Εχασε από την ΑΕΛ (76-100), αλλά κέρδισε το χειροκρότημα

εχασε-από-την-αελ-76-100-αλλά-κέρδισε-το-χει-8907

Κόντρα στην πρωτοπόρο και αήττητη του ομίλου ΑΕΛ δεν μπόρεσε, η Νίκη Βόλου, να αντέξει σε όλο το ματς. Το βάθος πάγκου των φιλοξενούμενων, σε συνδυασμό με τα φάουλ των κυανόλευκων στο 2ο ημίχρονο, οδήγησαν τη διαφορά σε μεγάλες τιμές και στο τελικό 76-100. Κέρδος ο κόσμος, ο οποίος γέμισε το Κλειστό της Ν. Ιωνίας και χειροκρότησε τη μεγάλη προσπάθεια των κυανόλευκων.

Η Νίκη Βόλου μπήκε πολύ καλά στο παρκέ και στα 3 πρώτα λεπτά προηγήθηκε 8-2. Σ’ εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σερί 9-0 (8-11) και δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα. Το 1ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 18-27. Στην αρχή της 2ης περιόδου η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 13 (24-37) με 6:40 για το ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 5 (35-40) με 4 λεπτά να απομένουν, όμως η ΑΕΛ, πιέζοντας και στην άμυνα και βγάζοντας αιφνιδιασμούς, ανέβασε εκ νέου τη διαφορά στους 9, με το ημίχρονο να τελειώνει με 42-51.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα, με το 4ο φάουλ του Τάσσου, ο οποίος, μέχρι εκείνο το σημείο, ήταν μόνιμη απειλή για το καλάθι των φιλοξενούμενων. Οι κυανόλευκοι μείωσαν και πάλι τη διαφορά στους 6 (50-56) με 4:55. Από εκείνο το σημείο, όμως, και μετά και με τον Τζίνη, ο οποίος ήταν ο καλύτερος των γηπεδούχων χθες, να φορτώνεται και αυτός με 4ο φάουλ, η ΑΕΛ ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 (53-65) με 2:08 και το τέλος της 3ης περιόδου βρήκε τη Νίκη Βόλου στο -20 (54-74). Η τελευταία περίοδος αποδείχθηκε διαδικαστικού χαρακτήρα, με την ΑΕΛ να συντηρεί μία διαφορά κοντά στους 20 πόντους. Ο Βασίλης Καραΐσκος χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στην διάθεσή του, με τον κόσμο να χειροκροτεί όλα τα παιδιά της ομάδας. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με το βαρύ 76-100 και την ΑΕΛ να συνεχίζει την αήττητη πορεία της στο φετινό πρωτάθλημα.

Σε ανακοίνωση το τμήμα μπάσκετ του συλλόγου αναφέρει:«Αν πούμε ένα ευχαριστώ στον κόσμο που κατέκλυσε το κλειστό της Νέας Ιωνίας, θα είναι λίγο. Εμείς πάντως τους ευχαριστούμε και θα κάνουμε το παν για να αισθάνονται υπερήφανοι για την ομάδα μπάσκετ της Νίκης Βόλου. Συγχαρητήρια στους παίκτες μας, που σε κάθε αγώνα κάνουν κατάθεση ψυχής. Με τον κόσμο στο πλευρό μας είμαστε σίγουροι ότι θα πετύχουμε τους στόχους μας».

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 42-51, 54-74, 76-100

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Τάσσος 21, Τοκατλίδης 10, Τσώλης 9, Τζίνης 23 (2), Κατσαλής 10 (2), Οικονόμου, Κέτουλας 2, Καραθανάσης 1, Μαστοράκης, Λατσινόγλου.

ΑΕΛ: Βλαχούλης 2, Τέλιος 2, Σαριμπαλίδης 22 (6), Τσιλούλης 7 (1), Τσούτσος 22 (3), Μηλιώνης 16 (3), Κονδυλόπουλος 2, Σταυρόπουλος, Μπλιάτζας, Πολίτης 13 (3), Ψάλτου 14, Κόκκας.