Εκανε το μπαμ η Α.Ε.Β. Διμηνίου στην Α1’ ΕΣΚΑΘ

εκανε-το-μπαμ-η-α-ε-β-διμηνίου-στην-α1-εσ-679209

Η 13η αγωνιστική δεν αποδείχτηκε γούρικη για το Γ.Σ. Βόλου, που γνώρισε την ήττα σοκ στο «Βάκης Παρασκευόπουλος» από την ΑΕΒΔ με 65-70. Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις ξεχώρισε η εντός έδρας νίκη του Γ.Σ. Αλμυρού επί της Ανάληψης με 84-70, που τον φέρνει μόνο δεύτερο στη βαθμολογία. Αντίθετα, νέα ήττα για τον Ολυμπιακό Βόλου, που αν και πάλεψε, υπέκυψε στην ανωτερότητα του πρωτοπόρου Ερμή Αγιάς με 67-78.

Ρεπορτάζ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ, ΘΑΝΑΣΗΣ ΤΖΑΦΛΕΡΗΣ

Γ.Σ. Βόλου – Α.Ε.Β. Διμηνίου 65-70

Ενα πολύ σπουδαίο διπλό πανηγύρισε η ΑΕΒΔ, η οποία επικράτησε του Γυμναστικού στο Βάκης Παρασκευόπουλος με 70-65. Στο 1ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν καλή αρχή και προηγήθηκαν με 7-11, ξαφνιάζοντας τους γηπεδούχους, που αντέδρασαν και έκλεισαν προηγούμενοι την 1η περίοδο με βραχεία κεφαλή (16-15). Στη 2η περίοδο, οι γηπεδούχοι, φάνηκαν ελαφρώς καλύτεροι μέσα στο παρκέ και κατάφεραν να διατηρήσουν ένα ελαφρύ προβάδισμα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 34-29. Το 3ο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στην ΑΕΒΔ. Οι «πορτοκαλί» πίεσαν στην άμυνά τους και έδειξαν μεγάλη διάθεση στο παρκέ, έχοντας τους Κατσαφούρη και Παπαδήμα σε καλή μέρα επιθετικά, έκαναν ένα επιμέρους 23-13, με την περίοδο να τελειώνει με το σκορ στο 47-52. Στην τελευταία περίοδο το προβάδισμα δεν άλλαξε χέρια. Οι γηπεδούχοι έμειναν σε όλη τη διάρκειά του κοντά στο σκορ, όμως, δεν πέρασαν ποτέ μπροστά, με την ΑΕΒΔ να φτάνει σε ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο, με τελικό αποτέλεσμα 65-70. Με αυτό το αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι έχασαν λίγο έδαφος στη μάχη της 2ης θέσης, ενώ οι φιλοξενούμενοι πήραν πολύ βαθιά ανάσα στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή στην κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 34-29, 47-52, 65-70

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος – Ντάκης): Κωστούλας 7 (1), Δεμίρης, Τσαπραΐλης 4 (1), Γουμενόπουλος, Σουλιώτης, Χατζόπουλος 2, Τσαβές 2, Καραρρήγας 11, Χατζάκος, Χατζηεφραιμίδης, Γκουγκουτούδης 3, Ζαρογιάννης 36.

ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλας, Μάγγος, Καρπέτης 8, Σπανόπουλος, Ιωαννίδης, Βλάχος 3 (1), Κατσαφούρης 23 (3), Παπαδήμας 15 (3), Σιδηρόπουλος 2, Ρόσσιος, Χαρχαρής 11, Παλάτζας 8 (1).

Ολυμπιακός Βόλου – Ερμής Αγιάς 67-78

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ πιο δυνατά και προηγήθηκαν, με το τέλος της 1ης περιόδου, με 13-20. Στο 2ο δεκάλεπτο, ο Ερμής, συνέχισε να πατάει καλύτερα στο παρκέ, με τους παίκτες του Φώνη Μαυρομιχάλη να μην μπορούν να αντιδράσουν και το ημίχρονο να τελειώνει με τους φιλοξενούμενους στο +15 (29-44). Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός έκανε την αντεπίθεσή του. Παίζοντας καλή άμυνα και με σωστές επιλογές στην επίθεση, μείωσε στη λήξη της 3ης περιόδου σε 51-58, με τη διαφορά να έχει φτάσει και τους τρεις νωρίτερα (48-51). Στην 4η περίοδο ο Ερμής κατάφερε να διατηρήσει μία μικρή διαφορά, που του επέτρεψε να επικρατήσει, τελικά, με 67-78.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 29-44, 51-58, 67-78

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Μαυρομιχάλης): Αχριάνης, Καλογερόπουλος 14, Μακρίδης 3 (1), Παραλίκης, Σακκάς 2, Παυλόπουλος 19 (1), Καραθάνος 5 (1), Φωσσές 8, Αναστασόπουλος 2, Μαυροφώτης 7 (1), Βασιλείου 7.

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ (Γιασάρης): Γκανέτσας 17 (2), Δαουλάρης 12 (2), Χαλκιάς 5, Γούλας 24 (1), Νικόπουλος, Γαλάνης 5, Γκαμπέτας 15.

Γ.Σ.Αλμυρού – Ανάληψη 84-70

Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας εδραιώθηκε ο Γυμναστικός Σύλλογος Αλμυρού, που δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει της Ανάληψης με 84-70. Το συγκρότημα του Θανάση Φλεβάρη είχε ένα εκρηκτικό ξεκίνημα, καθώς προηγήθηκε με 12-0. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι κάποιες αμυντικές αδυναμίες των γηπεδούχων μείωσαν 26-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου, με αιχμές του δόρατος τους Ίλτσογλου και Φ. Φωτιάδη. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αλμυρός ανέβασε στροφές και με προεξάρχοντες τους Αναγνωστόπουλο και Καραγιώργο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +13 (48-35). Οι γηπεδούχοι και στην περίοδο βρήκαν τις επιθετικές λύσεις με τους Σαμαρά και Χρηστομάνο, με τη διαφορά να παραμένει αναλλοίωτη (64-51). Στα τελευταία λεπτά η Ανάληψη που παρατάχτηκε στο παρκέ χωρίς Κοντάκη και Τσακιρόπουλο δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό του Αλμυρού, που εκτόξευσε το σκορ στο 82-65 στο 38’, με το τελικό 84-70 να κρίνεται απόλυτα φυσιολογικό.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 48-35, 64-51, 84-70

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Φλεβάρης): Καραγιώργος 18 (4), Σαμαράς 10, Καραμανλής 5 (1), Μαμούρας, Αναγνωστόπουλος 10 (2), Θέος 5 (1), Μητρουλάς 6, Στάμος 12, Χριστομάνος 10 (2), Κοντοστάθης, Κούτε, Βαλαμούτης 8.

ΑΝΑΛΗΨΗ (Καμακάς): Ίλτσογλου 13 (1), Φωτιάδης Κ. 8 (2), Γαλανάκης 10 (2), Ευαγγελινός, Σιλεόπουλος 12, Φωτιάδης Φ. 14 (2), Σαμαράς, Παπαζήσης 6, Λουλούδης 7.