Πρεμιέρα χωρίς μεγάλες εκπλήξεις στην Α1 ΕΣΚΑΘ

πρεμιέρα-χωρίς-μεγάλες-εκπλήξεις-στη-264481

Με το δεξί ξεκίνησαν στο νέο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ, Ολυμπιακός Βόλου, Νίκη Βόλου, Γ.Σ. Βόλου και Ανάληψη, ενώ δεν τα κατάφεραν οι Γ.Σ. Αλμυρού και Νέοι Αθλητές Νίκης. Αναλυτικά τα παιχνίδια στην Α1 ΕΣΚΑΘ.

Ρεπορτάζ: ΓΙΑΝΝΗΣ ΖΑΤΤΑΣ, ΘΑΝΑΣΗΣ ΤΖΑΦΛΕΡΗΣ

Νίκη Βόλου – Νίκαια 2012

69 – 42

Δίχως να δυσκολευθεί η Νίκη Βόλου ξεπέρασε εύκολα το πρώτο φετινό εμπόδιο, μιας και κέρδισε τη Νίκαια 2012 με 69-42 στην πρεμιέρα της Α1 ΕΣΚΑΘ. Οι κυανόλευκοι αγωνίστηκαν μπροστά στο κοινό τους στο Κλειστό Γυμναστήριο της Ν. Ιωνίας και παρά το μέτριο έως κακό ξεκίνημα στο 1ο δεκάλεπτο, όταν και βρέθηκαν να χάνουν με 14-15, πάτησαν γκάζι στη συνέχεια.

Η ομάδα του Σπύρου Στρατίκη, με τους Καραγιώργο, Χρηστομάνο και Τσώλη να βρίσκονται στον πάγκο, αλλά να μην μπορούν να συνεισφέρουν, είχε σε εξαιρετική μέρα τους Τζίνη και Τοκατλίδη, οι οποίοι σημείωσαν 20 και 15 πόντους αντίστοιχα και παρά έναν τους μισούς των Βολιωτών.

Με την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου η Νίκη σοβαρεύτηκε, τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά και μετά από σερί 19-8, πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 33-22 στο ημίχρονο.

Αυτή όμως ήταν μόνο η αρχή με τους κυανόλευκους να έρχονται φουριόζοι και να ανεβάζουν τη διαφορά στο +17, προηγούμενοι με 48-31 στο φινάλε του 3ου δεκαλέπτου.

Mέχρι και το φινάλε του παιχνιδιού τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει με τους γηπεδούχους να προηγούνται ακόμη και με 28 πόντους, όταν δύο λεπτά πριν την κόρνα της γραμματείας έφθασαν στο 66-38, ενώ χρόνο συμμετοχής πήρε και ο νεαρός Μουχάρεμ, σημειώνοντας 5 πόντους από τους οποίους ένα τρίποντο, που έγραψε και το τελικό 69-42, μέσα σε χειροκροτήματα από τους φιλάθλους του συλλόγου.

Σε ανακοίνωσή της η Διοικούσα Επιτροπή των κυανόλευκων ανέφερε: «Η διοικούσα επιτροπή του τμήματος καλαθοσφαίρισης της Νίκης Βόλου θα ήθελε να ευχαριστήσει τους φίλους της ομάδας που παρευρέθηκαν σήμερα το απόγευμα στο κλειστό. Η παρουσία σας στα κοινά της ομάδας, μας δίνει δύναμη να συνεχίσουμε να προσπαθούμε και να ελπίζουμε σε ένα καλύτερο μέλλον για αυτήν. Το σημαντικότερο όμως γεγονός της ημέρας είναι πως η κερκίδα μας έσφυζε από νιότη και παιδικές φωνές. Αυτό μας αρέσει και πάνω σε αυτό πορευόμαστε. Δύναμη μας είστε εσείς! Συνεχίζουμε…».

Δεκάλεπτα: 14-15, 33-22, 48-31, 69-42

Διαιτητές: Τσουμαχίδης, Καλούτσας

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στρατίκης – Τσιριγωτάκης): Τζίνης 20 (2), Τοκατλίδης 15, Καραμανλής 4, Τάσσος 8, Τσαβές 8, Μουχάρεμ 5 (1), Μαυροφώτης 2, Κέτουλας, Καρπέτης 7 (1).

Γ.Σ. Βόλου – Νέοι Αθλητές

64 – 52

Κόντρα στους αξιόμαχους Νέους Αθλητές ο Γ.Σ. Βόλου μπορεί να δυσκολεύθηκε αλλά τελικά κατάφερε να πάρει το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα για φέτος, πετυχαίνοντας στην επανάληψη την ανατροπή για το τελικό 64 – 52.

Οι μικροί του Αποστόλη Καμακά, είχαν λύσεις μόνο από την περιφέρεια, με έξι τρίποντα στο 1ο δεκάλεπτο, όταν και πήραν αέρα 8 πόντων με 10-18, διατηρώντας τα ηνία μέχρι και το ημίχρονο με 18-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Καλογερόπουλος τραυματίστηκε, κάνοντας ακόμη πιο δύσκολο το έργο των συμπαικτών του για ανατροπή, αλλά αυτή δεν άργησε να έρθει, μιας και το -8 μετατράπηκε σε +9 με το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 43-34. Στη συνέχεια η ομάδα του Γιώργου Κοσμάτου διατήρησε το προβάδισμά της, το οποίο διεύρυνε μέχρι και το τελικό 64-52.

Δεκάλεπτα: 10-18, 18-26, 43-34, 64-52

Διαιτητές: Παριανόπουλος, Μπάρδας

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Κόσματος – Ντάκης): Κωστούλας 6, Καλογερόπουλος, Σαμαράς 5(1), Κουρουπάκης 2, Σουλιώτης 1, Χατζόπουλος 8, Παυλόπουλος 17(2), Παλάσκας 6, Τσίρος, Σέρρης, Παπαδόπουλος, Ζαρογιάννης 21.

ΝΕΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΝΙΚΗΣ (Καμακάς): Μανωλόπουλος 4, Καρσέλλας 3 (1), Καζεπίδης 4 (1), Καραθανάσης, Μακρόπουλος, Θέος, Κοντογιάννης, Τύμπας 21 (5), Νικολόπουλος 16 (2), Δάφκος, Πανιόπουλος 2, Σούλης 5 (1).

Γ.Σ. Νίκαιας – Ανάληψη

70-75

Αν και δυσκολεύθηκε η Ανάληψη απέδρασε τελικά από τη Λάρισα, όπου και επιβλήθηκε με το ισχνό 75-70 του Γ.Σ. Νίκαιας στο Κλειστό «Ι. Πατάκης». Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν στο 1ο δεκάλεπτο, έχοντας από 20 πόντους, με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα με 39-34 στο ημίχρονο. Η Ανάληψη προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ και τα κατάφερε με το παιχνίδι να αποδεικνύεται ντέρμπι έως και το τέλος. Συγκεκριμένα μετά το 53-50 του 3ου δεκαλέπτου, η ομάδα του Γιώργου Βλιώρα είχε ως μπροστάρηδες τους Ντίκα και Κοντάκη, οι οποίοι με 29 και 19 πόντους αντίστοιχα, οδήγησαν τους Βολιώτες στο τελικό 70-75, βομβαρδίζοντας έξω από τα 6.75.

Δεκάλεπτα: 20-20, 39-34, 53-50, 70-75

Διαιτητές: Παγώνης, Ζαχαρής

ΑΝΑΛΗΨΗ ΒΟΛΟΥ (Βλιώρας): Ιλτσογλου 2, Συλεόπουλος 3, Γαλανάκης 7, Κοντάκης 19 (6), Ντίκας 29 (5), Φωτιάδης 12 (2), Ευαγγελινός, Αποστόλης, Λουκίδης, Κουτσονοβάκης, Λουλούδης 3.

Γ.Σ. Αλμυρού – Εθνικός Λ.

59 – 65

Παρά το γεγονός ότι ο Γ.Σ. Αλμυρού πάλεψε να πάρει τη νίκη μέχρι το τέλος, δεν τα κατάφερε τελικά απέναντι στον Εθνικό Λάρισας στο Κλειστό Γυμναστήριο Αλμυρού, όπου και ηττήθηκε με 59-65. Οι γηπεδούχοι ήταν άψογοι αμυντικά, προηγήθηκαν με 13-8 αλλά δεν ήταν αρκετό για τη συνέχεια με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 32-32 στο ημίχρονο και να παίρνουν τη νίκη στις λεπτομέρειες παρά τις προσπάθειες των Θέου και Μητρουλά.

Δεκάλεπτα: 13-8, 32-32, 45-48, 59-65

Διαιτητές: Κέτουλας, Καντερές

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Γκουγκουτούδης): Κοντοστάθης 5 (1), Θέος 19 (4), Μητρουλάς 13 (2), Θεοδώρου, Μπάρδας, Συνάζος 9 (1), Γιάγκος, Μαμούρας Π. 5 (1), Μαμούρας Θ., Κουρκούμπας 5 (1), Καραψιάς 3 (1), Λωρίτης.

Ολυμπιακός – Αετός Διλόφου

80 – 66

Στο ΕΑΚ ο Ολυμπιακός Βόλου του Φώνη Μαυρομιχάλη με μεγάλο πρωταγωνιστή το Θωμά Καραγιώργο που σημείωσε 30 πόντους με 5 εύστοχα τρίποντα πραγματοποίησε ιδανικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ επικρατώντας εύκολα του Αετού Διλόφου με 80-66.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν με πατημένο το γκάζι στην αναμέτρηση και με πρώτα βιολιά στην επίθεση τους Θωμά Καραγιώργο και Αχριάνη προηγήθηκαν με 23-13 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για τους γηπεδούχους στη δεύτερη περίοδο καθώς περιορίζοντας σε παθητικό ρόλο τον αντίπαλο εκτόξευσαν την διαφορά στο +20 (45-25) με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στην επανάληψη. Με καλή κυκλοφορία της μπάλας στην περιφέρεια και τους Καραρρήγα, Αλεξίου και Σερμέτη να συνδυάζονται άψογα με τους Αναστασόπουλο και Βλήτσιο οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στο +23 (65-42) στο 29’. Στην εκπνοή της τρίτης περιόδου ο Μηλιώνης μείωσε σε 65-45. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η χαλαρή διάθεση των γηπεδούχων στο κομμάτι της άμυνας επέτρεψε στους Λαρισινούς να μειώσουν σε 67-53 στο 33’ με καλάθι του Βαρδακούλη. Ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν άφησαν τον Αετό να φανεί περισσότερο απειλητικός. Στο τελευταίο πεντάλεπτο με συνεχόμενα εύστοχα σουτ των Αχριάνη και Αναστασόπουλου ο Ολυμπιακός έφτασε σε μια εύκολη επικράτηση με 80-66.

Διαιτητές: Παριανόπουλος-Μαριτσούδης

Δεκάλεπτα: 23-13, 45-25, 65-45, 80-66

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μαυρομιχάλης): Καραγιώργος 30 (5), Παραλίκης, Καραρρήγας 4 (1), Αλεξίου 3, Καφάσης 2, Αχριάνης 19, Σερμέτης 7, Καραθάνος, Κολιός, Αναστασόπουλος, Αναστασόπουλος 8, Βλήτσιος 4, Βασιλείου 4

ΑΕΤΟΣ Δ. (Μπουλιάκης): Μηλιώνης 8, Τέλιος 7 (1), Αμπντάλα, Γουμενόπουλος 2, Μανωλάς 8 (2), Ράπτης 15 (1), Καλόγηρος, Κουρής 4, Βαρδακούλης 7, Μπλιάτζας 10 (1), Γκορτζίλας 3, Τασιούδης 2