Σημαντικές επιτυχίες για Ολυμπιακό Βόλου & Ανάληψη στα τοπικά ντέρμπι

σημαντικές-επιτυχίες-για-ολυμπιακό-β-643025

Στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Α1 ΕΣΚΑΘ, οι ερυθρόλευκοι με αντεπίθεση διαρκείας επιβλήθηκαν εκτός έδρας της ΑΕΒΔ με 81-69, ενώ στο ΕΑΚ, η Ανάληψη με καλή παρουσία στην τελευταία περίοδο επικράτησε του Γ.Σ. Βόλου με 70-59. Να σημειωθεί ότι στην αναμέτρηση ΑΕΒΔ – Ολυμπιακός Βόλου, οι γηπεδούχοι εξέφρασαν έντονα παράπονα για τη διαιτησία, ενώ οι ρέφερι της αναμέτρησης, μετά το τέλος του αγώνα, κράτησαν τα δελτία των Κοψιαλή, Μάγγου και Βλάχου.

ΑΕΒΔ – Ολυμπιακός Βόλου 69-81

Στο κλειστό της Νέας Ιωνίας, ο Ολυμπιακός του Φώνη Μαυρομιχάλη με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο επιβλήθηκε της Α.Ε.Β. Διμηνίου, επικρατώντας με 81-69. Με την εκτός έδρας επιτυχία τους, οι ερυθρόλευκοι πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα. Στο πρώτο πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι του Πάρι Λότφι είχαν προβάδισμα βραχείας κεφαλής 8-7. Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και με προεξάρχοντα τον διακριθέντα Καραθάνο προσπέρασε στο +7 (13-20) με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου. Οι Διμηνιώτες στη συνέχεια ανέβασαν ρυθμούς και με όπλο την άμυνα υποχρέωσαν τους φιλοξενούμενους σε δεκάδες λάθη. Παράλληλα με συνεχόμενα εύστοχα σουτ των Κοψιαλή και Παλάντζα έκλεισαν το ημίχρονο στο +5 (39-34). Η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε ίδια και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ΑΕΒΔ έβρισκε λύσεις στην επίθεση, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +11 (48-37) με εύστοχες βολές του Παλάντζα στο 25’. Ο Ολυμπιακός βρήκε κάποιες λύσεις στο τέλος της τρίτης περιόδου, μειώνοντας σε 53-48 με καλάθι του Καραθάνου. Στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός, με υψηλά ποσοστά ευστοχίας από τα 6.75 και εκμεταλλευόμενος την κόπωση των γηπεδούχων, μετέτρεψε το 55-48 σε 57-58 στο 33’ και στο +8 (59-67) στο 35’ με τρίποντο του Καραθάνου. Στο τελευταίο πεντάλεπτο κυριάρχησε ο εκνευρισμός των παικτών του Διμηνίου, που εξέφρασαν παράπονα για τη διαιτησία. Απόρροια των έντονων παραπόνων η αποβολή του Κοψιαλή. Οι Καλογερόπουλος και Αναστασόπουλος απόλυτα ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών διαμόρφωσαν το τελικό 69-81. Μετά το τέλος της αναμέτρησης αξίζει να αναφερθεί ότι οι διαιτητές κράτησαν τα δελτία των Βλάχου, Κοψιαλή και Μάγγου και αναμένονται οι τιμωρίες των παικτών της ΑΕΒΔ.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 39-34, 53-48, 69-81

ΑΕΒΔ (Λότφι): Παπαδήμος 7, Χαρχαρής 8, Παλάντζας 17, Κατσαφούρης 9 (2), Βλάχος 2, Ιωαννίδης 3, Κοψιαλής 13 (3), Ρόσσιος 8, Στύλλας 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Μαυρομιχάλης): Καλογερόπουλος 26 (3), Καραθάνος 23 (4), Παυλόπουλος 10 (2), Μαυροφώτης 8 (2), Βασιλείου 5, Αναστασόπουλος 4, Αχριάνης 2, Μαυρίδης 2, Φωσσές 1, Αλεξίου, Παραλίκης, Θέος.

Σπάρτακος Λ. – Γ.Σ. Αλμυρού 58-66

Στη Λάρισα ο Γ.Σ. Αλμυρού, ανεβάζοντας αισθητά την απόδοσή του στο τελευταίο δεκάλεπτο, επιβλήθηκε του τοπικού Σπάρτακου με 66-58. Το συγκρότημα του Θανάση Φλεβάρη, που σταθεροποιήθηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, στο πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε κάπως νωθρά με πολλά άστοχα σουτ, γεγονός που επέτρεψε στους γηπεδούχους να διατηρήσουν προβάδισμα βραχείας κεφαλής στο τέλος της περιόδου (15-14). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Αλμυριώτες βρήκαν τις λύσεις από την περιφέρεια με τους Καραγιώργο και Σαμαρά, με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά στο σκορ (25-28) στη λήξη του ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν μεγάλη αστοχία από τα 6.75, με το Σπάρτακο να τους τιμωρεί και να προσπερνά (47-44) στο τέλος του δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο οι κυανόλευκοι, με εντυπωσιακό σερί 19-2 και ρεσιτάλ ευστοχίας από τον Καραγιώργο που σταμάτησε στους 24 πόντους, μετέτρεψαν το 47-44 σε 49-63 στο 36’, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη. Η κόρνα της λήξης βρήκε τους Αλμυριώτες νικητές με 58-66.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 25-28, 47-44 , 58-66
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Φλεβάρης): Καραγιώργος 24 (2), Σαμαράς 12, Σπύρας 1, Μαμούρας Π., Χριστομάνος 4, Αναγνωστόπουλος 7, Καραμανλής 6, Στάμος 7, Μητρουλάς, Θέος, Βαλαμούτης 5.

Ανάληψη – Γ.Σ. Βόλου 70-59

Την έκπληξη έκανε η Ανάληψη, επικρατώντας με 70-59 του Γυμναστικού στο ΕΑΚ. Οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι στο 1ο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 17-16. Στη 2η περίοδο η Ανάληψη συνέχισε να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ και το ημίχρονο τη βρήκε μπροστά με ένα καλάθι, 32-30. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και στο 3ο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 48-48. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ανάληψη ήταν καλύτερη. Εχοντας τους Ιλτσογλου και Κοντάκη σε μεγάλη μέρα και με επιμέρους 22-11, πήρε μία μεγάλη νίκη με 70-59.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 32-30, 48-48, 70-59

ΑΝΑΛΗΨΗ (Καμακάς): Ιλτσογλου 20 (2), Κ. Φωτιάδης 4, Γαλανάκης 2, Κοντάκης 23 (4), Συλεόπουλος 6, Φ. Φωτιάδης 8 (1), Τσακιρόπουλος 7.

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος): Κωστούλας 3 (1), Τσαπραΐλης 19 (2), Βαλαγιάννης, Χατζόπουλος 3, Τσαβές 10, Δεμίρης, Χατζάκος, Δραγατζίκης 2, Ζαρογιάννης 22.