Δεν τα κατάφερε η Νίκη Βόλου, ηττήθηκε με 70-62 από τον Ηρακλή Κοζάνης

δεν-τα-κατάφερε-η-νίκη-βόλου-ηττήθηκε-μ-772631

Εχοντας πολύ καλή παρουσία για ένα ημίχρονο, η Νίκη Βόλου, ήταν μπροστά στο σκορ στα πρώτα 20 λεπτά. Δεν κατάφερε να έχει, όμως, διάρκεια στην απόδοσή της, καθώς ταξίδεψαν μόνο 9 παίκτες στην Κοζάνη και ηττήθηκε τελικά με 70-62. Στην έναρξη του αγώνα, η ομάδα του Βασίλη Καραΐσκου, μπήκε καλύτερα στο παρκέ και στα πρώτα λεπτά προηγούταν με 5-10.

Η Νίκη Βόλου διατηρούσε μία διαφορά υπέρ της και η 1η περίοδος τελείωσε με 16-21. Στο 2ο δεκάλεπτο η εικόνα ήταν η ίδια, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να είναι μπροστά στο σκορ (25-30) με 4:50 για τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Ηρακλής μείωσε προς το τέλος του δεκαλέπτου και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 32-34. Η έναρξη του 2ου ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να μπαίνουν φουριόζοι στον αγωνιστικό χώρο και με ένα σερί 14-3, στα πρώτα 5 λεπτά της 3ης περιόδου, πήραν το προβάδισμα με 46-37.

Οι κυανόλευκοι κατάφεραν να μειώσουν στους 4 (46-41), όμως δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους γηπεδούχους ξανανέβασαν τη διαφορά στους 11 (54-43) με τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου.

Η τελευταία περίοδος άρχισε άσχημα για την ομάδα της Νίκης Βόλου, με τον Τάσσο να δέχεται τεχνική ποινή και το σκορ να ανεβαίνει στο 61-45 με 7:04 για το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν μέχρι τους 7 (67-60) με 1’ να απομένει και η κόρνα της λήξης βρήκε τους γηπεδούχους νικητές με 70-62.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 32-34, 54-43, 70-62

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ.: Γιδάρης, Τσακμάκης 3, Σιδέρης 12 (2), Πουλιώνης, Κόμαρης 8, Κέκελης 10 (3), Αζίζης 3 (1), Παπούλιας 14, Γιαννουζάκος 20 (4), Τσιλιγιάννης.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: (Καραΐσκος): Τζίνης 24 (3), Οικονόμου 3 (1), Καραθανάσης, Μπίζιος, Τσώλης 12 (1), Τάσσος 11, Κέτουλας 5, Τοκατλίδης 7.