Α1 ΕΣΚΑΘ: Νικητής στο πρώτο ντέρμπι ο Ολυμπιακός Βόλου

α1-εσκαθ-νικητής-στο-πρώτο-ντέρμπι-ο-ολ-41442

Νικητής του τοπικού ντέρμπι ο Ολυμπιακός Βόλου, που επιβλήθηκε με 72 – 66 της μαχητικής Ανάληψης. Πρεμιέρα με το δεξί και για Γ.Σ. Βόλου, Αλμυρό και Α.Ε.Β.Διμηνίου.

Ολυμπιακός – Ανάληψη 72-66

Ντέρμπι με τα όλα του έγινε το απόγευμα του Σαββάτου στο ΕΑΚ Βόλου, ανάμεσα σε Ολυμπιακό Βόλου και Ανάληψη. Σ’ ένα παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ και χωρίς να μπορεί να ξεφύγει καμία από τις δύο ομάδες, οι παίκτες του Λάμπρου Πρέκα ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά, παίρνοντας, τελικά, τη νίκη με 72-66.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, η τυπικά φιλοξενούμενη Ανάληψη μπήκε πολύ δυνατά και μέσα σε 2 λεπτά είχε πάρει προβάδισμα με 10-1. Ο Ολυμπιακός Βόλου ισορρόπησε στη συνέχεια και το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε με 15-18. Στη 2η περίοδο η εικόνα των δύο ομάδων δεν άλλαξε, με την Ανάληψη να διατηρεί το προβάδισμα και να ξαναφτάνει τη διαφορά στο +9 (21-30) με 6:20 για τη λήξη του ημιχρόνου. Στα τελευταία λεπτά του 2ου δεκαλέπτου όμως, οι γηπεδούχοι, πέρασαν μπροστά στο σκορ, με το ημίχρονο να τελειώνει με 36-33.

Στην 3η περίοδο, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο- πόντο στο παιχνίδι, χωρίς κάποια να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Ο Ολυμπιακός διατηρούσε το προβάδισμα, όμως, στο τελευταίο λεπτό η Ανάληψη ξαναπέρασε μπροστά, με το 3ο δεκάλεπτο να λήγει 49-51. Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγιναν πραγματικές μάχες, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Οι ερυθρόλευκοι ήταν μπροστά με 60-59, 5:30 λεπτά πριν από τη λήξη και με 2 σερί τρίποντα ανέβασαν τη διαφορά στο 66-61, με 4 λεπτά να απομένουν. Η Ανάληψη μείωσε εκ νέου σε 68-66, αλλά με 29’’ να μένουν για τη λήξη ένα τρίποντο – μαχαιριά του Παυλόπουλου πήγε τη διαφορά στους 5 (71-66) με το ταμπλό να γράφει, τελικά, 72-66 για τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 36-33, 49-51, 72-66

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας) Αχριάνης, Καλογερόπουλος 14 (1), Μακρίδης, Αλεξίου 4, Παραλίκης 1, Ροδολάκης, Παυλόπουλος 12 (2), Καραθάνος 2, Φωσσές 20, Αναστασόπουλος 2, Μαυροφώτης 15 (1), Βασιλείου.

ΑΝΑΛΗΨΗ (Καμακάς) Ίλτσογλου 26 (3), Φωτιάδης Κ. 3 (1), Γαλανάκης 5 (1), Κοντάκης 2, Συλεόπουλος 12 (1), Φωτιάδης Φ. 8, Ευαγγελινός, Μπακρατσάς, Αποστολίδης, Στεργιούλας 4, Βαρδακώστας, Λουλούδης 6.

Νίκαια – Γ.Σ. Βόλου 64-73
Στη Λάρισα ο Γ.Σ. Βόλου λίγο έλειψε να χάσει το παιχνίδι μέσα από τα χέρια του. Σ’ ένα παιχνίδι που οι φιλοξενούμενοι έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με 20 πόντους διαφορά στην τρίτη περίοδο, το έκαναν ντέρμπι. Η σιγουριά που φάνηκε να απέκτησαν με αυτό το προβάδισμα, κόντεψε να στοιχίσει το παιχνίδι στους παίκτες του Γιώργου Κοσμάτου. Η προσπάθεια που έκαναν οι παίκτες της Νίκαιας, τους έφερε στο -5 στο πρώτο πεντάλεπτο της 4ης περιόδου, όμως, η βολιώτικη ομάδα αποδείχθηκε ψύχραιμη από τη γραμμή των ελευθέρων βολών κατακτώντας, τελικά, τη νίκη με 64-73.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 32-42, 45-62, 64-73

ΝΙΚΑΙΑ (Παπαθεοδώρου): Γούναρης 5 (1), Μπαταγιάννης 4 (1), Ακρίβος 8 (2), Κυριακόπουλος 13 (1), Κόμνος 2, Δημοβέλης, Τηγανής, Λευκαδίτης 8, Κορκόβελος 6, Τοπαλούδης, Χαλκιάς 6, Πολύζος 12 (2).

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος, Ντάκης): Παλάσκας, Κωστούλας 12 (1),Τσαπραϊλης 22 (2), Γουμενόπουλος, Σουλιώτης, Χατζόπουλος 7, Τσαβές 6, Καραρήγας 12 (1), Γκουγκουτούδης, Τσικλιτσής, Δεμίρης, Ζαρογιάννης 14.

ΑΕΒΔ – Σπάρτακος 84-68

Στο κλειστό της Νέας Ιωνίας, η Α.Ε.Β. Διμηνίου κατέκτησε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας του Σπάρτακου Λάρισας με 84-68. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και με προεξάρχοντες τους Ρόσιο και Παπαδήμα από την περιφέρεια προηγήθηκαν 14-9. Κάποιες στιγμές χαλάρωσης στην άμυνα έδωσαν τη δυνατότητα στον Σπάρτακο να προσπεράσει (18-19) στη λήξη της περιόδου. Στη δεύτερη περίοδο, οι Διμηνιώτες αύξησαν την πίεση στον αντίπαλο, οδηγώντας τους Λαρισινούς σε αρκετά λάθη και βεβιασμένες προσπάθειες. Με συνεχόμενα τρίποντα των Ρόσιου, Κατσαφούρη και Παπαδήμα, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 10 (43-33), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, οι Ρόσιος και Παπαδήμας σταθεροποίησαν την απόδοσή τους σε υψηλά επίπεδα, βοηθώντας την ομάδα τους να διατηρεί τη διψήφια διαφορά πόντων (55-40) στο 25’. Και ενώ όλα έδειχναν ότι οι Διμηνιώτες θα καθάριζαν εύκολα την υπόθεση νίκη, ο Σπάρτακος με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε σε 61-56 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν και με υψηλά ποσοστά ευστοχίας από τα 6.75, δεν άφησαν πολλά περιθώρια στον αντίπαλο, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 84-68.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 43-33, 61-56, 84-68

ΑΕΒΔ (Στρατίκης): Στύλλας 5 (1), Μάγγος, Ρόσιος 18 (2), Καρπέτης 10 (2), Ιωαννίδης 6, Βλάχος 6 (1), Κατσαφούρης 9 (2), Παπαδήμας 15 (2), Κοψιαλής 9 (2), Παλάντζας 5, Χαρχαρής.

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Αντωνόπουλος): Μπαγκούλιας 3, Βουλγαρούλης 2, Αδαμόπουλος, Μουράτης 5 (1), Καφάσης 6, Μπουσκολίτσης, Κοτσόνας 8 (2), Θηβόπουλος, Κρικώνης 22 (4), Καραδήμας 15, Ντάλος 3.

Κεραυνός – Γ.Σ. Αλμυρού 55-86

Πολύ εύκολα επικράτησε η ομάδα του Θανάση Φλεβάρη, στο κλειστό του Αγ. Θωμά, του Κεραυνού Λάρισας. Οι Αλμυριώτες μπήκαν πολύ δυνατά από την 1η κιόλας περίοδο και έδειξαν τις διαθέσεις τους από τα πρώτα λεπτά με το 1ο δεκάλεπτο να τελειώνει με 9-21. Στη 2η περίοδο η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει και το ημίχρονο βρήκε μπροστά τον Αλμυρό με +20 (20-40). Στο 3ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι δεν έριξαν τον ρυθμό τους, συνέχισαν να ανεβάζουν τη διαφορά, η οποία, με τη λήξη της 3ης περιόδου, είχε φτάσει τους 32 πόντους (31-63). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τη διαφορά να συνεχίζει να βρίσκεται πάνω από τους 25 πόντους, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 55-86.

Τα δεκάλεπτα: 9-21, 20-40, 31-63, 55-86.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Φλεβάρης) Μητρουλάς 4 (1), Καραγιώργος 19 (4), Σαμαράς 8, Στάμος 12, Καραμανλής 10 (1), Μαμούρας 5 (1), Θέος 13 (1), Αναγνωστόπουλος 19 (1), Κούτε 2, Βαλαμούτης 4, Συνάζος, Κοντοστάθης.