Πανελλήνιες πρωτιές για Βολιώτες

πανελλήνιες-πρωτιές-για-βολιώτες-122781

Βολιώτικες επιτυχίες είχαμε στην ποδηλασία στο πανελλήνιο πίστας με πολλές πρωτιές από τον Χρήστο Βολικάκη και καλές θέσεις από τους Ζαφ. Βολικάκη, Σωτ.Μπρέτα, Κ.Μουστάκα και την ομάδα του Ακρατου.

Ο Χρήστος Βολικάκης πρόσθεσε ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο στην εντυπωσιακή συλλογή του, αποδεικνύοντας ότι δεν έχει αντίπαλο στα 200 μ. ταχύτητας. Ο 26χρονος (γεννημένος 25 Μαρτίου 1988) Βολιώτης πρωταθλητής, που αγωνίζεται για τον ΠΟΗ Κάστρο, συνέχισε το σερί του κερδίζοντας και στην πρεμιέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος ποδηλασίας πίστας Ανδρών-Γυναικών 2014, στο Ολυμπιακό Ποδηλατοδρόμιο, στο ΟΑΚΑ.

Στην τρίτη θέση κατετάγη ο Σωτήρης Μπρέτας του Ακρατου Βόλου, στην 4η ο Ζαφείρης Βολικάκης του ΠΟ Βόλος, 5ος ο Κουρτέλης του Ακρατου και 6ος ο Κατσούρας του Π.Ο. Βόλος.

Στο σκρατς, ο Κώστας Μουστάκας πήρε το χάλκινο μετάλλιο. Ο Βολιώτης ποδηλάτης ανήκει στον Ακρατο.

Στο αγώνισμα του κέιριν, ο Χρήστος Βολικάκης πήρε την πρώτη θέση και κατέκτησε ξανά το χρυσό μετάλλιο, ενώ ο αδερφός του Ζαφείρης του Π.Ο. Βόλος, τερμάτισε στη 2η θέση και ο Σωτήρης Μπρέτας του Ακρατου Βόλου στην 3η.

Οσον αφορά στους άλλους Βολιώτες αθλητές, ο Ηλίας Κουρτέλης του Ακρατου ήταν πέμπτος στην τελική κατάταξη και ο Παναγιώτης Κατσούρας του Π.Ο. Βόλος έβδομος.

Στα 1.000μ. ατομικής χρονομέτρησης, ο Χρήστος Βολικάκης πήρε πάλι το χρυσό, ενώ ο Μπρέτας έμεινε στην 6η θέση, ο Κατσούρας στην 8η, ο Κουρτέλης στην 9η, ο Μουστάκας του Ακρατου στην 11η και ο Ζήσης του Π.Ο. Βόλος στην 21.

Η ομάδα του Ακρατου Βόλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ομαδικό σπριντ ανδρών. Την τριάδα των αθλητών αποτελούσαν οι Σωτήρης Μπρέτας, Ηλίας Κουρτέλης και Χριστόφορος Ρήγας. Η ομάδα του Π.Ο. Βόλος κατέλαβε την 4η θέση με τους Ζαφείρη Βολικάκη, Παναγιώτη Κατσούρα και Δημήτρη Ζήση.

Στο ομαδικό πουρσουίτ Ανδρών, η ομάδα του Άκρατου Βόλου με τους Κλόκα, Ζουναρέλη, Ρήγα και Μουστάκα ήταν δεύτερη και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο.