Μόνο 5 γηπεδούχοι νίκησαν

μόνο-5-γηπεδούχοι-νίκησαν-83315

Στους μόλις 16 αγώνες σημειώθηκαν 46 γκολ στην πρεμιέρα της ΕΠΣΘ

Θησέας, Πανιώνιος, Αγχίαλος στην Α’ Κατηγορία και Πηλέας, Δάφνη στη Β’ Κατηγορία ήταν οι μόνες ομάδες που κέρδισαν ως γηπεδούχοι στην πρεμιέρα των πρωταθλημάτων της ΕΠΣΘ.

Αρης Μελισσατίκων, Α.Ε. Διμηνίου, Γ.Σ. Αλμυρού, Αίας Σούρπης και Δήμητρα Ευξεινούπολης ξεκίνησαν με «διπλά» στην Α’ Κατηγορία όπως και η Σκόπελος και η Ακρόπολη Σέσκλου στη Β’ Κατηγορία.

Τέσσερα ματς και των δύο πρωταθλημάτων έληξαν ισόπαλα, ενώ στα 16 ματς σημειωθήκαν μόλις 46 γκολ.

Το αρνητικό ρεκόρ ήταν γνωστό για την ΕΠΣΘ με τις συμμετοχές των ομάδων που είναι οι λιγότερες των τελευταίων 30 χρόνων. Οι ομάδες είναι μόλις 36 σε όλες τις κατηγορίες κι ενώ πριν 10 χρόνια ήταν 52!

Μάλιστα φέτος κάθε Σαββατοκύριακο παίζουν οι 32 από τις 36 αφού γίνονται μόλις 16 ματς και στην πρεμιέρα η Αγία Παρασκευή ξεκίνησε με νίκη χωρίς αγώνα ενώ άλλες 3 ομάδες άρχισαν με ρεπό.

Το αρνητικό ρεκόρ συμμετοχής όπως είναι φυσιολογικό φέρνει και λιγότερα γκολ αφού πριν 10 χρόνια την περίοδο 2004-05 με 52 ομάδες υπήρχε πρεμιέρα με 91 γκολ ενώ ακόμη περισσότερα τέρματα σημειώθηκαν την περίοδο 98-99 (18-18-21 γκολ) σε σύνολο 57 ομάδων!

Στη φετινή πρεμιέρα σημειωθήκαν μόλις 46 γκολ εκ των οποίων 33 στους δύο ομίλους της Α’ Κατηγορίας και 9 από αυτά μόνο σε ένα ματς και συγκεκριμένα στον αγώνα του Θησέα με την Σκιάθο (5-4) που ήταν συναρπαστικός και είχε μια μεγάλη ανατροπή αφού το ημίχρονο ήταν 0-4 υπέρ της Σκιάθου.

Πρέπει να σημειωθεί ότι πρεμιέρα με ανατροπές είχαμε την περίοδο 2008-2009 καθώς στην πρώτη αγωνιστική των 3 τότε κατηγοριών είχαμε 72 γκολ, μόνο μια φιλοξενούμενη ομάδα να κερδίζει (Κένταυρος) και έξι χαμένα πέναλτι!

Επίσης την περίοδο 2009-10 σημειώθηκαν 80 γκολ στην πρώτη αγωνιστική, την περίοδο 2010-11 σημειώθηκαν 100 γκολ καθώς υπήρξε πρεμιέρα με τρία διπλά και σε κανένα ματς δεν είχαμε κάτω από 3 γκολ!

Την περίοδο 2011-12 το ξεκίνημα έγινε με 75 γκολ και μόνο σε ένα ματς δεν είχαμε τέρματα. Χαρακτηριστικό αυτής της πρεμιέρας είναι ότι στη Β’ Κατηγορία στο ίδιο γήπεδο σημειωθήκαν 19 γκολ. Συγκεκριμένα το πρωί στο γήπεδο Δημητριάς ο Πανιώνιος κέρδισε 7-2 τους Μυρμιδόνες και το απόγευμα στο ίδιο γήπεδο πραγματοποιήθηκε η αναμέτρηση Πηλέας – Δάφνη 2-8)!

Την περίοδο 2012-13 σημειώθηκαν στην πρεμιέρα 76 γκολ ενώ πέρσι (2013-14) όλα τα γκολ ήταν 55 με μόλις 14 στην Α’ κατηγορία που αποτέλεσε αρνητικό ρεκόρ 20ετίας.

Στην πρεμιέρα του Σαββατοκύριακου ο Σαρακηνός στον Α’ όμιλο που θεωρείται από τα φαβορί για τον τίτλο είχε ρεπό, ενώ ως έκπληξη μπορεί να θεωρηθεί η απώλεια των Μυρμιδόνων.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής στην Α’ και την Β’ κατηγορία της ΕΠΣΘ ήταν τα εξής:

Α’ Κατηγορία – Α’ Ομιλος

Θησέας – Σκιάθος 5-4 (68’, 77’ Μάστορας, 83’, 94’ Κόκκας, 95’ Παπαϊωάννου – 3’, 4’ Σκέμπι, 9’ Πρίφτι., 35’ πεν. Ν. Μιαρίτης)

Μαγνησιακός – Α.Ε. Διμηνίου 0-2 (69’ Σαμαράς, 92’ Νούσιας)

Α.Ε. 2002 – Αρης Μελισσατίκων 1-2 (88’ Μπένκα – 26’ Μπόζης, 85’ Στραβέλας)

Πανιώνιος – Δημητριάς 2-1 (49’, 72’ Θ.Βούλγαρης – 15’ Π. Μπουρνάκης)

Ιωλκός – Ηρακλής 1-1 (35’ Γιώργη ς- 1’ Τσατσαρώνης)

Νέοι Αθλ. Νίκης – Αγία Παρασκευή 0-3 α.α.

Ρεπό: Σαρακηνός

Α’ Κατηγορία – Β’ Ομιλος

Μυρμιδόνες – Διαγόρας 1-1 (15’ Ν.Μπουρνάκης – 20’ Κάρρος)

Πρωτεσίλαο ς- Αίας Σούρπης 0-2 (2’ Μπιρτσάι, 65 ΄πεν. Κατσαβριάς)

Αγχίαλος – Μικροθήβες 1-0 (36’ Στατήρας)

Αθλος Αλμυρού -Δήμητρα Ευξεινούπολης 0-1 (30’ Κουτσός)

Αχιλλέας – Γ.Σ. Αλμυρού 1-3 (28’ Χ. Ραχιώτης – 20’ πεν. Αραπίτσας, 42’ Χατζέλας, 59’ Τσιάτσιος)

Αετός – Μακρινίτσα 2-2 (50’ Παπαναγιώτου, 76’ Χιουσέινη – 64’ Μαστακούλης, 91’ Ντελάκος)

Ρεπό:Αστέρας Ριζομύλου

Β’ Κατηγορία

Πηλέας – Τοξότης 3-0 (65’ Μπρισμπέος, 74’, 82’ Ίτσιος)

Απόλλων Καν. – Ακρόπολη 0-2 (11’, 34’ Παλάντζας)

Αργοναύτες – Σκόπελος 1-2 (21’ πεν. Ψαθάς- 53’ Χισάι, 87’ Προκοπίου)

Δάφνη – Ελευθεριακός 1-0 (88’ Γιούργας)

Παγασητικός – Ανθ. Γαζής 2-2 (10’, 38’ Δημόπουλος- 54’ Γκουντινάκος, 76’ Κουτσουνίδης).

Ρεπό:Κένταυρος Αργαλαστής