Α1 ΕΣΚΑΘ: Το τοπικό ντέρμπι βάφτηκε κυανόλευκο

α1-εσκαθ-το-τοπικό-ντέρμπι-βάφτηκε-κυαν-690392

Ο Γ.Σ. Αλμυρού ήταν ο μεγάλος κερδισμένος στη 12η στροφή της Α1 ΕΣΚΑΘ. Οι Αλμυριώτες του Θανάση Φλεβάρη επιβλήθηκαν του Γ.Σ. Βόλου με 82-66, καλύπτοντας μάλιστα και τη διαφορά της ήττας τους στον πρώτο γύρο. Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις ξεχώρισε η νίκη της Ανάληψης επί της Νίκαιας, ενώ με ήττες προχώρησαν Ολυμπιακός Βόλου και ΑΕΒΔ.

Ρεπορτάζ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ, ΘΑΝΑΣΗΣ ΤΖΑΦΛΕΡΗΣ

Γ.Σ. Αλμυρού – Γ.Σ. Βόλου 82 – 66

Μεγάλη νίκη, καλύπτοντας και τη διαφορά των τεσσάρων πόντων στην ήττα του στο ματς του πρώτου γύρου, πήρε ο Αλμυρός και απέκτησε και το προβάδισμα έναντι του Γ.Σ. Βόλου σε πιθανή ισοβαθμία των δύο ομάδων στη 2η θέση. Στο 1ο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της περιόδου, η οποία στο τέλος της βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 20-18. Στη 2η περίοδο η εικόνα δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να πάρουν διαφορά και το ματς να πηγαίνει πόντο – πόντο. Μ’ ένα τρίποντο του Ζαρογιάννη στην εκπνοή του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια, προηγούμενοι με ένα καλάθι (34-36). Στο 3ο δεκάλεπτο ο Αλμυρός παρουσιάστηκε πιο συγκεντρωμένος, εκμεταλλευόμενος και τα αρκετά λάθη των παικτών των φιλοξενούμενων, κατάφερε να χτίσει και να διατηρήσει μία διαφορά της τάξεως των 6 – 8 πόντων, με την περίοδο να ολοκληρώνεται με 55-49. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν, όχι μόνο για τη νίκη, αλλά και για να… πάρουν τη διαφορά. Ευτύχησαν να είναι εύστοχοι έξω από την γραμμή των 6.75μ., όπου πέτυχαν συνολικά 10 τρίποντα, και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να μεγαλώσει και ο Αλμυρός να φτάσει στην τελική επικράτηση με 82-66.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 34-36, 55-49, 82-66

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Φλεβάρης): Καραγιώργος 17 (2), Σαμαράς 14 (1), Αναγνωστόπουλος 7 (2), Συνάζος, Στάμος 16, Καραμανλής 7, Μαμούρας, Θέος 9 (1), Μητρουλάς, Χρηστομάνος 6 (2), Βαλαμούτης 6 (2).

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος- Ντάκης): Χατζόπουλος 2, Καραρρήγας 9 (1), Τσαπραϊλης 10 (1), Γκουγκουτούδης, Σουλιώτης 7 (1), Κωστούλας, Τσαβές 10, Βαλαγιάννης, Χατζηεφραιμίδης, Παλάσκας, Ζαρογιάννης 28 (2).

Ερμής Αγιάς – Α.Ε.Β. Διμηνίου 112 – 56

Βαριά ήττα, στην έδρα του πρωτοπόρου και αήττητου Ερμή, υπέστη η Α.Ε.Β.Δ. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και από την 1η περίοδο δεν άφησαν περιθώρια στους φιλοξενούμενους να ελπίζουν στη μεγάλη έκπληξη. Το 1ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 32-11 και το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με διαφορά 41 πόντων (63-22). Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Ερμή μπροστά και το σκορ στο 95-42, με την κόρνα της λήξης να βρίσκει νικητές τους γηπεδούχους με 112-56. Το μόνο που θα κρατήσει η βολιώτικη ομάδα από αυτό το παιχνίδι, είναι ο σημαντικός χρόνος συμμετοχής που πήραν οι νεαροί παίκτες και οι εμπειρίες που κέρδισαν για να βοηθήσουν την ομάδα στη συνέχεια, να πραγματοποιήσει το στόχο της παραμονής.

Τα δεκάλεπτα: 32-11, 63-22, 95-42, 112-56

Α.Ε.Β.Δ. (Λότφι): Στύλας 3, Σπανόπουλος 1, Χαρχαρής 4, Ιωαννίδης 8, Βλάχος 3, Παπαδήμας 2, Ρόσιος 3, Κατσαφούρης 10, Κοψιαλής 4, Καρπέτης 11 (1), Τζοκάι 5 (1), Αγαπητός 2.

Ανάληψη – Νίκαια 65-54

Στο ΕΑΚ η Ανάληψη έφτασε στην κατάκτηση του 5ου ροζ φύλλου αγώνα, επικρατώντας σχετικά άνετα της Νίκαιας με 65-54. Οι κυανέρυθροι μπήκαν δυνατά από το ξεκίνημα του αγώνα, φτάνοντας στο +9 (23-14) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η χαλάρωση των γηπεδούχων στο αμυντικό κομμάτι, επέτρεψε στην ομάδα της Νίκαιας να φτάσει σε απόσταση βολής στη λήξη του ημιχρόνου (32-30). Η πολύ καλή εμφάνιση του τρίτου δεκαλέπτου για την Ανάληψη απλοποίησε τα πράγματα στη συνέχεια. Με κορυφαίο παίκτη τον Λουλούδη εντός ρακέτας που πέτυχε συνεχόμενα καλάθια μετά από τελικές πάσες του Κοντάκη και τον Ίλτσογλου να παρουσιάζεται ιδιαίτερα εύστοχος από τα 6.75, το συγκρότημα των Βλιώρα – Καμακά εκτόξευσε τη διαφορά στο +14 (52-38). Στην τελευταία περίοδο η Ανάληψη παρουσιάστηκε απόλυτα συγκεντρωμένη και με τον Λουλούδη να σταθεροποιεί την απόδοσή του σε υψηλά επίπεδα, έφτασε με άνεση στο τελικό 65-54. Να σημειωθεί ότι η νίκη αυτή αφιερώθηκε από τη διοίκηση και τους παίκτες στον επί σειρά ετών πρόεδρο της ομάδας Γιάννη Τσινίδη, που απεβίωσε πριν ένα χρόνο.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 32-30, 52-38, 65-54

ΑΝΑΛΗΨΗ (Καμακάς-Βλιώρας): Ίλτσογλου 11 (1), Φωτιάδης Κ. 6 (2), Γαλανάκης 6 (2), Κοντάκης 3 (1), Συλεόπουλος 9 (1), Φωτιάδης Φ. 5, Τσακιρόπουλος 6, Στεργιούλας 4, Λουλούδης 15, Σαμαράς, Μάνος, Σιαμέτης.

Δίλοφο – Ολυμπιακός Β. 72 – 63

Στο κλειστό Ι. Πατάκης, ο Ολυμπιακός, αν και βρέθηκε μπροστά στο πρώτο ημίχρονο με 31-27, δεν τα κατάφερε, γνωρίζοντας τελικά την ήττα από το Δίλοφο με 72-63. Οι ερυθρόλευκοι, που είχαν κορυφαίο σε απόδοση παίκτη τον Φωσσέ που πέτυχε 24 πόντους, παρουσίασαν δύο πρόσωπα. Στο πρώτο ημίχρονο είχαν τον έλεγχο του ρυθμού, φτάνοντας στο +8 (12-20) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Με συνεχόμενα καλάθια των Φωσσέ και Καραθάνου, ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα, κλείνοντας το ημίχρονο στο +4 (27-31). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Φώνη Μαυρομιχάλη παρουσιάστηκαν αγνώριστοι. Υπέπεσαν σε συνεχόμενα λάθη, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να βρουν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό, με αιχμή του δόρατος τον Μηλιώνη. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε το Δίλοφο να προηγείται με 53-48. Η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε αναλλοίωτη και στη συνέχεια. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την αμυντική ανισορροπία των ερυθρόλευκων και με συνεχόμενα εύστοχα σουτ από τα 6.75 με τους Χαιρετίδη και Μηλιώνη έφτασαν στην τελική επικράτηση με 72-63.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 27-31, 53-48, 72-63

ΔΙΛΟΦΟ (Μπουλιάκης): Μηλιώνης 19 (3), Χαιρετίδης 12 (1), Ράπτης 9 (1), Καλόγηρος 9, Ντόνας 7, Τσούμας 13, Αποστολάκης 3, Μανωλάς, Γκορτσίλας, Φλώρος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Μαυρομιχάλης): Καλογερόπουλος 13, Μακρίδης 1, Αλεξίου, Παραλίκης, Σακκάς, Παυλόπουλος 3, Καραθάνος 10 (1), Φωσσές 24, Αναστασόπουλος 6, Μαυροφώτης, Βασιλείου 6.