Εκανε την έκπληξη ο Ιωνας Βόλου

εκανε-την-έκπληξη-ο-ιωνας-βόλου-303879

Από μια μεγάλη έκπληξη σημαδεύτηκε η 2η αγωνιστική του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ. Ο Ιωνας για τον 1ο όμιλο της διοργάνωσης επιβλήθηκε του Ολυμπιακού Βόλου με 59-57 και βρίσκεται μια ανάσα από την πρόκριση στη β’ φάση. Το δεύτερο εισιτήριο σφράγισε από τον 1ο όμιλο ο Γ.Σ. Βόλου μετά την άνετη επικράτηση επί των Νέων Αθλητών Νίκης με 74-40. Στον 2ο όμιλο αποφασιστικό βήμα πρόκρισης πραγματοποίησε η Νίκη Βόλου. Στον Αλμυρό το συγκρότημα του Σπύρου Στρατίκη ξεπέρασε το εμπόδιο του τοπικού Γ.Σ.Α. με 55-72 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζίνη που σημείωσε 18 πόντους. Στην άλλη αναμέτρηση του 2ου ομίλου η Ανάληψη έκαμψε εύκολα την αντίσταση της ΑΕΒΔ με 93-68.

Ρεπορτάζ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΤΖΑΦΛΕΡΗΣ

Ιωνας – Ολυμπιακός Β. 59-57

Την έκπληξη της αγωνιστικής πέτυχε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ ο Ιωνας. Η ομάδα του Αγη Τζούμα αν και βρέθηκε πίσω στο ημίχρονο με 19-26 έδειξε χαρακτήρα και με πρωταγωνιστές τους Τσαρούχα και Ροδολάκη επιβλήθηκε του Ολυμπιακού Βόλου με 59-57. Πλέον ο Ιωνας κρατά την τύχη στα χέρια του, καθώς την τελευταία αγωνιστική αντιμετωπίζει τους Νέους Αθλητές Νίκης που είναι ουραγός στην βαθμολογία.

Στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησε η νευρικότητα, με τις δύο ομάδες να έχουν πάρα πολλά άστοχα σουτ και τον Ολυμπιακό Βόλου να βρίσκεται στο +7 (19-26), χάριν στην εκτελεστική δεινότητα του Καραγεώργου. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι τυπικά γηπεδούχοι αντέδρασαν και με συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα των Ροδολάκη και Τσαρούχα προηγήθηκαν 40-36. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης είχαν συγκλονιστική εξέλιξη, με τον Καραγεώργο να αστοχεί από τα 6.75 στην τελευταία επίθεση και τον Ιωνα να πανηγυρίζει μια μεγάλη νίκη με 59-57.

Δεκάλεπτα: 6-10, 13-16, 21-10, 19-21

Διαιτητές: (Τζαφλέρης, Καντερές)

ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Νικόλαρος, Φωτιάδης 5, Ροδολάκης 14 (1), Τσαρούχας 18 (5), Τσικλιτσής 2, Καλανδαρίδης 6, Τζηκόπουλος, Παλιόπουλος 4, Σαδίκης, Φαρμάκης 6 (1), Ευθυμίου, Βασδέκης 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Μαυρομιχάλης): Καραγεώργος 18 (1), Παραλίκης 2, Καραρρήγας 4 (1), Αλεξίου 6 (1), Αχριάνης 5 (1), Κολλιός, Καραθάνος 2, Αναστασόπουλος 9 (1), Βλήτσιος 11, Βασιλείου.

Ν.Α. Νίκης – Γ.Σ. Βόλου 40-74

Στο κλειστό της Νέας Ιωνίας ο Γ.Σ. Βόλου επιβλήθηκε με χαρακτηριστική άνεση των Νέων Αθλητών Νίκης με 74-40, σφραγίζοντας το εισιτήριο για την β’ φάση του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων αποτυπώθηκε από το ξεκίνημα στο παρκέ. Οι γηπεδούχοι που διαθέτουν μια αμιγώς νεανική ομάδα στερήθηκαν των πολύτιμων υπηρεσιών του αρχηγού Τύμπα και δεν μπόρεσαν να προβάλουν ιδιαίτερη αντίσταση στην σαφώς πιο έμπειρη ομάδα του Γ.Σ. Βόλου. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +21(22-43) γα τους φιλοξενούμενους. Η εξέλιξη της αναμέτρησης έδωσε τη δυνατότητα στο τεχνικό δίδυμο των Κοσμάτου – Ντάκη να δοκιμάσει διαφορετικά σχήματα με τους νεαρότερους παίκτες της ομάδας να λαμβάνουν πολύτιμο χρόνο συμμετοχής και τον Γυμναστικό να κατακτά εύκολα το ροζ φύλλο με 74-40.

Δεκάλεπτα: 8-22, 22-43, 30-63, 40-74

Διαιτητές: (Παργιανόπουλος, Π. Μπούγλος)

ΝΕΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΝΙΚΗΣ (Καμακάς): Μανωλόπουλος 4, Καρσελάς, Καζεπίδης 4, Κοντογιάννης 3 (1), Καραθανάσης 9, Σαπούνης, Μακρόπουλος, Θέος, Νικολόπουλος, Παπανικολάου, Πανιόπουλος 4, Σούλης 6.

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 13, Καλογερόπουλος 11, Τσαπραΐλης 1, Σέρρης 2, Σουλιώτης 4, Χατζόπουλος 6, Παυλόπουλος 18 (1), Παλάσκας 2, Τσίρος 2, Κουρουπάκης 8, Παπαδόπουλος, Ζαρογιάννης 8.

Α.Ε.Β.Δ. – Ανάληψη 68-93

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα η Ανάληψη ξεπέρασε το εμπόδιο της ΑΕΒΔ με 93-68. Το συγκρότημα του Γιώργου Βλιώρα με προεξάρχοντες τους Ντίκα και Φωτιάδη που πέτυχαν 22 και 21 πόντους αντίστοιχα πήραν σαφέστατο προβάδισμα νίκης από το πρώτο ημίχρονο (28-46). Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι εκτόξευσαν τη διαφορά στο +26 (42-68), κλειδώνοντας ουσιαστικά την νίκη. Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με τους προπονητές των δύο ομάδων να χρησιμοποιούν και τους νεαρότερους παίκτες του ρόστερ και την Ανάληψη να φτάνει σε μια άνετη επικράτηση με 93-68.

Δεκάλεπτα: 16-23, 28-46, 42-68, 68-93

Διαιτητές: (Δεσλής, Παργιανόπουλος)

ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλλας 5 (1), Μάγγος, Τζιοκάι 16 (2), Βλάχος 2, Ιωαννίδης 10, Κανούλης 6, Κατσαφούρης 12 (2), Νικολής, Σουρμενίδης 6, Οικονομίδης 5, Σιδηρόπουλος 3 (1), Αγαπητός 3 (1).

ΑΝΑΛΗΨΗ (Βλιώρας): Ίλτσογλου 14 (1), Συλεόπουλος 6, Γαλανάκης 4, Κοντάκης 9 (3), Ντίκας 22 (2), Φωτιάδης 21 (5), Ευαγγελινός 6, Τσακιρόπουλος 1, Μαστραφτσής 4, Λουκίδης 6 (2).

Γ.Σ.Α. – Νίκη Βόλου 55-72

Στο κλειστό του Αλμυρού η Νίκη Βόλου πραγματοποίησε ένα αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στους 16 του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ. Οι κυανόλευκοι του Σπύρου Στρατίκη με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζίνη που σημείωσε 18 πόντους επιβλήθηκε του τοπικού Γ.Σ.Α. με 55-72. Οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν από την αρχή τον ρυθμό τους και με συνεχόμενα εύστοχα σουτ των Τζίνη και Τάσσου η Νίκη έκλεισε το ημίχρονο στο +17 (24-41). Παρά την φιλότιμη προσπάθεια του Θέου, οι Αλμυριώτες δεν μπόρεσαν σε καμιά στιγμή να μπουν στην διεκδίκηση του παιχνιδιού με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο πολύτιμο ροζ φύλλο με 55-72.

Δεκάλεπτα: 7-17, 24-41, 45-60, 55-72

Διαιτητές: (Τσουμαχίδης, Ι. Μπούγλος)

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Γκουγκουτούδης): Μαμούρας Θ., Καραπτσιάς 9 (1), Αναγνωστόπουλος, Κουρκούμπας 3, Συνάζος 4, Γιάγκος, Μαμούρας Π. 6 (1), Λωρίτης 3, Θέος 21 (3), Μπάρδας, Μητρουλάς 9 (2).

ΝΙΚΗ Β. (Στρατίκης-Τσιριγωτάκης): Τζίνης 18 (2), Καραγιώργος 5 (1), Καραμανλής 8, Καρπέτης 10 (1), Μουχάρεμ 2, Χρηστομάνος 4, Τσαβές 4, Μαυροφώτης 5, Τάσσος 12, Κέτουλας 4.