Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η Νίκη

πάλεψε-αλλά-δεν-τα-κατάφερε-η-νίκη-627792

Στη Λάρισα η Νίκη, αν και βρέθηκε ακόμη και στο +10 (36-46) τέσσερα λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου, τελικά δεν απέφυγε την ήττα από την πρωτοπόρο ΑΕΛ με 104-92. Για τους κυανόλευκους ξεχώρισαν οι Τάσσος και Τσώλης που σημείωσαν 31 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, το συγκρότημα του Θανάση Κασαπίδη μπήκε κάπως νωθρά, με αποτέλεσμα η ΑΕΛ να βρει τις λύσεις από την περιφέρεια και να προηγηθεί 13-7 στο 5’. Οι κυανόλευκοι αντέδρασαν και με συνεχόμενα εύστοχα σουτ των Τάσσου και Τσώλη πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ 24-25 στο 19’, ενώ η πρώτη περίοδος τελείωσε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (25-25). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Νίκη με τον Τάσσο να δημιουργεί τεράστιο πρόβλημα στην ρακέτα των γηπεδούχων και υψηλά ποσοστά ευστοχίας από τα 6.75, προηγήθηκε 28-35 στο 13’ και 36-46 στο 16’. Σε αυτό το κρίσιμο σημείο οι Τσιλούλης και Πολίτης με διαδοχικά εύστοχα σουτ από την περιφέρεια πήραν στις πλάτες τους την ΑΕΛ που έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 50-48. Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι, με περισσότερα επιθετικά όπλα στην φαρέτρα τους, ξεκλείδωσαν την άμυνα της Νίκης φτάνοντας σε διψήφια διαφορά πόντων +15 (70-55) στο 25’. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους κυανόλευκους να μειώνουν σε 78-69, με καλάθια των Κατσαλή και Τσώλη. Στα τελευταία λεπτά, οι άμυνες των δύο ομάδων χαλάρωσαν, με τη Νίκη να μειώνει σε 95-85 στο 36’, αλλά μέχρι εκεί, καθώς η ΑΕΛ δεν της επέτρεψε να φανεί περισσότερο απειλητική, φτάνοντας στο ροζ φύλλο αγώνα με 104-92

Το τμήμα καλαθοσφαίρισης του Γ.Σ. Νίκη Βόλου θέλει να ευχαριστήσει θερμά τη διοίκηση της Ερασιτεχνικής ΑΕΛ, για την άψογη φιλοξενία που παρείχε στην αποστολή.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 50-48, 78-69, 104-92

ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Βλαχούλης 3 (1), Κουρής, Σαμπαλίδης 10 (2), Τσιλούλης 22 (2), Τσούτσος 21 (1), Μηλιώνης 6 (2), Κονδυλόπουλος, Σταυρόπουλος 7, Πολίτης 19 (3), Ψάλτου 14, Κόκκας 2.
ΝΙΚΗ (Κασαπίδης): Τζίνης 7 (1), Οικονόμου, Κατσαλής 16 (4), Λατσίνογλου 2, Βασδέκης, Τσώλης 21 (2), Βλήτσιος 4, Τάσσος 31, Κέτουλας 5, Τοκατλίδης 6.

Ρεπορτάζ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΤΖΑΦΛΕΡΗΣ