Μεγάλες νίκες για Γ.Σ Βόλου και Γ.Σ. Αλμυρού στα τοπικά ντέρμπι

μεγάλες-νίκες-για-γ-σ-βόλου-και-γ-σ-αλμυ-8929

Με ανεβασμένη την ψυχολογία από το νικηφόρο ντέρμπι με το Γ.Σ. Αλμυρού, ο Γ.Σ. Βόλου επικράτησε και της Α.Ε.Β. Διμηνίου με 68-84. Ο Γ.Σ. Αλμυρού διέλυσε με 54-94 την Ανάληψη στο ΕΑΚ, ενώ ο Ολυμπιακός Βόλου δεν τα κατάφερε και υπέστη βαριά ήττα μέσα στην Αγιά από τον τοπικό Ερμή με 96-61.

Ρεπορτάζ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΤΖΑΦΛΕΡΗΣ

ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Α.Ε.Β.Διμηνίου – Γ.Σ. Βόλου 68-84

Με την ψυχολογία στα ύψη μετά τη νίκη επί του Αλμυρού, ο Γ.Σ. Βόλου έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις και τα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας της Α.Ε.Β.Δ. με 68-84. Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους, όμως, να κάνουν ένα μικρό σερί και το 1ο δεκάλεπτο να κλείνει με 15-20. Στη 2η περίοδο, η ομάδα του Γιώργου Κοσμάτου, συνέχισε να διατηρεί μία διαφορά της τάξεως των 5-6 πόντων και να την ανεβάζει και σε διψήφιο νούμερο, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 31-41. Η 3η περίοδος κυμάνθηκε στο ίδιο μοτίβο, με τους φιλοξενούμενους να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ. Οι νεοφώτιστοι του Σπύρου Στρατίκη, μείωσαν δύο φορές μέχρι και τους 6 πόντους, όμως ο Γ.Σ. Βόλου ξανανέβασε τη διαφορά σε διψήφια τιμή και το δεκάλεπτο τελείωσε με 53-65. Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι, εδραίωσαν μία διαφορά πάνω από τους 10 πόντους και με αυτόν τον τρόπο έφτασαν στην τελική επικράτηση με 68-84.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 31-41, 53-65, 68-84

Α.Ε.Β.ΔΙΜΗΝΙΟΥ: (Στρατίκης)Στύλλας 2, Μάγγος 2, Ρόσσιος 9, Καρπέτης 6, Ιωαννίδης 12 (1), Βλάχος 5 (1), Κατσαφούρης 9, Παπαδήμας 2, Κοψιαλής 9 (2), Σιδηρόπουλος, Παλάτζας 12, Χαρχαρής.

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ: (Κοσμάτος) Βαλαγιάννης, Κωστούλας 2, Τσαπραΐλης 11 (1), Γουμενόπουλος 5 (1), Σουλιώτης, Χατζόπουλος 11 (1), Τσαβές 11 (1), Καραρρήγας 13 (3), Γκουγκουτούδης 2, Ζαρογιάννης 23, Παλάσκας, Τσικλιτζής 6 (1).

Ανάληψη – Γ.Σ. Αλμυρού 54-94

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε τον αγώνα στο ΕΑΚ ο Αλμυρός, όπου επιβλήθηκε της Ανάληψης με 54-94. Από το πρώτο λεπτό οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του αγώνα και με πολύ καλή επιθετική λειτουργία έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 17-26. Στη 2η περίοδο, ο Αλμυρός, συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με μεγάλη ευστοχία και κυκλοφορία της μπάλας, ανέβασε κι άλλο τη διαφορά, για να τελειώσει το ημίχρονο με + 16 (33-49). Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με μόνη διαφορά πως ο Αλμυρός έσφιξε λίγο περισσότερο την άμυνά του. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αυξάνεται συνεχώς η διαφορά και η 3η περίοδος να ολοκληρώνεται με +25 για τους φιλοξενούμενους (46-71). Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν μόλις 8 πόντους και την ομάδα του Θανάση Φλεβάρη να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και να φτάνει τη διαφορά στους 40 πόντους με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 54-94.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 33-49, 46-71, 54-94

ΑΝΑΛΗΨΗ (Καμακάς): Ιλτσογλου 11 (2), Κ. Φωτιάδης 2, Γαλανάκης 13 (3), Ευαγγελινός 6 (2), Συλεόπουλος 5, Φ. Φωτιάδης 6, Μπακρατσάς, Τσακιρόπουλος 7, Παπαζήσης 2, Βαρδακώστας, Λουλούδης 2.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: (Φλεβάρης) Κοντοστάθης 2, Καραγιώργος 18 (4), Σαμαράς 23 (4), Αναγνωστόπουλος 5, Συνάζος 4, Κούτε 2, Καραμανλής, Π. Μαμούρας 2, Θέος 6, Στάμος 17, Χρηστομάνος 7, Μητρουλάς 8 (1).

Ερμής Αγιάς – Ολυμπιακός Βόλου 96-61

Στο κλειστό της Αγιάς ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε απέναντι στον πρωτοπόρο και αήττητο Ερμή, γνωρίζοντας βαριά ήττα με 96-61. Οι γηπεδούχοι που παρατάχτηκαν χωρίς τον τιμωρημένο Κόμματο είχαν πλουραλισμό στην επίθεση και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γούλα που σημείωσε 37 πόντους με 5 τρίποντα. Οι φιλοξενούμενοι που είχαν κορυφαίο τον Ντίκα με 19 πόντους έμειναν κάπως κοντά στο σκορ μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο (22-9), καθώς το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +23 (52-29). Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε σε κανένα σημείο, με τον Ερμή να φτάνει σε μια άνετη επικράτηση με 96-61.

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 52-29, 77-38, 96-61

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ (Γιάσαρης): Αργυρούλης 6 (2), Χονδροδήμος, Γκανέτσας 3, Χρήστου, Δαουλάρης 21 (3), Χαλκιάς 10 (2), Γκαμπέτας 8, Χατζής 5 (1), Νικόπουλος, Γαλάνης 6, Γούλας 37 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Αχριάνης, Καλογερόπουλος 4, Παραλίκης 4, Αλεξίου 3 (1), Ντίκας 19 (1), Ροδολάκης, Παυλόπουλος 17, Καραθάνος 3 (1), Φωσσές 5, Αναστασόπουλος 2, Μαυροφώτης 2, Βασιλείου 2.