Α1 ΕΣΚΑΘ: Το βολιώτικο ντέρμπι βάφτηκε κυανέρυθρο

α1-εσκαθ-το-βολιώτικο-ντέρμπι-βάφτηκε-κ-836055

Η Ανάληψη ήταν η μεγάλη νικήτρια στο βολιώτικο ντέρμπι, με το οποίο ξεκίνησε ο δεύτερος γύρος της Α1 ΕΣΚΑΘ. Οι κυανέρυθροι επιβλήθηκαν με 54-48 του Ολυμπιακού Βόλου, πραγματοποιώντας σημαντικό βήμα για την παραμονή τους στην κατηγορία. Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις ξεχώρισαν οι εντός έδρας επιτυχίες του Αλμυρού και του Γ.Σ.Βόλου, που τους διατηρούν στην πρώτη τριάδα, ενώ οδυνηρή ήττα γνώρισε η Α.Ε.Β. Διμηνίου στη Λάρισα από τον τοπικό Σπάρτακο, στη μάχη που δίνει για την παραμονή.

Ρεπορτάζ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ, ΘΑΝΑΣΗΣ ΤΖΑΦΛΕΡΗΣ

Ανάληψη – Ολυμπιακός Βόλου 54-48

Στο ΕΑΚ, η Ανάληψη ήταν η μεγάλη νικήτρια στο βολιώτικο ντέρμπι, επικρατώντας του Ολυμπιακού Βόλου 54-48. Το παιχνίδι δεν χαρακτηρίστηκε για την ποιότητά του, με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται νευρικές και άστοχες. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την Ανάληψη να κλείνει την πρώτη περίοδο με προβάδισμα βραχείας κεφαλής (14-12). Στο δεύτερο δεκάλεπτο το συγκρότημα των Καμακά – Βλιώρα βρήκε τις λύσεις με τους Ίλτσογλου και Κοντάκη, διευρύνοντας στο +6 (27-21), με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο οι κυανέρυθροι, με όπλο τη σκληρή άμυνα και το Στεργιούλα να πετυχαίνει συνεχόμενα καλάθια, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +11 (37-26). Στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου οι ερυθρόλευκοι, με καλάθια των Παυλόπουλου και Αναστασόπουλου, μείωσαν σε 41-33. Στο τελευταίο κομμάτι, το παιχνίδι πήρε φωτιά. Ο Ολυμπιακός, με προεξάρχοντα τον Αναστασόπουλο, ροκάνισε σταδιακά τη διαφορά, μειώνοντας σε 50-47 στο 39’. Ωστόσο, η αντεπίθεση των τυπικά φιλοξενούμενων δεν είχε συνέχεια, με την Ανάληψη απόλυτα ψύχραιμη από την γραμμή των βολών, να φτάνει στο πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα (54-48).

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 27-21, 41-33, 54-48

ΑΝΑΛΗΨΗ (Καμακάς-Βλιώρας): Ίλτσογλου 13, Φωτιάδης Κ., Γαλανάκης 7, Κοντάκης 8 (2), Συλεόπουλος, Φωτιάδης Φ. 7 (2), Σαμαράς, Τσακιρόπουλος 5, Στεργιούλας 12, Ανέστης, Λουλούδης 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Μαυρομιχάλης): Αχριάνης, Καλογερόπουλος, Μακρίδης 3 (1), Αλεξίου 4, Παραλίκης, Ροδολάκης, Παυλόπουλος 9 (1), Καραθάνος 2, Φωσσές 6, Αναστασόπουλος 14, Μαυροφώτης 10, Θέος.

Σπάρτακος Λ. – Α.Ε.Β. Διμηνίου 78-61

Στη Λάρισα η Α.Ε.Β.Δ. δεν τα κατάφερε, γνωρίζοντας την ήττα από τον εμφανώς ανώτερο Σπάρτακο, με 78-61. Οι Διμηνιώτες, με τον Πάρι Λότφι στην άκρη του πάγκου, δεν μπόρεσαν να ανταπεξέλθουν στις δυσκολίες της κρίσιμης αναμέτρησης. Βρέθηκαν από την αρχή πίσω στο σκορ, χάνοντας στο τέλος και τη διαφορά, που θα παίξει καθοριστικό ρόλο σε περίπτωση ισοβαθμίας. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ, φτάνοντας στο +9 (24-15) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο η Α.Ε.Β.Δ. βρήκε κάποιες λύσεις στην επίθεση με τους Κοψιαλή και Παπαδήμα, αλλά τα προβλήματα στον αμυντικό τομέα ήταν δισεπίλυτα, με αποτέλεσμα ο Σπάρτακος να κλείσει το ημίχρονο στο 40-30. Στην επανάληψη οι Διμηνιώτες δεν μπόρεσαν να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων. Παρουσιάστηκαν νωθροί και άστοχοι, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι Λαρισινοί. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο Σπάρτακος εκτόξευσε τη διαφορά στο +17 (61-44), καθώς παρέμεινε αναλλοίωτη και στα τελευταία λεπτά, με το τελικό 78-61 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 40-30, 61-44, 78-61

Α.Ε.Β.Δ (Λότφι): Στύλλας 7 (2), Μάγγος 1, Καρπέτης 3, Ιωαννίδης 8, Βλάχος 3 (1), Κοψιαλής 9, Παπαδήμας 12 (1), Κατσαφούρης 8 (2), Σιδηρόπουλος 6, Ρόσιος 2, Χαρχαρής 2.

Γ.Σ. Βόλου – Νίκαια 79-66

Εύκολο απόγευμα για τους παίκτες του Γιώργου Κοσμάτου, οι οποίοι μπήκαν πολύ δυνατά στο 1ο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 25-8. Στη 2η περίοδο, ο Γ.Σ. Βόλου, διατήρησε το προβάδισμά του σταθερά πάνω από τους 10 πόντους, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν, ουσιαστικά να απειλήσουν, με το ημίχρονο να κλείνει με 36-26. Στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κρατούν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, με το 3ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 57-46. Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν για το κάτι παραπάνω, όμως, οι παίκτες του Γυμναστικού δεν τους άφησαν περιθώρια, με το παιχνίδι να τελειώνει στο +13, 79-66.

Τα δεκάλεπτα: 25-8, 36-26, 57-46, 79-66

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος): Κωστούλας 6 (2), Παλάσκας, Τσαπραΐλης 14 (2), Γουμενόπουλος, Σουλιώτης, Χατζσόπουλος 16 (2), Τσαβές, Καραρρήγας 8 (2), Δραγατσίκης, Χατζηευφραιμίδης, Γκουγκουτούδης 2, Ζαρογιάννης 33 (2).

ΝΙΚΑΙΑ: Κορκόβελος 2, Μπαταγιάννης 5, Μπλιάτσης 2, Λευκαδίτης 4, Κυριακόπουλος 19 (1), Δημοβέλης, Χαλκιάς 2, Ακρίβος 6 (1), Γούρναρης 12 (1), Τοπαλούδης 2, Πολύζος 12 (4).

Γ.Σ. Αλμυρού – Κεραυνός Λάρισας 100-60

Εύκολη επικράτηση για τους Αλμυριώτες στο παιχνίδι απέναντι στον Κεραυνό. Από την αρχή του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι επέβαλλαν το ρυθμό τους και το τέλος του 1ου δεκαλέπτου τους βρήκε μπροστά με 22-11. Στην 2η περίοδο η ομάδα του Θανάση Φλεβάρη συνέχισε να αποδίδει καλά και στις δύο άκρες του γηπέδου και με αυτόν τον τρόπο το ημίχρονο ολοκληρώθηκε, με τη διαφορά στους 24 πόντους (50-26). Στο 2ο μέρος ο Αλμυρός δεν έριξε την απόδοσή του και συνέχισε να πιέζει στην άμυνα και να κυκλοφορεί σωστά τη μπάλα στην επίθεση, ανεβάζοντας συνεχώς τη διαφορά, και την 3η περίοδο να κλείνει στο 77-37. Στην τελευταία περίοδο δόθηκε χρόνος συμμετοχής και στους μικρούς της ομάδας, με τους γηπεδούχους να φτάνουν την… κατοστάρα και το ματς να τελειώνει με το επιβλητικό 100-60.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 50-26, 77-37, 100-60

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Φλεβάρης): Καραγιώργος 6 (1), Σαμαράς 22, Χρηστομάνος 8, Συνάζος, Στάμος 13, Καραμανλής 13 (1), Μαμούρας 3 (1), Θέος 3, Αναγνωστόπουλος 6, Μητρουλάς 11 (2), Βαλαμούτης 13.