Την έκπληξη της αγωνιστικής η Ανάληψη, επικράτησε της Νίκης Βόλου

την-έκπληξη-της-αγωνιστικής-η-ανάληψη-254980

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Ανάληψη κόντρα στη Νίκη Βόλου με 73-70 στο ΕΑΚ για τη 2η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ, που σήμανε και το τέλος της συνεργασίας με τον προπονητή Σπύρο Στρατίκη, μετά από χθεσινή ανακοίνωση των κυανόλευκων.

Ρεπορτάζ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Ανάληψη – Νίκη Βόλου

73-70

Η Ανάληψη έκανε την έκπληξη της αγωνιστικής, καθώς υποχρέωσε τη Νίκη Βόλου στην πρώτη της φετινή ήττα στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ. Οι κυανέρυθροι κατάφεραν να πάνε το ματς στα μέτρα τους, είχαν το προβάδισμα στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, παρέμειναν ψύχραιμοι στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα και πήραν μία σπουδαία νίκη με 73-70. Τα πρώτα λεπτά ήταν… αναγνωριστικά, με τους γηπεδούχους να έχουν ένα ισχνό προβάδισμα και το τέλος της 1ης περιόδου βρήκε μπροστά την Ανάληψη με 22-17. Το 2ο δεκάλεπτο κύλησε στον ίδιο ρυθμό, με την Ανάληψη να διατηρεί μία μικρή διαφορά, με τις ομάδες να πηγαίνουν στη διακοπή του ημιχρόνου με το σκορ στο 34-31 υπέρ των κυανέρυθρων. Στην 3η περίοδο οι παίκτες του Γιώργου Βλιώρα πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με τη Νίκη να έχει διάθεση αλλά να μην έχει αποτελεσματικότητα. Οι γηπεδούχοι αύξησαν λίγο την υπέρ τους διαφορά με το σκορ στο 30’ να είναι 57-51. Οι δύο ομάδες διεκδίκησαν το παιχνίδι μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Η Ανάληψη συνέχισε να είναι μπροστά στο σκορ με τους φιλοξενούμενους όμως, να καταφέρνουν να μένουν κοντά. Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν δραματικά. Με τη διαφορά στο ελάχιστο υπέρ των γηπεδούχων ο Γαλανάκης ευστοχεί σε τρίποντο (70-66), οι κυανόλευκοι απαντούν άμεσα με τον Καραγιώργο, ο οποίος, με δικό του σουτ έξω από τα 6.75μ, μειώνει και πάλι στον πόντο (70-69). Ο Παλάντζας θα δώσει αέρα τριών πόντων στην Ανάληψη, με τους γηπεδούχους να κάνουν αμέσως φάουλ στον Τάσσο. Ο σέντερ της Νίκης θα ευστοχήσει στη μία βολή και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι θα κάνουν φάουλ στον Κοντάκη, ο οποίος με τη σειρά του θα κάνει ½ βολές. Ο Καραγιώργος προσπάθησε να ευστοχήσει σε ένα πολύ δύσκολο σουτ, με την μπάλα να φεύγει μακριά από τη στεφάνη των γηπεδούχων, οι οποίοι πανηγύρισαν μία μεγάλη επιτυχία με τελικό σκορ 73-70.

Δεκάλεπτα: 22-17, 34-31, 57-51, 73-70

ΑΝΑΛΗΨΗ (Βλιώρας): Ευαγγελινός, Συλεόπουλος 5, Κοντάκης 16(3), Φωτιάδης 5, Ντίκας 25(4), Παλάντζας 12, Γαλανάκης 10(3), Αποστόλης, Λουκίδης, Μαστραφτσής, Λουλούδης.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στρατίκης – Τσιριγωτάκης): Τζίνης 13(3), Καραγιώργος 20(4), Τάσσος 15, Καρπέτης 4, Τοκατλίδης 4, Κέτουλας, Μαυροφώτης 4, Μουχάρεμ, Τσαβές 6, Καραμανλής 4, Σίμος.

Εθνικός Λ. – Γ.Σ Βόλου

83-79 παρ.

Δεν τα κατάφερε στη Λάρισα κόντρα στον τοπικό Εθνικό ο Γυμναστικός, ο οποίος ηττήθηκε στην παράταση με σκορ 83-79. Η ομάδα του Γιώργου Κοσμάτου, η οποία παρατάχθηκε χωρίς τον τραυματία Καλογερόπουλο, μπήκε καλά στο παρκέ και κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ και να το διατηρήσει μέχρι και το τέλος της 1ης περιόδου που βρήκε μπροστά τον Γυμναστικό με 14-21. Στο 2ο δεκάλεπτο η ατυχία χτύπησε την πόρτα των ασπρόμαυρων, καθώς ο Ζαρογιάννης τραυματίστηκε αποχωρώντας από τον αγώνα. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς και έκλεισαν τη διαφορά στο ελάχιστο, με τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 34-35. Στην 3η περίοδο ο Εθνικός εκμεταλλεύθηκε την απουσία του σέντερ των φιλοξενούμενων και στοχεύοντας στην επίθεσή του τη ρακέτα της βολιώτικης ομάδας, κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα, να χτίσει μία διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και τους 8 πόντους (56-48) με τη λήξη του δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν το ματς, μείωσαν τη διαφορά και ο Σαμαράς με τρίποντο 10 δευτερόλεπτα πριν την κόρνα της λήξης έστειλε το ματς στην παράταση (71-71). Στο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και πήραν το ροζ φύλλο με σκορ 83-79.

Δεκάλεπτα: 14-21, 34-35, 56-48, 71-71, (παρ.) 83-79

ΕΘΝΙΚΟΣ Λ.: Ζορμπάς, Ράπτης 14(1), Λεμπέσης, Καχόπουλος 11, Πιτσαρής 7(1), Λεχμίτζος 5(1), Μαργαριτόπουλος 19(4), Καράμπουλας 2, Κρικώνης 21(4), Νασίκας 3.

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ(Κοσμάτος – Ντάκης): Κωστούλας 11(3), Σέρρης, Τσαπραιλης 11(1), Σαμαράς 20(4), Σουλιώτης, Χατζόπουλος 4, Παυλόπουλος 12(2), Παλάσκας, Τσίρος, Κουρουπάκης, Τάσσος, Ζαρογιάννης 21.

Ν.Α. Νίκης – Ολυμπιακός Β.

40-98

Δεν συνάντησε αντίσταση ο Ολυμπιακός κόντρα στους Νέους Αθλητές επικρατώντας με 98-40 και κάνοντας εύκολα το 2/2 στο φετινό πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα, με τους παίκτες του Αποστόλη Καμακά να καταφέρνουν να μένουν κοντά στο σκορ για περίπου 7 λεπτά. Σ’ εκείνο το σημείο ένα ξέσπασμα από τους φιλοξενούμενους έφερε τη διαφορά στους 13 πόντους (14-27) με τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου. Στη 2η περίοδο ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του και… άνοιξε τη διαφορά μέχρι και τους 20 πόντους (21-41) με το σκορ στην ανάπαυλα να είναι 27-45. Στο 3ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν πολύ στην άμυνά τους, οδηγώντας τους γηπεδούχους σε πολλά λάθη. Η διαφορά εκτινάχθηκε και η λήξη της περιόδου βρήκε μπροστά τον Ολυμπιακό με 78-34. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, δίνοντας τη δυνατότητα στους δύο προπονητές να χρησιμοποιήσουν όλους τους παίκτες που είχαν στη διάθεσή τους και με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν, τελικά, με το εντυπωσιακό 98-40.

Δεκάλεπτα: 14-27, 27-45, 34-78, 40-98

ΝΕΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΝΙΚΗΣ (Καμακάς): Καζεπίδης 7(1), Καρσέλλας 2, Νικολόπουλος 12(1), Τύμπας 7(1), Μανωλόπουλος 6(1), Κοντογιάννης 2, Σαπούνης, Σούλης 2, Θέος 2, Πανιόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Μαυρομιχάλης): Καραρήγας 3(1), Βλήτσιος 14, Καραγεώργος 11(1), Αλεξίου 7(2), Καφάσης 10, Αχριάνης 8, Αναστασόπουλος 16(1), Καραθάνος 7, Βασιλείου 6, Σερμέτης 10, Παραλίκης 2, Βλασταρίδης 4.

Νίκαια 2012 – Γ.Σ.Α

68-63

Την ήττα από τη Νίκαια 2012 γνώρισε ο Αλμυρός, με σκορ 68-63. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο 1ο δεκάλεπτο, με τους Αλμυριώτες, όμως, να διατηρούνται κοντά στο σκορ, με την περίοδο να κλείνει στο +6 για τη Νίκαια 2012 (20-14). Στη 2η περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βρίσκονται κοντά στο σκορ και το ημίχρονο τους βρήκε έναν πόντο πίσω (30-29). Στο 3ο δεκάλεπτο οι παίκτες του Αλμυρού είχαν καλύτερο πρόσωπο στον αγωνιστικό χώρο από τους αντιπάλους τους. Πήραν το προβάδισμα και στο 30’ ήταν μπροστά στο σκορ με 45-48. Η αστοχία των φιλοξενούμενων στην τελευταία περίοδο, κυρίως από την γραμμή των ελεύθερων βολών, ήταν αυτή που δεν τους επέτρεψε να φύγουν νικητές από τη Λάρισα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά τη νίκη με 68-63.

Δεκάλεπτα: 20-14, 30-29, 45-48, 68-63.