Δυνατά παιχνίδια στην προημιτελική φάση ανέδειξαν οι μάχες του Κυπέλλου ΕΠΣΘ

δυνατά-παιχνίδια-στην-προημιτελική-φ-98119

Την πρόκριση στην προημιτελική φάση πανηγύρισαν Μακρινίτσα, Αγχίαλος, Θησέας και Γ.Σ. Αλμυρού στα χθεσινά παιχνίδια και σε συνδυασμό με τα παιχνίδι του περασμένου Σαββάτου συμπληρώθηκε το… παζλ των «8».

Στη γ’ φάση προκρίθηκε χθες ο Θησέας, νικώντας με 3-0 το Διαγόρα και στο δρόμο του με στόχο την τετράδα θα βρει απέναντί του την Α.Ε. Διμηνίου. Η ομάδα της Αγριάς άνοιξε από νωρίς το σκορ και συγκεκριμένα στο 6’ με τον Ρενάτο, ο οποίος πέτυχε και το 2-0 για την ομάδα του στο 48’. Το τελικό 3-0 σημείωσε ο Κόκκας λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Μεγάλο «διπλό» σημείωσε η Αγχίαλος απέναντι στον Ηρακλή Βόλου και πανηγύρισε την πρόκριση. Οι Αγχιαλίτες προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό με γκολ του Πιτσάβα, ενώ γρήγορα έκαναν δύο τα τέρματα τους με τον Μαυρόπουλο. Το τελικό 0-3 έκανε ο Σγατζής στο 88’.

Παράλληλα, στους «8» για πρώτη φορά στα 21 χρόνια ιστορίας της προκρίθηκε χθες η Μακρινίτσα με 0-2 επί του Τοξότη στο Βοηθητικό του ΕΑΚ. Η πρόκριση αφιερώθηκε στον προπονητή της ομάδας του Πηλίου, Στάθη Φάλκο, ο οποίος παντρεύτηκε την εκλεκτή της καρδιάς του το περασμένο Σάββατο. Το 0-1 έκανε ο Κατσιάκης στο 35’ με προβολή μετά από πάσα του Μαστακούλη, ενώ το 0-2 διαμορφώθηκε από τον 17χρονο Ευγένιο Σαραφίδη στο 60’ με κοντινή κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Αδαμάκου.

Τέλος, στην παράταση έλυσαν τις διαφορές τους Γ.Σ. Αλμυρού και Δημητριάς, με τους παίκτες του Λευτέρη Καλογήρου να παίρνουν την πρόκριση, παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν λίγα λεπτά μακριά από την πρόκριση. Η ομάδα του Α.Σ. Δημητριάς άνοιξε το σκορ με γκολ του Στέργιου Καρακώστα στο 50’, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 85’ με τον Χατζέλα. Στην παράταση οι Αλμυριώτες έφτασαν στην πρόκριση με τον Χειλά (107’).

Το περασμένο Σάββατο, στην τελική 8άδα του Κυπέλλου προκρίθηκε ο Σαρακηνός, που επικράτησε με 3-0 του Πανιωνίου Νέα Ιωνίας εντός έδρας. Το σύνολο του Κώστα Μπράτσου προηγήθηκε με γκολ του Κόρμπα στο 13’, ενώ οι Μπόρας (68’) και Κολιαμήτρας (83’) διαμόρφωσαν το τελικό σκορ. Από ένα πέναλτι έχασαν οι δύο ομάδες σε κάθε ημίχρονο, πρώτα οι γηπεδούχοι και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι. Ο Σαρακηνός θα βρει απέναντί του τους Μυρμιδόνες, οι οποίοι χθες νίκησαν 1-2 με ανατροπή στο γήπεδο της Γατζέας την Α.Ε. 2002. Δύο γκολ πέτυχε ο Γιάννης Αντζούρης με σουτ, απαντώντας στο έξοχο αριστερό πλασέ του Τζοβάρα, που έβαλε μπροστά την ομάδα του Πλατάνου.

Την πρόκριση (2-0) πανηγύρισε η Α.Ε. Διμηνίου, αφήνοντας εκτός την Αγία Παρασκευή, με δύο γκολ των Ανατολή (37’), που πέτυχε το πρώτο του επίσημο γκολ με τα χρώματα της νέας του ομάδας, και Τανάγια (49’) με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Τέλος, την ξέφρενη πορεία του στο Κύπελλο συνεχίζει ο Πρωτεσίλαος. Η ομάδα του Πτελεού, μετά τη νίκη του απέναντι στη Σκιάθο, απέκλεισε και τον Μαγνησιακό με 2-0, χάρη σε κεφαλιά του Κώστα Κόρκου (30’) και εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παναγιώτου (60’).

Τα αποτελέσματα του β’ γύρου

Πρωτεσίλαος – Μαγνησιακός 2-0 (30’ Κ. Κόρκος, 60’ πεν. Παναγιώτου)

ΑΕ 2002 – Μυρμιδόνες 1-2 (6’ Τζοβάρας, 46’- 58’ Γ. Αντζούρης)

ΑΕ Διμηνίου – Αγία Παρασκευή 2-0 (37’ Ανατολής, 49 Τανάγιας)

Σαρακηνός – Πανιώνιος 3-0 (13’ Κόρμπας, 68’ Μπόρας, 83’ Κολιαμήτρας)

Ηρακλής Βόλου – Αγχίαλος 0-3 (2’ Πιτσάβα, 9’ Μαυρόπουλος, 88’ Σγατζής)

Θησέας – Διαγόρας 3-0 (6’, 48’ Ρενάτο, 86’ Κόκκας)

Γ.Σ. Αλμυρού – Δημητριάς 1-1 (2-1 στη παράταση) (85’ Χατζέλας, 107’ Χειλάς – 50‘ Στ. Κατακώστας)

Τοξότης – Μακρινίτσα 0-2 (35’ Κατσιάκης, 60’ Ευγ. Σαραφίδης)