Με νίκη συνέχισε η Μεταμόρφωση, ήττα για Νίκη Βόλου στην Καρδίτσα

με-νίκη-συνέχισε-η-μεταμόρφωση-ήττα-γι-21486

Το τρίτο της ροζ φύλλο πήρε η Μεταμόρφωση κόντρα στους Διόσκουρους Κοζάνης, τους οποίους κέρδισε με 65-57 στο «Βάκης Παρασκευόπουλος». Η Νίκη Βόλου πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στην Καρδίτσα, γνωρίζοντας την ήττα με 55-48.

Μεταμόρφωση – Διόσκουροι 65-57

Η ομάδα του Αντώνη Μυριντζή μπήκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, θέλοντας να επιβάλλει το ρυθμό της. Οι γηπεδούχοι, έχοντας σωστές επιλογές στην επίθεση, με ευστοχία στα σουτ, και παίζοντας καλή άμυνα, τελείωσαν το 1ο δεκάλεπτο μπροστά με 26-20. Στη 2η περίοδο η καλή εικόνα της Μεταμόρφωσης συνεχίστηκε. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν μία διαφορά υπέρ τους, της τάξης των 6-7 πόντων και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 41-35. Στο 3ο δεκάλεπτο η διαφορά διατηρούταν στα ίδια επίπεδα, με τους κιτρινόμαυρους να ελέγχουν το παιχνίδι και να μην επιτρέπουν στους φιλοξενούμενους οποιαδήποτε αντίδραση. Η διαφορά, στο τέλος της 3ης περιόδου, ανέβηκε σε διψήφιο νούμερο, με το δεκάλεπτο να κλείνει με 55-45. Σ’ εκείνο το σημείο οι παίκτες της Μεταμόρφωσης άρχισαν να γίνονται επιπόλαιοι στις επιλογές τους και να μην είναι το ίδιο συγκεντρωμένοι όπως στην υπόλοιπη διάρκεια. Αυτό επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ισοφαρίσουν το σκορ (55-55), με 6’ να απομένουν για τη λήξη. Αυτό ταρακούνησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι έσφιξαν την άμυνά τους και τελικά κατάφεραν να επικρατήσουν με 65-57. Με αυτό το αποτέλεσμα, η Μεταμόρφωση, διατήρησε το εντός έδρας αήττητό της.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 41-35, 55-45, 65-57

ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ: Καραγέωργος 12 (2), Ζήσης 3, Φανγκάρης, Παπούλιας 13 (1), Νάνης 11, Παρασκευάς 17, Σκαμάγκας, Τσιτσιγιάννης, Παλάσκας, Γιωτόπουλος 9 (1), Διανέλλος, Αγκρής.

ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ: Σιρμάνης 8, Σκορδάρης 2, Ντόβας 15 (2), Καρανώττας Σ. 16, Ζολώτας 6, Μπλιάνας 2, Μπάρμπας, Καρανώττας Τ. 4, Ανδρίτσος 2.

Α.Σ. Καρδίτσας – Νίκη Β. 55-48

Αμφίρροπο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ νευρικές και να σκοράρουν με το… σταγονόμετρο. Η Νίκη μπήκε λίγο καλύτερα και είχε ένα μικρό προβάδισμα με 6-8 και με 2’ να απομένουν για το δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με 11-10. Στη 2η περίοδο η Καρδίτσα διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το 4ο λεπτό, όπου, με δύο σερί τρίποντα, έφεραν τη διαφορά στο +8 (23-15), με το ημίχρονο να τελειώνει με 31-21. Στο 2ο ημίχρονο, οι κυανόλευκοι, προσπαθούσαν να μειώσουν τη διαφορά χωρίς, ωστόσο, να καταφέρουν να προηγηθούν. Η 3η περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 45-37. Στην τελευταία περίοδο, οι παίκτες του Βασίλη Καραΐσκου, είχαν πολλές ευκαιρίες να μειώσουν τη διαφορά, αλλά πλήρωσαν την αστοχία τους από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Στην ύστατη προσπάθεια, όταν και μείωσε στους 3, ένα καθοριστικό τρίποντο έφερε τη διαφορά πάλι στους 6 για τους γηπεδούχους, με 1:04 να απομένει. Το τελικό σκορ είναι 55-48.

Τα δεκάλεπτα: 11-10, 31-21, 45- 37, 55-48

Α.Σ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: Δεσπούλης, Μπράχος, Θόδης 2, Τσιαμούρας 17 (3), Γεωργίου 5 (1), Παππάς Κ. 3 (1), Κομποδιέτας 7 (1), Βούλγαρης, Παπαδόπουλος 18, Αντωνίου 3 (1), Μπραϊμιώτης.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Τζίνης 5 (1), Κατσαλής, Τσώλης 19 (1), Καραθανάσης, Τάσσος 12, Κέτουλας 3, Τοκατλίδης 9.