ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός Βόλου – ΑΕΛ 2-0 τελικό

ολυμπιακός-βόλου-αελ-2-0-τελικό-22459

Με γκολ των δυο εκ των τριών αλλαγών του οι οποίες αποδείχτηκαν “χρυσές” ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε της ΑΕΛ στο Θεσσαλικό ντέρμπι με 2-0. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, είχαν την υπεροχή αλλά και τις φάσεις για γκολ στο πρώτο μέρος αλλά δεν τις αξιοποίησαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι αλλαγές που έκανε ο Νίκος Παντέλης βοήθησαν τα μέγιστα καθώς ο Θέος χρίστηκε σκόρερ ένα λεπτό μετά την είσοδο του στο ματς ενώ ο Νικολιάς έγραψε στο 90’ το τελικό 2-0.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν με την έναρξη του αγώνα καθώς στο 5’ ο Κούτσι έστρωσε ο Πινάρες σούταρε και έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αποστολίδη.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 9’ όταν μετά σε μια αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων, ο Περίκο έκανε το γύρισμα και η μπάλα απομακρύνθηκε

Νέα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό Βόλου στο 27’ με τον Κούτσι να πιάνει το ψαλιδάκι αλλά ο Μουλόπουλος μπήκε στην πορεία της μπάλας και παραχώρησε κόρνερ. Οκτώ λεπτά αργότερα και πάλι ο επιθετικός των γηπεδούχων δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το λάθος του Κοντοδήμου. Στο 40’ ο Κούτσι και πάλι επιχείρησε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει στον Πινδώνη και να φεύγει σε κόρνερ.

Οι παίκτες της ΑΕΛ προσπάθησαν να απειλήσουν στο 45’ αλλά η τρομερή ενέργεια του Περίκο ανακόπηκε από τους γηπεδούχους σε κόρνερ.

51ο λεπτό: O Περίκο ετοιμάζεται να πλασάρει από πλεονεκτική θέση, αλλά ο Ζέρης τον σταματά με τάκλιν.

76’ Στιγμές μετά από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, ο Θέος δίνει το προβάδισμα στον Ολυμπιακό Βόλου με σουτ στη δεξιά κλειστή γωνία. Αυτή ήταν η πρώτη επαφή του με την μπάλα!

90’ Ο Μέζα πολύ ωραία ενέργεια από τα δεξιά Νικολιάς

Ολυμπιακός Βόλου: Κασμερίδης, Ζέρης, Μαργαρίτης, Μακρυδημήτρης, Γιαλούσης, Ρόκας (75’ Θέος), Κορνελάτος, Πινάρες, Μπιτάνγκ (54’ Νικολιάς), Μέζα (90’ Μπάρμπας), Κούτσι.

ΑΕΛ: Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κοντοδήμος (46’ Μελισσάς), Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Νεμπεγλέρας, Πινδώνης, Μπιλά (59’ Μούτσα), Στεφανίδης, Περίκο, Τσιλιγκίρης (71’ Βερδού).

Κίτρινες: Κούτσι, Γιαλλούσης, Μαργαρίτης/Πινδώνης, Στεφανίδης

Συνοπτικά τα αποτελέσματα:

1ος όμιλος

Παρασκευή 7 Νοεμβρίου

Φωστήρας – Παναχαϊκή 1-2 (66’ Τσεμπέτσι – 5’ Πατινιώτης, 78’ Μαρουκάκης)

Κυριακή 9 Νοεμβρίου

Ηρακλής Ψαχνών – Παναιγιάλειος 1-2 (78’ Γουόρντεν – 23’ Τζημογιάννης, 53’ Σεχολάρι)

Ερμιονίδα – Επισκοπή 1-0 (45’ Βλαχόπουλος)

ΑΟ Χανιά – Καλλιθέα 2-0 (16’ Κοντέων, 45’ Πάγκαλος – 76’ Μασάδο)

Αχαρναϊκός – Πανηλειακός 3-1 (25’ Ιορδανίδης, 77’ Καλαμιώτης, 84’ πεν. Γιέσιτς – 68’ Τσίτας)