομένουν, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 42-35. Η 3η περίοδος ξεκίνησε με τους ερυθρόλευκους να ανεβάζουν τη διαφορά κοντά στους 10 και να καταφέρνουν να μένουν με σχετική άνεση μπροστά στο σκορ. Με 2:55’ στο ρολόι, το σκορ ήταν 53-44, με τη Νίκη να προσπαθεί στα τελευταία 2 λεπτά και να καταφέρνει να μειώσει με τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 58- 53. Το τελευταίο μέρος του παιχνιδιού αποδείχθηκε πραγματικό ντέρμπι.

Οι κυανόλευκοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι και πίεσαν πιο πολύ στην άμυνα, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Φώνη Μαυρομιχάλη να μην μπορούν να βρουν τόσο εύκολα το δρόμο στο αντίπαλο καλάθι, όσο τα προηγούμενα λεπτά. Με όπλο την άμυνά της η Νίκη κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στις μικρότερες τιμές της και να ισοφαρίζει με τρίποντο του Καραγιώργου (71-71) με 1:09’ για τη λήξη. Η Νίκη έκανε γρήγορο φάουλ πάνω στο Σερμέτη, ο οποίος ευστόχησε σε μία βολή με τους ερυθρόλευκους να κατεβάζουν το ριμπάουντ, να αστοχούν στο σουτ που επιχείρησαν και τον Νάνη να κατεβάζει το αμυντικό ριμπάουντ με τον Βλήτσιο, όμως, να του κλέβει την μπάλα μέσα απ’ τα χέρια και να δίνει έτοιμο καλάθι στον Καφάση. Η Νίκη επιχείρησε τρίποντο με τον Καραγιώργο να αστοχεί, ο Καφάσης να κάνει λάθος πάσα, με τον Καραγιώργο να επιχειρεί ξανά για τρεις και να αστοχεί και πάλι. Μία βολή από τον Καφάση και ένα καλάθι του Νάνη έγραψαν τον επίλογο του ντέρμπι, διαμορφώνοντας το τελικό 75-73 στο ΕΑΚ.

Δεκάλεπτα: 23-18, 42-35, 58-53, 75-73

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Μαυρομιχάλης): Καραγεώργος 17 (2), Καραρρήγας 4 (1), Αλεξίου 9 (3), Καφάσης 18, Σερμέτης 4, Καραθάνος 4, Αναστασόπουλος 6, Βλήτσιος 6, Παρασκευάς 7, Παραλίκης, Αχριάνης, Βασιλείου.

ΝΙΚΗ Β. (Μπουλιάκης) Τζίνης 2, Καραγιώργος 18 (3), Καραμανλής 4, Καρπέτης 3, Νάνης 21, Τσώλης 5, Τάσσος 17, Τοκατλίδης 3 (1), Τσαβές, Μουχάρεμ, Χριστομάνος, Μαυροφώτης.

Γ.Σ.Β. – Γ.Σ.Α. 93-63

Πολύ εύκολο απόγευμα είχε, όπως αποδείχθηκε, ο Γυμναστικός απέναντι στην ομάδα του Αλμυρού. Οι παίκτες του Γιώργου Κοσμάτου είχαν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση καθ’ όλη τη διάρκειά της, με εξαίρεση τη 2η περίοδο, και μετέτρεψαν το παιχνίδι σε παράσταση για ένα ρόλο, με το τελικό 93-63 να μαρτυρά την υπεροχή των ασπρόμαυρων στο παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 26-15, 45-39, 74-52, 93-63

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος – Ντάκης): Καλογερόπουλος 15 (3), Κωστούλας 13 (1), Τσαπραΐλης 11 (3), Σέρρης 2, Σουλιώτης 9 (1), Ζαρογιάννης 22, Σαμαράς 9 (1), Τάσσος, Παπαδόπουλος.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Γκουγκουτούδης): Μητρουλάς 18 (6), Παπούλιας 18 (1), Θέος 18 (1), Κοντοστάθης 2, Θεοδώρου 3 (1), Συνάζος 3 (1), Αναγνωστόπουλος 2, Καραπτσιάς, Γιάγκος, Μαμούρας

Π. Ν.Α. Νίκης – Νίκαια 49-56

Οι παίκτες του Απόστολου Καμακά μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με το τέλος του 1ου δεκαλέπτου με 14- 5. Στη 2η περίοδο ένα επιμέρους 19- 5 των φιλοξενούμενων τους έδωσε το προβάδισμα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 19-24. Στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν (35-35) στο 30’. Στην τελευταία περίοδο η Νίκαια αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη και κατάφερε να φύγει νικήτρια από το Κλειστό της Ν. Ιωνίας με τελικό σκορ 49- 56.

Δεκάλεπτα: 14-5, 19-24, 35-35, 49- 56

Ν.Α. ΝΙΚΗΣ (Καμακάς): Τύμπας 19, Νικολόπουλος 4, Σούλης 5, Πανιόπουλος, Μανωλόπουλος 12 (3), Καραθανάσης 5, Σκαμάγκας 3 (1) Θέος 1.

Εθνικός Λ. – Ανάληψη 61-54

Η Ανάληψη με τις πολλές απουσίες πάλεψε το παιχνίδι στη Λάρισα κόντρα στον τοπικό Εθνικό, αλλά δεν κατάφερε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 16-14, 32-28, 42-44, 61-54

ΑΝΑΛΗΨΗ (Βλιώρας): Συλεόπουλος 4, Γαλανάκης 3, Κοντάκης 6 (1), Ντίκας 19 (2), Φωτιάδης 10 (1), Ευαγγελινός, Λουκίδης 3 (1), Αποστόλης, Λουλούδης 9

Αποτελέσματα (7η)

Ν.Α. Νίκης – Νίκαια…………..49-56 Γ.Σ. Βόλου – Γ.Σ. Αλμυρού……93-63 Ολυμπιακός – Νίκη……………75-73 Εθνικός Λ. – Ανάληψη………..61-54 Δίλοφο – Νίκαια 2012……….79-82