Επίδειξη δύναμης!

επίδειξη-δύναμης-407794

Η Εθνική επικράτησε της Κροατίας με το εμφατικό 64-41 στη Ν. Ιωνία.

Με τον ιδανικότερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα μπάσκετ Εφήβων, που διεξάγεται στο Βόλο και την Πορταριά, η Εθνική Ελλάδος. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μετέτρεψε την πρεμιέρα σε παράσταση για ένα ρόλο και δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Κροατίας στο κατάμεστο Κλειστό της Νέας Ιωνίας, επικρατώντας με 64-41.
Η Εθνική ξεκίνησε δυνατά, πήρε από νωρίς τα ηνία της αναμέτρησης με βασικά χαρακτηριστικά στο παιχνίδι της τη δυνατή -και διαβασμένη- άμυνα, την αντιμετώπιση του κινητήριου μοχλού της Κροατίας, Ζούμπατς, και την επιθετική τακτική, που έδωσε την ευκαιρία στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να «χτίσει» διαφορά. Οι Παπαγιάννης και Χαραλαμπόπουλος ήταν εξαιρετικοί και… κυρίαρχοι στους αιθέρες, δίνοντας το έναυσμα για το 18-7 της α’ περιόδου. Στη β’ η εικόνα δεν άλλαξε, ενώ οι παίκτες του τεχνικού, Ηλία Παπαθεοδώρου, έφτασαν και στη μεγαλύτερη μέχρι εκείνη τη στιγμή διαφορά (30-15) τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου και στο 38-23 της ανάπαυλας, βάζοντας τις βάσεις της νίκης.
Στην γ’ περίοδο, μετά το νωχελικό πρώτο πεντάλεπτο, όπου το σκορ έφτασε και στο 39-26, οι Ελληνες ανέβασαν εκ νέου ρυθμούς και έφτασαν στο +21 (52-31) δύο λεπτά πριν τη λήξη της συγκεκριμένης περιόδου. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε φτάσει σε διαφορά ασφαλείας, μέσα σε αποθέωση. Η γ’ περίοδος ολοκληρώθηκε με το 58-33.
Στην τελευταία περίοδο, ο Ελληνας προπονητής είχε την ευκαιρία να κάνει αλλαγές και δοκιμές, αποσύροντας τους βασικούς στον πάγκο. Η μαχητική εικόνα της Εθνικής ωστόσο δεν άλλαξε, φτάνοντας στο τελικό 64-41, που βάζει ιδανικές βάσεις ενόψει της συνέχειας στη διοργάνωση. Σήμερα, η Εθνική αντιμετωπίζει (9.15 μ.μ., ΕΡΤ) τη Λιθουανία επίσης στη Ν. Ιωνία.
Δεκάλεπτα: 18-7, 38-23, 58-33, 64-41
ΕΛΛΑΔΑ: Λούντζης 3, Ντουζίδης 4, Μιλεντίγιεβιτς 3 (1), Φλιώνης 5 (1), Μιχαλούτσος, Μουράτος 4, Σκουλίδας 6, Χρηστίδης 8, Δίπλαρος, Σκορδάς 2, Παπαγιάννης 12 (8 ριμπ., 4 τάπ.), Χαραλαμπόπουλος 17 (1).
ΚΡΟΑΤΙΑ: Σκόκνα 9 (1), Κάλαϊτζιτς 7 (1), Ντούμπελι, Μπάτζιμ 4, Κάλπιτς 2, Τσόλακ, Μίκσιτς, Μπούλιεβιτς, Προλέτα, Ζούμπατς 8 (18 ριμπ.), Βρκιτς 9 (1), Λιούμπισιτς.