Πλήρωσε την αστοχία της η Μεταμόρφωση

πλήρωσε-την-αστοχία-της-η-μεταμόρφωση-753558

Στο κλειστό Βάκης Παρασκευόπουλος, η Μεταμόρφωση δεν τα κατάφερε απέναντι στη Μελίκη, γνωρίζοντας την ήττα με 72-78.

Το συγκρότημα του Αντώνη Μυριντζή είχε αρκετές άστοχες επιλογές στην επίθεση, έχασε εύκολα καλάθια, όπως και αρκετές βολές. Κορυφαίος για τους κιτρινόμαυρους ο Παρασκευάς με 19 πόντους.

Ρεπορτάζ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΤΖΑΦΛΕΡΗΣ

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν καλή απόδοση. Βρήκαν τις λύσεις με τους Παρασκευά και Νάνη, με αποτέλεσμα να βρεθούν στο +3 (21-18) στη λήξη του. Η δεύτερη περίοδος αποδείχτηκε καταστροφική για τους Βολιώτες. Είχαν πολλές άστοχες επιλογές στην επίθεση, ενώ στην άμυνα αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα από τον επιθετικό οίστρο των Μαυρίδη και Λιόλιου, που βοήθησαν την Μελίκη να προσπεράσει 33-40 στο ημίχρονο.

Η Μεταμόρφωση αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα από την περιφερειακή γραμμή των φιλοξενούμενων. Με καταιγισμό τριπόντων, οι Κοζανίτες εκτόξευσαν τη διαφορά στο +12 (45-57) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στα τελευταία λεπτά η Μεταμόρφωση με αντεπίθεση διαρκείας έφτασε σε απόσταση αναπνοής 68-70 και 70-73. Στο κομβικό αυτό σημείο ο Παρασκευάς αστόχησε σε δύο βολές, ενώ στην επόμενη επίθεση ο Δημητριάδης με τρίποντο διαμόρφωσε το 70-76, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη της ομάδας του (72-78).

ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ (Μυριτζής): Kαραγιώργος 11 (2), Ζήσης, Παπούλιας 15 (1), Νάνης 17 (1), Παρασκευάς 19, Σκαμάγκας 2, Τσιτσιγιάννης 2, Γιωτόπουλος 6, Διανέλλος, Αγκρής.

ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης) : Λιόλιος 16 (2), Μαυρίδης 15 (2), Δημητριάδης 8 (2), Γιαννόπουλος 1, Κωνσταντινίδης, Κοτζαμπάσης 16, Λέφας 2, Παραπούρας 16 (3), Τζουνόπουλο ς 4, Ρογκότης.