Α1 ΕΣΚΑΘ: Μεγάλος νικητής στο ντέρμπι ο Γ.Σ. Βόλου με 76-72 το Γ.Σ. Αλμυρού

α1-εσκαθ-μεγάλος-νικητής-στο-ντέρμπι-ο-21497

Ο Γ.Σ. Βόλου ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής στην Α1 ΕΣΚΑΘ, επικρατώντας του Γ.Σ. Αλμυρού με 76-72. Με νίκη προχώρησε και ο Ολυμπιακός Βόλου, ενώ την ήττα γνώρισαν Ανάληψη και ΑΕΒ Διμηνίου.

Αναλυτικά:

ΓΣ Βόλου – ΓΣ Αλμυρού 76-72

Το παιχνίδι ξεκίνησε νευρικά και για τις δύο ομάδες. Καμία δεν μπορούσε να πάρει προβάδισμα μεγαλύτερο των τριών πόντων και με τους Καραγιώργο, για τον Αλμυρό, και Ζαρογιάννη για τους γηπεδούχους να αποτελούν μόνιμες απειλές, ο Γ.Σ. Βόλου τελείωσε την 1η περίοδο προηγούμενος με 17-14. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αλμυρός πατούσε καλύτερα μέσα στο παρκέ. Οι παίκτες του Θανάση Φλεβάρη έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα και ξέφυγαν μέχρι και με +7 (25-32), όμως το ημίχρονο έκλεισε με 33-34. Ξεκινώντας το 2ο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι, συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ανέβασαν τη διαφορά μέχρι και στους 8 (36-44) παίζοντας καλή άμυνα και έτσι η 3η περίοδος τελείωσε με 47-52. Στην τελευταία περίοδο, όμως, ξεκίνησε η αντεπίθεση των γηπεδούχων, οι οποίοι, αρχικά, ισοφάρισαν (61-61) με 2 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Με 1:13 για το ματς, ο Στάμος χρεώθηκε με αντιαθλητικό, ο Τσαπραΐλης ευστόχησε και στις 2 βολές και μετά, ο Χατζόπουλος, έδωσε αέρα 3 πόντων (67-64) στον Γ.Σ. Βόλου. Το προβάδισμα διατηρήθηκε μέχρι τη λήξη, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 76-72.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 33-34, 47-52, 76-72

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ: Κωστούλας 6, Χατζόπουλος 9 (1), Τσαβές 10, Ζαρογιάννης 25 (1), Καραρρήγας 3 (1), Γκουγκουτούδης, Τσαπραΐλης 17 (1), Σουλιώτης 6, Βαλαγιάννης, Παλάσκας, Χατζηεμμανουήλ, Δεμίρης.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Καραγιώργος 17 (3), Στάμος 6, Θέος 11 (1), Αναγνωστόπουλος 9 (2), Καραμανλής 11 (1), Σαμαράς 15 (1), Βαλαμούτης, Μητρουλάς 3 (1), Κοντοστάθης, Μαμούρας Θ., Συνάζος, Μαμούρας Π.

ΑΕΒ Διμηνίου – Ερμής 58-90

Δεν τα κατάφεραν οι παίκτες του Σπύρου Στρατίκη κόντρα στο φαβορί της κατηγορίας και γνώρισαν βαριά ήττα με 58-90. Οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή τα ηνία του παιχνιδιού και προηγήθηκαν στο 1ο δεκάλεπτο με 12-32. Η 2η περίοδος κύλησε στο ίδιο μοτίβο, με το ημίχρονο να κλείνει με 24-57. Στην 3η περίοδο, οι φιλοξενούμενοι, έριξαν λίγο τον ρυθμό τους, χωρίς όμως να χάσουν τη μεγάλη διαφορά που είχαν, με το δεκάλεπτο να τελειώνει με 38-73. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με το βαρύ 58-90.

Τα δεκάλεπτα: 12-32, 24-57, 38-73, 58-90

Α.Ε.Β. ΔΙΜΗΝΙΟΥ: Στύλλας 3 (1), Μάγγος, Ρόσσιος 6, Καρπέτης 8, Ιωαννίδης 7, Βλάχος 7 (1), Κατσαφούρης 4, Παπαδήμας 11 (1), Κοψιαλής 3 (1), Παλάτζας 6 (1), Χαρχαρής 3.

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ: Αργυρούλης 2, Χονδροδήμος, Γκανέτσας 10 (1), Χρήστου 2, Δαουλάρης 14 (3), Χαλκιάς, Κόμματος 23 (4), Γκαμπέτας 6, Χατζής 2, Γαλάνης 2, Γούλας 29 (5).

Ολυμπιακός – Δίλοφο 70-59

Στο ΕΑΚ ο Ολυμπιακός. μετά την εκτός έδρας ήττα από τον Σπάρτακο Λάρισας. επανήλθε στις επιτυχίες. επικρατώντας του Γ.Σ. Διλόφου με 70-59. Κορυφαίοι για το συγκρότημα του Λάμπρου Πρέκα οι Ντίκας και Καλογερόπουλος. με 22 και 17 πόντους αντίστοιχα. Το νωθρό ξεκίνημα του Ολυμπιακού βοήθησε τους φιλοξενούμενους να προηγηθούν με 14-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους. Με τους Καλογερόπουλο και Ντίκα να πετυχαίνουν συνεχόμενα καλάθια. το ημίχρονο έκλεισε στο +15 για τους Βολιώτες (38-23). Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός, με τον Ντίκα να σταθεροποιεί την απόδοσή του σε υψηλά επίπεδα, προηγήθηκε 49-33. Στα τελευταία λεπτά οι Λαρισινοί το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με καλάθια των Χαιρετίδη και Ράπτη στο τελικό 70-59.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 38-23, 49-33, 70-59

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πρέκας): Παραλίκης 2, Καλογερόπουλος 17 (2), Μακρίδης, Αλεξίου 6 (1), Ντίκας 22, Παυλόπουλος 2, Καραθάνος 8, Φωσσές 5, Αναστασόπουλος, Μαυροφώτης 7 (1), Σακκάς.

Γ.Σ. ΔΙΛΟΦΟΥ (Μπουλιάκης): Μηλιώνης 4, Χαιρετίδης 11 (2), Κηπουρός 4, Σταυρόπουλος, Ράπτης 12 (1), Καλόγερος 5, Ντόνας 11, Τσούμας 8, Αποστολάκης 4.

Νίκαια – Ανάληψη 64-52

Στο κλειστό «Ιωάννης Πατάκης», η Ανάληψη που παρατάχτηκε χωρίς τον Κοντάκη στην σύνθεσή της, δεν άντεξε στα κρίσιμα σημεία και ηττήθηκε από την ομάδα της Νίκαιας με 64-52. Το ξεκίνημα ήταν εντυπωσιακό για τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν με 20-4. Οι κυανέρυθροι αντέδρασαν και με αιχμές του δόρατος τους Γ. Ίλτσογλου και Συλεόπουλο μείωσαν στη λήξη της πρώτης περιόδου στο 22-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η νευρικότητα στις προσπάθειες των φιλοξενούμενων βοήθησε τους Λαρισινούς να πάρουν διψήφια διαφορά πόντων +10 (37-27) στο τέλος του ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο η Ανάληψη μπόρεσε με πιεστική άμυνα να προσπεράσει με καλάθι του Συλεόπουλου, αλλά οι γηπεδούχοι ανέκτησαν γρήγορα τα ηνία στην αναμέτρηση (48-42) στο 30’. Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι κυανέρυθροι έμειναν στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου μέχρι το 37’ (56-52). Στο κομβικό αυτό σημείο οι γηπεδούχοι, με συνεχόμενα τρίποντα του Πολύζου, ξεκλείδωσαν την άμυνα της Ανάληψης, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 64-52.

ΝΙΚΑΙΑ: Γούρναρης 15, Μπαταγιάννης, Ακρίβος 2, Κυριακόπουλος 22, Κομνός, Δημοδέλης, Τοπαλούδης, Κορκοβέλος 12, Χαλκιάς, Πολύζος 10.

ΑΝΑΛΗΨΗ (Καμακάς): Ίλτσογλου 21 (4), Κ. Φωτιάδης 2, Γαλανάκης 1, Ευαγγελινός, Συλεόπουλος 11, Φ. Φωτιάδης 6 (1), Μπακρατσάς, Τσακιρόπουλος 1, Αδάμης, Στεργιούλας 2, Βαρδακώστας, Λουλούδης 8.