Γλυκιά ήττα η Μεταμόρφωση

γλυκιά-ήττα-η-μεταμόρφωση-524226

Κόντρα στην πρωταθλήτρια ΑΕΛ, οι παίκτες του Αντώνη Μυριτζή, πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση χάνοντας στις λεπτομέρειες το ροζ φύλλο αγώνος. Οι δύο ομάδες, απαλλαγμένες από οποιοδήποτε άγχος και σκοπιμότητα στο παιχνίδι, έπαιξαν επιθετικά με τη Μεταμόρφωση να ακολουθεί τους βυσσινί στο σκορ και να προηγείται μέχρι και 28’’ πριν τη λήξη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο 1ο δεκάλεπτο και πήραν διψήφια διαφορά, με το σκορ της περιόδου να είναι 26-16. Η ΑΕΛ αντέδρασε στη 2η περίοδο, έσφιξε την άμυνά της και βρήκε ρυθμό στην επίθεση με αποτέλεσμα να πάει στο ημίχρονο προηγούμενη με 3 πόντους (40-43). Στο 3ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν ένα ελαφρύ προβάδισμα και το σκορ στο 30’ να είναι 61-65. Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του ματς.

Η Μεταμόρφωση πέρασε μπροστά στο σκορ και 28’’ πριν τη λήξη προηγούταν με 1 πόντο. Ο Σαριμπαλίδης έβαλε την ΑΕΛ μπροστά με 23’’ για το τέλος, με τους παίκτες της Μεταμόρφωσης να μην ευστοχούν στην τελευταία επίθεση και το τελικό σκορ να είναι 81-85.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν με άκρως θετικό πρόσημο τη φετινή χρονιά, έχοντας εξασφαλίσει εδώ και αρκετά παιχνίδια την παραμονή τους στη Γ’ Εθνική και έχοντας καλές εμφανίσεις απέναντι στις δυνατές ομάδες του ομίλου και αρκετές εκτός έδρας νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 40-43, 61-65, 81-85

ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ (Μυριντζής): Καραγεώργος 21 (5), Ζήσης 4, Παπούλιας 12, Νάνης 16 (1), Σκαμάγκας 8, Τσιτσιγιάννης 2, Παλάσκας, Γιωτόπουλος 18 (3), Διανέλλος.

ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Σαριμπαλίδης 15 (5), Τσιλούλης 14 (2), Τσούτσος 9, Μηλιώνης 2, Κονδυλόπουλος, Σταυρόπουλος 6 (2), Μπλιάτζας 8, Πολίτης 19 (3), Ψάλτου 8, Κόκκας 4 .