Νικητής ο Ολυμπιακός κόντρα στην ΑΕΒΔ για την Α1 ΕΣΚΑΘ

νικητής-ο-ολυμπιακός-κόντρα-στην-αεβδ-772610

19 πόντους σημείωσε για τον Ολυμπιακό Βόλου ο Ηλίας Φωσσές

Τη νίκη στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής για την Α1 ΕΣΚΑΘ πήρε ο Ολυμπιακός Βόλου, επικρατώντας πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 69-60. Με νίκες συνέχισαν επίσης ο Γ.Σ. Βόλου και ο Γ.Σ. Αλμυρού, επικρατώντας της Ανάληψης και του Σπάρτακου Λάρισας αντίστοιχα.

Αναλυτικά:

Γ.Σ. Βόλου – Ανάληψη 82-46

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλό ρυθμό και στο 1ο δεκάλεπτο η Ανάληψη πίεσε, κάπως, τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν το προβάδισμα, αλλά δεν κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ. Η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με 18-11. Στο 2ο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε. Η ομάδα του Γιώργου Κοσμάτου ήταν καταιγιστική, σκοράροντας 31 πόντους και δεχόμενη, μόλις, 15, εκτίναξε τη διαφορά στους 23 πόντους, με το ημίχρονο να τελειώνει με το σκορ στο 49-26. Στο 2ο ημίχρονο ο Γ.Σ. Βόλου αύξησε κι άλλο την ήδη μεγάλη διαφορά υπέρ του, μην επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν στο σκορ, παίζοντας καλή άμυνα. Η 3η περίοδος έκλεισε με +29 (65-36). Η 4η περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το Γιώργο Κοσμάτο να χρησιμοποιεί όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του. Η διαφορά ανέβαινε διαρκώς και το τελικό αποτέλεσμα βρήκε το Γ.Σ. Βόλου νικητή με 36 πόντους διαφορά, 82-46.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 49-26, 65-36, 82-46

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ: Δραγατσίκης 2, Κωστούλας 6, Τσαπραΐλης 10 (2), Γουμενόπουλος 5 (1), Σουλιώτης, Χατζόπουλος 10, Τσαβές 12, Καραρρήγας, Χατζίκος 2, Τσιγκλιτσής 11, Γκουγκουτούδης 4, Ζαρογιάννης 21.

ΑΝΑΛΗΨΗ: Ιλτσογλου 10 (1), Φωτιάδης Κ. 1, Κοντάκης 4 (1), Συλεόπουλος 10, Φωτιάδης Φ. 4 (1), Ευαγγελινός 3 (1), Τσακιρόπουλος 6, Γαλανάκης, Μπακρατσάς 2, Παπαζήσης 6 (1), Βαρδακώστας, Λουλούδης.

Ολυμπιακός Β. Α.Ε.Β.Δ. 69-60

Στο ΕΑΚ και με παρουσία αρκετών φίλων του βολιώτικου μπάσκετ, ο Ολυμπιακός Βόλου επέστρεψε στις επιτυχίες, επικρατώντας της μαχητικής Α.Ε.Β. Διμηνίου με 69-60. Κορυφαίος για τους Βολιώτες ο Φωσσές, που κυριάρχησε στη ρακέτα των φιλοξενούμενων, πετυχαίνοντας 19 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Καρπέτης και Στύλλας με 16 και 10 πόντους αντίστοιχα. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι δύο ομάδες παρατάχτηκαν στο παρκέ με απουσίες, καθώς δεν αγωνίστηκαν οι Ντίκας και Παπαδήμας.

Οι ερυθρόλευκοι στο ξεκίνημα του παιχνιδιού εκμεταλλεύτηκαν την υπεροπλία τους στο ζωγραφιστό και με συνεχόμενα καλάθια των Φωσσέ και Αναστασόπουλου, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +8 (22-14). Οι Διμηνιώτες στο δεύτερο δεκάλεπτο, με μεγαλύτερη πίεση πάνω στην μπάλα, έκλεψαν μπάλες και με προεξάρχοντα τον Καρπέτη μείωσαν σε 34-30 στο 19’, ενώ το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους στο +7 (37-30).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Λάμπρου Πρέκα ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και με όπλο την άμυνα, αλλά και τα συνεχόμενα εύστοχα σουτ του Παυλόπουλου από την περιφέρεια, προηγήθηκε με 51-40 στο 30’. Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά και με τον Φωσσέ να σταθεροποιεί την απόδοσή του σε υψηλά επίπεδα, ανέβασε τη διαφορά στο +19(66-47) στο 37’. Στο τελευταίο τρίλεπτο η χαλαρή διάθεση των γηπεδούχων στην άμυνα έδωσε τη δυνατότητα στους Χαρχαρή και Στύλλα να μειώσουν στο τελικό 69-60.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 37-30, 51-40, 69-60

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Πρέκας); Αχριάνης, Καλογερόπουλος 11 (1), Παραλίκης, Αλεξίου 4 (1), Ροδολάκης, Παυλόπουλος 13, Καραθάνος 2, Φωσσές 19, Αναστασόπουλος 9, Μαυροφώτης 11 (1), Κατσουλαρης.
ΑΕΒΔ (Στρατίκης): Στύλλας 10 (1), Μάγγος, Ρόσσιος 4, Καρπέτης 16 (2), Ιωαννίδης 3, Βλάχος, Κατσαφούρης 2, Σπανόπουλος, Κοψιαλής 7 (1), Παλάντζας 13, Χαρχαρής 5.

Γ.Σ. Αλμυρού – Σπάρτακος Λ. 87-56

Στο κλειστό Γυμναστήριο του Αλμυρού, η τοπική ομάδα, με πολύ σφιχτή άμυνα και υψηλά ποσοστά ευστοχίας από την περιφέρεια, διέλυσε το Σπάρτακο Λάρισας με 83-56. Οι Αλμυριώτες πραγματοποίησαν εντυπωσιακό ξεκίνημα και βρέθηκαν να προηγούνται με 18-46 στο 5’, ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο +12 (27-15). Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι άγγιξαν το τέλειο στο αμυντικό κομμάτι, καθώς δέχτηκαν μόλις 9 πόντους, ενώ επιθετικά ήταν ασταμάτητοι, πετυχαίνοντας συνεχόμενα τρίποντα των Σαμαρά, Καραγιώργο, Μητρουλά και Βαλαμούτη. Η διαφορά στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου εκτοξεύτηκε στο +28. Στην επανάληψη, η αναμέτρηση κύλησε στο ίδιο αγωνιστικό μοτίβο, με το συγκρότημα του Θανάση Φλεβάρη να διαλύει κάθε αμυντική τακτική των αντιπάλων, φτάνοντας ακόμη και στο +39 (60-29) στο 26’, με καλάθι του Καραγιώργου στον αιφνιδιασμό. Η τρίτη περίοδος τελείωσε 73-38, ενώ στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ο προπονητής του Γ.Σ. Αλμυρού βρήκε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες. Το γεγονός αυτό δεν εμπόδισε τον Γ.Σ. Αλμυρού να φτάσει σε μια επιβλητική νίκη με 87-56.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 52-24, 73-38, 87-56
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Φλεβάρης): Κοντοστάθης, Καραγιώργος 22 (4), Σαμαράς 18 (4), Θέος 11, Π. Μαμούρας 3 (1), Καραμανλής 4, Αναγνωστόπoυλος 3, Μητρουλάς 7 (1), Κούτε, Στάμος 6, Βαλαμούτης 13 (1).