ΒΟΛΕΪ

Συνεχίζεται η μάχη σε τέσσερα μέτωπα ~ Για τις ομάδες βόλεϊ του Α.Σ. Αργώ

συνεχίζεται-η-μάχη-σε-τέσσερα-μέτωπα-γ-222211

Μάχες σε τέσσερα μέτωπα έδωσε η Αργώ το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε, με τη μεγάλη νίκη των κορασίδων επί του Γ.Σ. Αλμυρού με 3-1 να ξεχωρίζει. Αντίθετα στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής γυναικών η Αργώ ηττήθηκε με 3-0 σετ.

Με 3-0 σετ έχασαν οι γυναίκες της ΑΡΓΟΥΣ από τον Γ.Σ. Ελασσόνας το Σάββατο το απόγευμα. Οι κυανέρυθρες παρόλο που προσπάθησαν αρκετά, δεν κατάφεραν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα από την πιο έμπειρη ομάδα της Ελασσόνας. Μάλιστα δε το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει σε καμία περίπτωση την εικόνα του αγώνα , αφού στα δύο πρώτα σετ έγινε μεγάλη μάχη για την κατάκτησή τους.

Η ΑΡΓΩ στο πρώτο σετ προηγήθηκε με 21-16 και τελικά κατάφερε να το χάσει με 30-28 ενώ είχε 5 set ball, ενώ στο δεύτερο και πάλι προηγήθηκε 20-17 με την Ελασσόνα να το ανατρέπει και να το κερδίζει με 25-22. Γενικά ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι στο οποίο οι δύο ομάδες παρουσίασαν βόλεϊ πολύ υψηλού επιπέδου. Διακύμανση των σετ (30-28,25-22,25-17)

Γ.Σ. Ελασσόνας (Παναγιώτου) Παπαδοπούλου Ζ,Παναγιώτου,Παπαδοπούλου Ουρ,Δίρβα,Πλιάκα,Παπακώστα,Τζιούργκαλου,Κατσαρέ,Κασσελούρη,Σίλκου,Μπελάη
Α.Σ. Αργώ (Σταθόπουλος-Ρήγας- Γεωργουλάς) Καραναστάση,Λεφάκη,Τάσου, Διάλλα ,Γεωργουλά, Κάστανου, Παρισσάκη, Καλοφορίδου (L),Παπαθανασίου, Παπούλια,Γάκη, Κουτσουνίδη.

Πρώτες οι κορασίδες
Ολοκληρώθηκε η πρώτη φάση του πρωταθλήματος κορασίδων με την Αργώ να παίρνει άλλη μια μεγάλη νίκη την Κυριακή στο κλειστό Βάκης Παρασκευόπουλος, επί του Γ.Σ. Αλμυρού με 3-1 σετ (22-25,25-18,25-12,25-17).

Με την νίκη αυτή οι κυανέρυθρες τερμάτισαν στην πρώτη θέση του ομίλου τους και έτσι απέκτησαν σημαντικό πλεονέκτημα για την επόμενη φάση (σε αγώνες χιαστί της β΄φάσης, θα έχουν αντίπαλο από άλλο όμιλο που είναι τρίτος ή δεύτερος).

Στο αγωνιστικό μέρος, τα κορίτσια της Αργούς εκτός από το μεγάλο πάθος και την αγωνιστικότητα που έδειξαν, ήταν ανώτερες από τις αντιπάλους τους σε όλους τους τομείς και ιδιαίτερα σε μπλοκ και επίθεση και πήραν δίκαια τη νίκη και την πρώτη θέση του ομίλου τους. Διαιτητές του αγώνα ο κος Αρβανίτης Ε. και η κα Μαλλιάρα Κων/να του συνδέσμου διαιτητών κεντρικής Ελλάδας.

ΑΣ ΑΡΓΩ : (Σταθόπουλος –Ρήγας-Γεωργουλάς) Διάλλα, Γεωργουλά, Παπούλια, Καλοφορίδου,Κάστανου,Γάκη (L),Κουτσουνίδη,Βούλγαρη,Λωρίδα,Φιλιππίδη,Ζαφειρίου
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ: (Ξύδης) Θέου,Ζαντιώτη,Μακανίκα,Χατζηκυριάκου,Βαλουξή,Καλογήρου,Νταλιάνη,Ξανθή,Πανταζή Σταματίου.

Πρωτάθλημα παίδων
Συνεχίστηκε την Κυριακή το πρωτάθλημα παίδων, με την ΑΡΓΩ να αντιμετωπίζει τη δυνατή ομάδα της Καρδίτσας για την 7η αγωνιστική. Οι κυανέρυθροι παρά την ήττα τους με 3 -1 σετ είχαν πολύ καλή απόδοση στο παιχνίδι και έδειξαν ότι βρίσκονται σε ανοδική πορεία και πολύ σύντομα θα γίνουν ακόμη πιο ανταγωνιστικοί στο χώρο του ανδρικού βόλεϊ.
Διαιτητές του αγώνα ο κος Παρασκευάς Θ και η κα Τόκα Αικ. του συνδέσμου διαιτητών κεντρικής Ελλάδας.
ΑΣ ΑΡΓΩ : (Γεωργουλάς Σπ) Σδρούλιας Στ , Λέντιακ,Λομσάτζε Α, Λεμονής Α,Βαιόπουλος Α, Φουρκιώτης Κ, Λάλας Π, Φιλιππίδης Βασ,Πιτσιάβας Απ (L),Αγριδόπουλος Αντ,Ντελής Δημ,Αγορίτσης Γ.

Β΄Παγκορασίδων

Ξεκίνησε το Σάββατο 15 Φεβρουαρίου το πρωτάθλημα Β΄ παγκορασίδων. Για την πρώτη αγωνιστική η ΑΡΓΩ αντιμετώπισε τον ΓΣ Βόλου, τον οποίο και κέρδισε άνετα 3-1 σετ (25-15,25-21,20-25,25-16).
ΑΣ ΑΡΓΩ: (Καζοπίδου B) Κατσικλή,Γκαλέκου,Κοσόλη,Αγκόλι,Ρέγκλη,Νικοβιώτη,Κωστή, Στρούγγη, Βαλασά , Κανέλου,Χειμάρα,Τσιτρά
Γ.Σ.ΒΟΛΟΥ:(TριπύλαΓλ)Γιόλα,Αλεξίου,Μπέκα,Μήτα,Αντωνίου,Βενετσάνου,Σταθοπούλου,

Τσιροπούλου,Τασιούδη,Μαξούρη,Γεωργουλοπούλου,Αλιάτη.