Αήττητοι στους «16» Γυμναστικός και Νίκη Βόλου

αήττητοι-στους-16-γυμναστικός-και-νίκ-292564

Ολοκληρώθηκε η α’ φάση του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ, με τους Γ.Σ. Βόλου και Νίκη να σφραγίζουν αήττητοι τα εισιτήρια για τη φάση των «16». Από τον 1ο όμιλο πέρασε και η Ανάληψη παρά την εντός έδρας ήττα από τη Νίκη Βόλου. Τέλος, την έκπληξη ολοκλήρωσε από τον 2ο όμιλο ο Ιωνας. Το συγκρότημα του Αγη Τζούμα έκαμψε τη σθεναρή αντίσταση των Νέων Αθλητών Νίκης με 69-65, ακολουθώντας το Γυμναστικό στην επόμενη φάση του θεσμού. Η αυλαία στην α’ φάση της διοργάνωσης πέφτει την Τρίτη με την αναμέτρηση ΑΕΒΔ- Γ.Σ. Αλμυρού (20.30) στο ΕΑΚ για τον 1ο όμιλο.

Ρεπορτάζ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΤΖΑΦΛΕΡΗΣ

Ανάληψη – Νίκη Βόλου 48-60

Με το απόλυτο ολοκλήρωσε την α’ φάση του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ η Νίκη Βόλου. Στο ΕΑΚ οι κυανόλευκοι του Σπύρου Στρατίκη σε ένα παιχνίδι που δεν έλειψαν οι στιγμές έντασης επικράτησαν της Ανάληψης με 60-48. Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης η αποβολή με ντισκαλιφιέ του Καραγιώργου των φιλοξενούμενων από τον διαιτητή Μπαλκίζα μόλις στο 3ο λεπτό για εξύβριση. Αντίθετη άποψη για την επίμαχη φάση εκφράζουν τόσο ο έμπειρος παίκτης της Νίκης όσο και οι κυανόλευκοι παράγοντες, καθώς θεωρούν ότι ο Μπαλκίζας εξάντλησε την αυστηρότητά του. Μάλιστα η διοίκηση της Νίκης θα ζητήσει και επίσημα την εξαίρεση του συγκεκριμένου διαιτητή από τα παιχνίδια της. Πάντως οι φιλοξενούμενοι είχαν για ένα ακόμη παιχνίδι σε μεγάλη μέρα τον Τζίνη. Ο νεαρός γκαρντ σημείωσε 21 πόντους, καλύπτοντας επάξια το κενό του Καραγιώργου στην περιφερειακή γραμμή των φιλοξενούμενων.

Στο πρώτο δεκάλεπτο κυριάρχησε η νευρικότητα στις προσπάθειες των δύο ομάδων, με τη Νίκη να κλείνει την περίοδο με προβάδισμα βραχείας κεφαλής (13-14). Προς το τέλος του ημιχρόνου η Νίκη με δύο συνεχόμενα καλάθια των Τζίνη και Τοκατλίδη έφτασε στο +6 (20-26) με τον Ντίκα να διαμορφώνει το 21-26 στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν. Με όπλο την άμυνα και τον Ντίκα να οδηγεί την ομάδα του στο σκοράρισμα μετέτρεψαν το 32-37 στο 25’ σε 39-37 στο 28’. Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν επιθετικά τις λύσεις στο πρόσωπο του Καραμανλή, που με 5 συνεχόμενους πόντους βοήθησε την ομάδα του να φτάσει στο +4 (40-44) στη λήξη της περιόδου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού η παρουσία του Τζίνη ήταν καταλυτική. Ο νεαρός γκαρντ με 7 σερί πόντους έκανε την ομάδα του να πάρει για πρώτη φορά διψήφια διαφορά πόντων +11 (44-55) στο 35’, δίνοντας σαφέστατο προβάδισμα νίκης. Στο τελευταίο πεντάλεπτο τίποτα δεν άλλαξε, με τους κυανόλευκους να πανηγυρίζουν το τρίτο ροζ φύλλο στη διοργάνωση με 60-48.

Δεκάλεπτα: 13-14, 21-26, 40-44, 48-60
ΑΝΑΛΗΨΗ (Βλιώρας): Ιλτσογλου 11 (3), Συλεόπουλος 3, Γαλανάκης 1, Κοντάκης 7 (2), Ντίκας 21, Φωτιάδης 5, Τσακιρόπουλος, Λουκίδης.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στρατίκης-Τσιριγωτάκης): Τζίνης 21 (1), Καραγιώργος 3 (1), Καραμανλής 7 (1), Καρπέτης 2, Μουχάρεμ, Χρηστομάνος, Τσαβές 4, Μαυροφώτης 2, Τάσσος 8, Κέτουλας 5, Τοκατλίδης 7.

ΝΑ Νίκης – Ιωνας 65-69

Στο κλειστό Βάκης Παρασκευόπουλος και όχι σε αυτό της Νέας Ιωνίας ελέω αγώνων Τάε Κβον Ντο, ο Ιωνας επιβλήθηκε δύσκολα της μαχητικής ομάδας των Νέων Αθλητών Νίκης με 69-65, παίρνοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ. Οι τυπικά γηπεδούχοι έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον αρχηγό τους Τύμπα που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση στους 21 πόντους και 3 τρίποντα, έβαλαν δύσκολα στον Ιωνα. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +1 (20-19). Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Αγη Τζούμα με προεξάρχοντες τους Φωτιάδη και Τσαρούχα προσπέρασε, κλείνοντας το ημίχρονο στο +5 (35-40). Οι Νέοι Αθλητές Νίκης παρέμειναν άκρως ανταγωνιστικοί και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν, ωστόσο, το προβάδισμα (50-57) στο 30’. Το φινάλε είχε έντονες συγκινήσεις με τους τυπικά γηπεδούχους να μειώνουν στον πόντο (65-66). Στο κομβικό αυτό σημείο ο Ευθυμίου με γκολ-φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 65-69, χαρίζοντας το πολύτιμο ροζ φύλλο στην ομάδα του και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 35-40, 50-57, 65-69

ΝΑ ΝΙΚΗΣ (Καμακάς): Μανωλόπουλος 8 (2), Καρσελάς 8 (2), Καζεπίδης 8 (1), Κοντογιάννης 8, Θέος 2, Σαπούνης, Μακρόπουλος, Τύμπας 21 (3), Νικολόπουλος 6, Παπανικολάου, Σούλης 4.

ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Ριζόπουλος, Φωτιάδης 25 (2), Μεϊκόπουλος, Τσαρούχας 19 (2), Ροδολάκης 6 (1), Κυρτσόγλου 5, Τζηκόπουλος, Παλιόπουλος 4, Καλανδαρίδης 4, Ευθυμίου 4, Βασδέκης 2.