Φινάλε με ήττα για Γ.Σ. Αλμυρού και 3η θέση

φινάλε-με-ήττα-για-γ-σ-αλμυρού-και-3η-θέσ-512499

Κατακτώντας την 3η θέση στα playoffs της Α1 ΕΣΚΑΘ ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις για το φετινό πρωτάθλημα ο Γ.Σ. Αλμυρού. Το συγκρότημα του Θανάση Φλεβάρη πάλεψε για ένα ακόμη ροζ φύλλο στα Φάρσαλα αλλά γνώρισε την ήττα στις λεπτομέρειες από την τοπική ομάδα με 72-69. Αξίζει να αναφερθεί ότι οι Αλμυριώτες παρατάχθηκαν με απουσίες καθώς δεν αγωνίστηκαν για διαφορετικούς λόγους οι Καραγιώργος, Θέος, Βαλαμούτης και Σπύρας.

Ρεπορτάζ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΤΖΑΦΛΕΡΗΣ

Η αναμέτρηση είχε το χαρακτήρα ντέρμπι από το ξεκίνημα. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια με τους Σαμαρά και Στάμο να δίνουν πολύτιμες βοήθειες επιθετικά και τον Γ.Σ. Αλμυρού να κλείνει τελικά την πρώτη περίοδο στο -2 (17-15). Στο δεύτερο δεκάλεπτο καμιά ομάδα δεν μπορούσε να πάρει διαφορά ασφαλείας με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο ρόλο. Το συγκρότημα του Θανάση Φλεβάρη με καλή αμυντική λειτουργία και δύο συνεχόμενες εύστοχες προσπάθειες των Σαμαρά και Μητρουλά έκλεισε το ημίχρονο στο +4 (31-35). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ανέβασαν στροφές επιθετικά αλλά καμιά από τις δυο δεν μπόρεσε να πάρει απόσταση ασφαλείας. Με διαδοχικά τρίποντα των Σαμαρά και Μητρουλά η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 56-56. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους πιο ψύχραιμους στα κρίσιμα σημεία να παίρνουν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα με 72-69.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 31-35, 56-56, 72-69

Γ.Σ. ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Μ. Αλεξίου): Μάρκος 5, Σοφαδίτης 14 (3), Ντίνος, Ίλτσογλου 8, Αναγνωστόπουλος 11 (1), Τριανταφύλλου, Κατσαβέλης, Ψύρρας 4, Κουτζούχας, Μακρής 5, Τσέλιος 21, Μπίνας 4.

Γ.Σ.ΑΛΜΥΡΟΥ (Φλεβάρης): Σαμαράς 22 (1), Κοντοστάθης, Συνάζος 3 (1), Καραμανλής 8, Στάμος 15, Χριστομάνος 3 (1), Μητρουλάς 18 (5), Κούτε, Γαροφαλλάκης.

Και τυπικά πρωταθλητής Θεσσαλίας ο Ερμής Αγιάς

Με μια ακόμη εντυπωσιακή εμφάνιση ο Ερμής Αγιάς σφράγισε τον τίτλο του πρωταθλητή Θεσσαλίας και πήρε το εισιτήριο για τη Γ’ Εθνική. Το συγκρότημα του Γρηγόρη Γιασάρη συνέτριψε με το εμφατικό 68-100 τον Γ.Σ Αμπελώνα κλείνοντας με το απόλυτο 6 /6 τις υποχρεώσεις του στον όμιλο ανόδου στην Γ’ Εθνική.